SIRRI İÇİNDE SAKLI

En büyük cilt problemlerinden biri olan lekeler konusunda Dermoskin’e ait Be Bright serisi yüzümüzü güldürüyor. Kim kullansa mutlu. Serinin alameti farikası elbette içeriklerinde gizli.

Eczanelerde satılan ve doktorların reçete ettiği bu bakımlar lekeler üzerinde nasıl etki ediyor, biraz daha derine inelim ve etken içerikleri öğrenelim.

 

AYDINLATICI TONİK:  Her cilt tipine uygun olan tonik, leke bakımının da temel ürünlerinden. İçerisinde güçlü antioksidan ve leke oluşumunu baskılayan C vitamini, nem veren hyalüronik asit ve oluşmuş lekenin rengini açmaya yardımcı Niacinamide bulunuyor. Bu Niacinamide ilginç bir madde zira kırışıklıklar üzerinde düzelme sağlamaya ve cilt sıkılığını arttırmaya da yardımcı. Yani tonik deyip geçmeyin.

AHA/BHA KREM:

Daha çok normal ve yağlı ciltlere uygun bir leke bakım kremi. Ancak leke sorunu yaşayan kuru ciltli biriyseniz ekstra nemlendirici kullanmanızda fayda var çünkü soyucu özellikleri ile bilinen meyve asitleri içeriyor. Yüzde 6’sı cildi ölü hücrelerden arındıran , cilt tonunu eşitleyen glikolik asit içeriyor. Yüzde 4’ünde ise ciltte seramid etkisini artırarak pürüzsüzlük sağlayan laktik asit, yüzde 2’sinde de melasma ve yoğun leke tedavisinde kullanılan salisilik asit bulunuyor.

ARBUTİN KOMPLEKS KREM

Adı üzerinde içeriğinde arbutin bulunuyor. Ayı üzümü yapraklarında elde edilen arbutin alfa ve beta olmak üzere İki tiptir. Alfa arbutin beta arbutinden on misli daha etkilidir. Yoğun lekelerde ve melasmada leke tedavisinin başarılı bir içeriği olan hidrokinondan çok daha etkilidir ama onun gibi yüksek hassasiyet yaratmaz ve okside olmaz. Bu yüzden gönül rahatlığıyla tüm cilt tipleri için uygundur.

VİTAMİN  C PLUS KREM

C vitamini lekede etkilidir ama sabahları veya yazın kullanılması önerilmez. Ama bu krem o kremlere benzemiyor zira bunu 12 ay boyunca tüm cilt tipleri kullanabilir. Cildi soymadan lekelerin rengini açar. İçerisinde yüzde 3 oranında C vitamininin en stabil formu bulunuyor. Melanin sentezini engelleyerek koyu renkli lekelerin oluşumunu baskılar. Aynı zamanda yüzde 2.5 oranında yatıştırıcı çok güçlü bir antioksidan olan ve yatıştırı özelliği bulunan Vitamin E içerir.

RETİNİL YÜZ SERUMU

Normal veya yağlı ciltlilere öneriliyor.  Hamilelikte ve gündüz saatlerinde kullanımı önerilmiyor. Hammade yüzde 1 oranında yaşlanma karşıtı bakımda etkisi kanıtlanmış en güçlü içeriklerden biri olan, en az hassasiyet yapan ve en kolay formüle edilebilen A vitamini türevi retinyl palmitat, içeriyor.

PIGMENTYL SUN PROTECTION SPF 50+ KREM

İçinde yok yok. Niacinamide, Vitamin C, Vitamin E, melanin oluşumunu baskılayan kojik asit, cildi yatıştıran Vitamin B 5 ve  nemlendirerek leke oluşumunu baskılamaya yardımcı olan glabra root extract. Ama asıl gizli silahı hiperpigmentasyonda etkili bir amino-asit olan traneksamit asittir. Zaten Pigmentyl, Türkiye’de traneksamit asit içeren tek güneş kremdir. Bu içerik ayrıca yüzeysel kan damarlarının kırmızımsı rengini azaltarak cilt tonunun beyazlanmasına da yardımcıdır.

UZMANA SORDUK…

Be Bright serisinin etken maddelerin öğrenmek ve hangi tip leke için ne kullanmak gerektiği konusunda ürünlerin formülatörü Eczacı Hatice Sarıyer’den daha iyi ve doğru birini elbette bulamazdık.

1.Cildimizde leke olmasın diye ne önlemler almalıyız?

Leke oluşumuna ve yaslanmaya karşı dikkat edeceğimiz en önemli konu güçlü ve etkin güneş korumalarla cildimizi korumaktır ve mümkünse güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde uzun süre güneşte kalmamaktır.

2.Yeni oluşmuş lekeler….

Yeni oluşmuş lekeler genelde güneş lekeleridir. Sivilce izleri, lazer ve epilasyon sonrası veya dermatologların işlem uygulamaları sonrası oluşma nedeni güneş koruma kullanmadan güneşe çıkmaktır.

Ne yapmalı? Be Bright serisinden özellikle güneşin yoğun olmadığı Ekim ve nisan ayları arasında AHA/BHA krem sadece gece , gündüz ise pigmentyl SPF 50+ kullanılması tavsiye edilebilir.

3.Derin lekeler…

Derin leke denilince aklımıza ilk gelen melasmadır. Hormon kullanımı, hamilelik sürecinde ve sonrası oluşan tamamen silinmesi kolay olmayan lekelerdir. Bu süreçte güneş korumasız güneşe çıkmak lekelerin daha da koyulaşmasına neden olur.

Ne yapmalı? Be Bright serisinin melasmada veya koyulaşmış, eskimiş güneş lekelerinde en etkili ürünü Arbutin Kompleks Kremdir. Aydınlatıcı tonikle silinmiş cilde gece ve gündüz uygulanmalıdır. Pigmentyl SPF 50+ güneş koruma ile birlikte en az 3-4 ay düzenli kullanılmalıdır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.