AKNEYE NEDEN OLAN 7 NEDEN

Türk kadınlarının büyük bir yüzdesi yağlı ve akneye yatkın cilde sahip, akne sanıldığı özere sadece ergenlik çağına ait bir cilt problemi de değil ne yazık ki birçoklarımız hayatları boyunca akneyle savaşmak durumunda kalıyor. Cildinizin yapısı bir yana günlük hayatımızda akneyi tetikleyen gizli pek çok da tehlike var, neler mi? İşte size 10 tanesi…

 

  1. Kalın fondöten: Çünkü gözenekleri kapıyor, kapanan nefes almayan gözeneklerde bakteri üremesi ve dolayısıyla akneye dönüşmesi oldukça hızlı ve kolay oluyor.
  2. Cep telefonu: Her yere koyduğumuz ve asla temizlemediğimiz cep telefonlarını yüzümüze yaslamakta asla bir sakınca görmüyoruz oysa onlar üzerlerinde taşıdıkları bakterilerle birer akne silahına dönüşüyorlar.
  3.  Akne ürünleri: Akneyi tedavi etsin diye yüzünüze sürdükleriniz cildin üst katmanını öyle bir kurutuyor ki sonuçta akneler azalsa da hassas ve kuru bir cilt kalıyor elinizde. Ve kuru, konforsuz cilt akneyi geçirmiyor, önce cildin nemini hapsedip cildin bariyerini kuvvetlendirmek gerekiyor.
  4.  Şeker yemek: Valla bu kadar tatlı bir şeyin hiç mi faydası olmaz. Ne yazık ki ekstra yağa dönüşüyor vücutta ve ciltte bundan nasibini alıyor. 
  5. Yüzü sık yıkamak: Evet yanlış okumadınız musluk suyunun içerisindeki metaller de aknenin oluşumunu tetikleyen nedenlerden sayılıyor en iyisi bir filtre taktırın musluklara.
  6.  Kahve içmek:  Kahveyi fazla kaçırınca cildin ph dengesinin yükselmesine neden olabiliyor, bu da cildin inflamasyonunu arttırıyor ve akneye uygun bir ortam yaratılmış oluyor.
  7.  Probiyotik kullanmak: Bağırsak fonksiyonlarının bozulması cildi olumsuz etkiliyor, özellikle de yağlı bir cildiniz varsa bu akne olarak kendini gösteriyor. Her probiyotik size fayda sağlayacak anlamına gelmez, yeni bir markaya geçmeden önce 1 ay bekleyin deriz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.