SADELİK KOKAN 6 PARFÜM

‘Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir’ demiş Leonardo Da Vinci, bu cümleyi de, tahmin edersiniz ki pek uzun yıllar önce sarf etmiş.  İşte dönüp dolaşıp geldiğimiz nokta aynı oluyor, ihtiyacımız olan çok fazla bir şey yok, güzellik ve bakım konusunda da seçimlerimizi ne kadar sadeleştirirsek o kadar rahat ve kendimiz olmayı becereceğiz. Gelin sadeleşmeye imzamız niteliğine sahip parfümümüzden başlayalım. Sadelik kokan parfümleri sizin için sıraladık, nedir bu sadelik kokusu? Genelde temizlik hissi ve güzel duygular uyandıran doğal kokular için kullanıyoruz bu sözü, yani kimi zaman yağmurdan sonra ıslanmış toprak, ıslak yeşillik, yeni yıkanmış çarşaf,  bebek pudrası ya da sadece sabun gibi kokmaktan söz ediyoruz…

 

BYREDO/ BLANCHE

Fransizca Beyaz anlamına gelen parfüm adını içerisindeki beyaz gülden alıyor, Gülün kendine has aroması açık tonlarda odunsu notalarla yumuşatılmış, beyaz renk nasıl kokar diye düşünseniz işte tam da bu kokuyu hayal ederdiniz. Beymen’lerde satışta bulabileceğiniz parfümün fiyatı ise 1.077 TL

 

PHILOSOPY/ PURE GRACE

Hiçbir şey su ve sabun kadar iyi kokamaz felsefesine sahip parfüm, temizlik nasıl kokar sorusunun yanıtı olabilir. Bir Fransız sabunu ve suyla yıkanmışsınız hissi doğuruyor. Son derece yumuşak ve taze bir kokuya sahip. İçerisinde bergamot, su nilüferi, lavanta, yasemin, misk ve serin yeşil notaların mükemmel bir birlikteliği mevcut. Ne yazık ki ülkemizde satışı bulunmuyor, yurtdışına gidenlere ısmarlanabilir. 48 Dolar.

 

REPLICA/LAZY SUNDAY MORNING

Ne güzel isimler buluyorlar parfümlere, Miskin bir Pazar sabahı  isimli bir parfüm sizce nasıl kokabilir? Maison Martin Margela’nın tanıdık kokular, dönemler ve yerlerden yola çıkarak yarattığı Replica serisinin her parfümü ayrı güzel, ancak açıklamasında yumuşak ten ve yatak çarşaf yazan Lazy Sunday Morning’nin içerisinde beyaz musk, paçuli ile aromalandırılmış vadi zambağı, iris, gül gibi taze çiçekler bulunuyor. Yani anlayacağınız yeni yıkanmış temiz yatak çarşafları arasında uyumaya, uyanmaya benzeyen bir parfüm.


JULIETTE HAS A GUN/ NOT A PERFUME 

Adı üzerinde gerçekten de o bir parfüm değil, notaları yok sıram sıram , o moleküllerden oluşuyor. Ambrox adı verilen ve parfümün ana içeriği olan bu molekül, 1950’lerde çok pahalı olduğu için yeşil amberin yerine geçmesi için laboratuvarda yaratılmış. Ne gibi kokuyor dersek  musk ve amber koku aralığına sahip diyebiliriz  ama gelin görün ki  tende yeni yıkanmış temiz çarşaflar gibi bir koku bırakıyor. Ayrıca notalarla yaratılmış klasik parfümler gibi tende alerjik bir etki yaratmadığının da özellikle altını çizelim. Ülkemizde satışı bulunuyor, yaklaşık 690 TL .

 

DEREK LAM/ 10 CROSBY RAINY DAY

1964 yılında fen bilimciler yağmurun kuru toğrağa düştüğü zaman yarattığı kokuya bir isim verdiler, buna petrikor dendi, ve modern zaman parfümlerinde petrikor’un, sadeliğin kokularından biri olarak peşine düşüldü. İşte tasarımcı Derek lam’e ait 10 crosby rainy day’de de aynı bu şekilde yağmurlu bir günde etrafa saçılan ıslak tazeliğin kokusundan bahsediyoruz. Bunu şişelemek için tropikal Haiti vetiver’i ve limonsu Tunus neroli’sinin birlikteliğinden kullanılmış, parfüm özellikle sıcak yaz günleri serin serin bir hissiyat ve tazelik yarattığı için ideal.  Ülkemizde satışı ne yazık ki bulunmuyor.

JO MALONE / WOOD SAGE& SEA SALT

Hani böyle deniz sonrası vücutta bir koku kalır, hafif tuzlu, ıslak, yaz kokar ten, işte onun gibi bir şeyden bahsediyoruz.  Wood Sage & Sea Salt , adı üzerinde deniz tuzu ve adaçayı karışıma sahip ayrıca parfümde kırmızı yosun ve  greyfurt gibi tazelik hissi yaratan notalarda eklenmiş. Parfümün burnu Christine Nagel, parfümde  kumun dalgaların karaya taşıdığı ıslak odunların kokusunu yaratmaya çalışmış ve de başarmış.  Parfüm için yaklaşık 500 Tl’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.