VENÜS AKREP BURCUNDA!

Ya benimsin ya da yine benim!

Venüs 10 Eylül akşamı Türkiye saatiyle 23.39’da Akrep burcuna geçiyor.  7 Ekim öğleden sonraya kadar bu pozisyonda ilerleyecek.

Yazar: Melis Yamanlar (@mire.mero)

Öncelikle Venüs bu burçta nasıl kendini ifade ediyor onu anlatmadan önce Venüs astrolojide ne ifade eder onu hatırlatmak  istiyorum. 

Mitolojide Venüs, Yunanca’da Afrodit olarak bildiğimiz dişiliğin ve aşkın sembolü, yüzyıllar boyunca farklı isimlerde İnnana, İştar, Astarte, Hathor olarak kadim bütün kültürlerde bulunuyor. Sabah yıldızı Lucifer olarak da bilinen Venüs güzellik, dişilik, üreme, parayla alakalı tüm konular, buna ticarette dahil ve dürtülerimiz ile ilişkilendirilmiş durumda..

Astrolojik olarak, Venüs karşı cinsle ilişkilerimizi, aşka / sevgiye yaklaşım tarzımızı,  sevgiyi ifade tarzımızı, duygusal etkileşimlerimizin niteliklerini, zevklerimizi, beğenilerimizi,  estetik değerlerimizi, yaratıcılığımızı, artistik yeteneklerimizi anlatır. Haritalarımızda iyi açılar alan iyi yerleşimi olan bir Venüs tüm bu konularda kendimizi daha rahat ve başarılı ifade etmemize neden olur. Venüs iyicil dediğimiz gezegenlerden biri olarak kulağa çok hoş gelir ama  Venüs zorlu pozisyonlarda, sert açılarda Mars’tan daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Venüs Akrepteyken kendini rahat ve başarılı bir şekilde ifade edemediği burçlardan birindedir. Venüs bu burçta “zarar görmektedir” denir nedeni Venüs Boğa ve Terazi burçlarını yönetir, zodyakta bu burçların tam karşısında duran zıt burçlarda enerjisini rahat gösteremez. Akrep ve Koç bu manada Venüs gezegenin mutlu olduğu burçlar değildir. Ama Akrep burcunun doğası ile Venüs’ün doğası daha uyumlu olduğu için Koç konumuna göre bir tık daha kendini rahat ifade eder ama ifade ettiği her duygu çok derin, tutkulu bazen de manipülatif bir şekilde olacaktır.

Akrep’in doğasını ve psikolojik ihtiyacını göz önünde bulundurursak Venüs’ün taleplerini nasıl göstereceğini daha iyi anlarız.  İşte bu noktada maceramız başlıyor çünkü Akrep’in doğasını anlamak ve bundan dolayı oluşan Venüsyen taleplerini karşılamak her yiğidin harcı değildir! 

Akrep’in her şeyi derin, dibine kadar yaşama arzusu, ölüm dahil korkusuzluğu, kuşkucu yanları, korkularıyla yüzleşebilme yeteneği, kıskançlığı, sahiplenme tutkusu, Venüs’ün dişi yumuşak, aşkı sevgiyi uyum ve huzur ile isteyen tarafı ile bir araya geldiğinde ortaya bir kaos çıkar.

Akrep’in ateşli ve bir o kadar gizli gergin doğası ( gizli çünkü kendini çok iyi şekilde kontrol eder) kuşkucu, derin, dürtüsel, korkusuz, sahip olmaya meyilli, kontrol tutkunu doğası Venüsyen tüm faaliyetlerde aşırı hareketlerin, inançların, duyguların yaşanmasına neden olur,

Akrep aşki meselelerde bütünleşme arzusu içinde olur, zor bağ kurar o bağı da çok zor koparır. Günlük gelip geçici şeyler aslında hiç Akrep’e göre değildir, çok çapkın gelgeç gönüllü değildir, sadece bu tarz gezegen etkileşimlerinde Akrep olanlar karşı cinsi  güzel ve çabuk tavlar çünkü manyetiktir. Adı belki de bu yüzden çapkına çıkmıştır…

Akrep’in şüpheciliği de kimseye benzemez, onu asla şüpheye düşürmemek güvenini kaybetmemek gerekir. O şüphe içine düştü mü durumu ispatlamak veya durumu kendi lehine çıkarmak için sonuna kadar uğraşır, masum olmanızı arzu ederim değilseniz hesabınızı hiç ummayacağınız şekilde keser.

Akrep, “sahip olduğu” insanı kaybetmemek için, kimsenin aklının almayacağı stratejiler, gerekirse manipülasyonlar ile hareket eder, hayatında hangi alanda olursanız olun istediğinin dışında hareket eden kişilere karşı açık savaş başlatabilir, kısaca kontrol etmeye çok meyillidirler. 

Akrep için nerdeyse herşey hep ya da hiçtir. Aşk ve nefret gibi iki uçta olan duyguları sıkça yaşarlar. Akrep akışa bırakmaya da en kapalı enerjilerden biridir, Kova, Aslan ve Boğa gibi sabittir. Sanki bırakırsa her şey dağılacak ve kaybolacak duygusu vardır. Bu sebeple de ilişkileri ve sahip olduklarıyla ilgili başkalarının hissetmediği endişeleri yaşar ve bunları su üstüne çıkarmamak içinde büyük çabalar gösterir. Hayatı ve insanları kontrol altına almak için bir takım tavırlar geliştirir ki çoğu kez çevresindeki insanlar için bir hayli zor olacaktır. 

Bunları hepsini bir araya getirirsek neden Venüs gibi sakinlik, uyum, fedakarlık gibi enerjilerle kendini rahat ifade eden bir gezegenin burada rahat olmadığını anlarız.

Bu süreçte ilişkilerdeki tutku oranı artacaktır, yüzeysel flörtler, duyguların kısıtlı olduğu ilişkiler tatmin etmeyecektir. Venüs Akrep beden ruh ilişkisinin bütünleşmesini arzu eder. Uğruna ölünecek, kapısında yatılacak, gerekirse sürünülecek aşkın peşinden koşma durumları kolektifte yükselebilir. Şehvetli ve yoğun Akrep enerjisi” Ya Hep Ya da Hiç! “dedirten durumları yaşatır. 

İlişkilerimizin tükenmemesine, fiziki ve ruhani olarak bizi yoran ilişkilerin içinde olmamaya çalışmalıyız. Zararlı pozisyonda olan Venüs Akrep’in gölgeli tarafı gerçekten zorludur. İlişkilerde kontrolün, intikamın, takıntıların artacağı bir döneme giriyoruz. Ayrıca ilişkilerde güç savaşları ve manipülasyonlarda dikkat çekiyor olacaktır.

Gölgeli tarafına düşmezsek, ilişkilerimizde derin değişim dönüşümler yaşayabilir, derin ilişkilere adım atma şansı bulabilir, tutkulu bir şekilde el attığımız yaratıcı ve sanatsal faaliyetlerden çok güzel geri dönüşler alabiliriz. Venüs parayı da yönettiği için paramızı daha tutku duyduğumuz şeylere harcama arzusu da geliştirebiliriz. Haritalarımızdaki konuma göre Venüs geçtiği evin konularına göre güzellikler ve bereket getirecek… 

Peki gökyüzünde Venüs Akrep’teyken neler bekleyebiliriz?

Bu süreci öncelikle Güneş ve Mars Başak’tayken yaşıyor olacağız. Mars 15 Eylül’e kadar Başak burcunda adından Terazi’ye geçecek, Güneş ise 22 Eylül akşamı Terazi burcuna geçecek. Başak Akrep ile uyumlu enerjiler içindedir. 

Venüs Akrep , Oğlak burcunda olan Pallas ile olumlu açı yapacak. Empati arzumuz artacak, bir şeyleri değiştirmek adına güç bulacağız. Geçmişe ait bazı durumlara farklı gözle bakabilir ve çözüm getirme arzusunda olabiliriz. Venüsyen konularına daha yaratıcı, empatik, sezgisel hatta stratejik yaklaşabiliriz. 25 Eylül günü Pallas Venüs olumlu açısı etkin oluyor.

Bununla beraber Uranüs Boğa ve retroda olduğu için, Venüs Uranüs karşıtlığı yaşayacağız. Aşk hayatının karışabileceği ani durumlara açık olduğumuz bir süreci anlatır. İlişkilere ani özgürlük arzusu getirir. Sevginin gezegeni Venüs ile özgürlüğün gezegeni Uranüs arasında meydan okuyucu bir etkileşim olacak! Bir yanda özgürleşme isteği, bir yanda ilişkide olma arzusu gerginlinlik yaratacak. Aşk hayatında ve ilişkilerdeki temel sorun bağlanma ve özgürlük arasındaki çatışma şeklinde gerçekleşecek.

Boğa – Akrep hattında olduğu için kolay bir etkileşim olduğunu söyleyemem. Hem Venüs Akrepte rahat değil, Uranüste Boğada rahat değil. Sahiplenme güdüsü bununla beraber sınırlandırma tavırları bir araya gelip ilişkilerde tartışmalara, kopuşlara neden olabilir.

Bir yandan sıradışı arzular ile  kural dışı aşklara yelken açılır. Olmayacak insanlarla anlamsız ilişkiler içinde kendimizi bulabiliriz, bunun nedeni de Uranüs’ün olmayacak duaya amin dedirtme arzusudur.

Aynı anda güven, yakınlık, derin ilişki isteği ile bağımsızlık arzusu içsel gerginlikler yaratabilir.

Bu dönemde ilişkilerde kalabilmek adına ödün vermekten, aşırı fedakarlıklardan kaçınmalıyız. İlişkinin adının koyulamama problemi ile karşılaşabiliriz, ilişkilerde taahhüde girmekten kaçınılma olduğu gibi aniden başlayan ve biten ilişkilere şahit olabiliriz.  İlişkilerde havailik, sadakatsizlik, huysuzluk gibi durumlar görülebilir.

Bu etkileşime verilebilecek en güzel cevap ilişki kurma şeklimizle bağımsızlık arzumuz arasında sağlıklı bir bağ, denge kurmaya çalışmaktır. Eğer bir ilişki içindeysek karşımızdaki insanın özel alanına saygı göstermeli, gereksiz müdahalelerden kaçınmalı aynı şeyi bizde karşıdan beklemeliyiz. Daha esnek, yenilikçi dinamik olmak bu açının çıkaracağı zorlu enerjileri dengelememizde bize yararlı olacak. 

Aşırı bağımsızlık isteği, farklı marjinal ilişkilere çekilme, garip olmayacak partnerler ile beraber olmaya çalışma bu etkileşime verilebilecek en zararlı davranış modelleri… Ayrıca Uranüs’ün gölgeli tarafı bir isyan, başkaldırı olarak aldatmayı da gündeme getirebilir ki bu da günün sonunda ani bitişlere, boşanmalara doğru götürebilir. Sürpriz ayrılıklara şahit olabileceğimiz bir dönemdeyiz. Bu açının da kesinleştiği gün 23 Eylül! 

Satürn ve Jüpiter’in de Kova burcunda olduğunu göz önünde bulundurursak Venüs Akrep döneminin çok hareketli geçeceğini anlarız. Venüs Satürn ile 17  Eylül günü kare açı yapıyor olacak. Duygular bir anda soğuyacak ve sevgi alışverişinde eksikliklere dikkat çekecek. Sevgisiz hissetme, ilişki kurmakta zorlanmakta bu açının etkilerinden biri. Bu dönemde en çok yapılması gerekilen şey kendimizi sevgi ile kucaklamak, aradığımız sevgiyi öncelikle içimizde bulabilmek. Kendimizi değerli hissetmek için kimsenin onayına, sevgisine ihtiyacımız olmadığını farkına varmamız gerekir. Sevgi ve değer konularında daha gerçekçi olmayı öğrenmek bu etkileşimin bir çıktısıdır. 

Venüs ayrıca 16 Eylül’de Jüpiter ile kare yapıyor. Bu açının etkisi diğerleri kadar zorlu değil açıkçası… Burada keyif verici her şeyin abartılmasını görürüz, iştah açılır, alışveriş arzusu artar, dünyanın nimetlerinden sınırsız keyif alma dürtüsü ile kendimizi tembelliğe ve zevk düşkünlüğüne verebiliriz. Ölçüyü kaçırmadan yaparsak keyifli bir dönem olabilir. Kibirin, gösterişin içi boş işlerin yükseleceği bir dönem olacaktır. Birçok insanı abartılı davranışlar içinde görebiliriz.

29 Eylül günü Venüs Neptün üçgeni kesinleşiyor. İlham verici, aşk ve yaratıcılık adına çok şahane bir etkileşim. Neptün Venüs’ün bir üst oktavıdır, bu etkileşim sayesinde romantizm rüzgarları esebilir, ilişkilere ruh katabilir ayrıca merhamet ve affetme enerjisi yükselir.

Son olarak Venüs Akrep seyri içinde bir de  Terazi burcunda Merkür retrosu yaşıyor olacağız. Eylül ayı sonuna doğru barışmalar, geri dönüşler, yarım kalan ilişkilerin bir araya gelmesi görülebilir. Terazi burcunda olduğu için barışmalar ve karşı tarafa bir şans vermek açısından en uygun retrolardan biri. Tabii ki bu herkes için geçerli değil, kişisel haritalarda bu etkileşimlerin hangi evde olduğu,olumlu açılar yapıyor olması önemli. Hayatında kimse olmayanlar geçmişte kalan bir insanla yolları kesişebilir. Hep söylüyorum retroda gelen retroda gider diye bir kural yok, o bir şehir efsanesi. Tamamlanmak adına geliyor olabilirler ayrıca son kararı retro sonrası gözden geçirerek karar verirsek ilişkimiz adına doğru olanı yapmış oluruz. 26 Eylül günü durağan pozisyonda 27 Eylül  Merkür retro yapmaya başlayacak. 19 Ekim’de ileri harekete geçecek.

Yükselenlere göre Venüs etkisine bakarsak..

Yükselen Koçlar, Venüs etkisini 8.evden alıyorlar. Ortaklaşa paralar (aile, eş, ortak) krediler, borçlar gibi konularda şanslı olacaklar.Para ile ilgili sorunları daha rahat şekilde çözebilirler, kredi ihtiyaçları varsa kolay bulabilirler, borçlarını daha rahat ödeyebilirler. Ayrıca seksapaliteleri de yükseliyor unutmayalım burası ayrıca cinsellik ile ilgili konuları anlatan bir ev… Koçların libidoları ve karizmaları artıyor!

Yükselen Boğalar,

Venüs etkisini 7.evden alıyorlar. İkili ilişkiler özellikle evlilik, ortaklık ve uzun süreli ilişkilerde şanslı oldukları bir dönem. Arzu ettikleri danışmanlıklara da daha rahat ulaşabilirler, evliliklerinde huzura sahip olabilirler.Mevcut ilişkilerini bir sonraki adıma taşımak isteyebilirler, uzun süreli kalıcı bir ilişkiye adım atabilirler. İkili ilişkilerde sevgi dili hakim olacak bu sebeple de ilişkilerinde uyumu yakalayacaklar.

Yükselen İkizler,

Venüs etkisini 6.evden alıyorlar. Her şeyden önce sağlık açısından şanslı bir etkileşim. Çalışma ortamlarında daha mutlu ve huzurlu olacaklar,işlerini severek icra edecekler,  çalışma arkadaşları ile ilişkileri daha uyumlu olacak. Kişisel gelişim ile ilgili başlangıçlar yapabilirler. Kendilerini daha dinç ve sağlıklı hissedecekler. Sağlıklı, güzel ve bakımlı olmak için daha çok istekli olacaklar. Aşk arayan İkizler çalışma ortamından kendine bir partner bulabilir.

Yükselen Yengeçler,

alıyorlar. Aşk, çocuklar, keyifli aktiviteler, hobiler evinde Venüs onlar için güzel bir döneme işaret ediyor. Yalnız olan Yengeçlerin kısmeti açılabilir, çocukları ile güzel vakitler geçirip paylaşımlarını arttırabilirler, hayattan daha çok keyif alacakları bir dönem olacak. Yeni hobilere girişebilirler, sosyalleşme arzuları artacak…

Yükselen Aslanlar,

Venüs 4.evlerinde geziniyor olacak. Aile ortamları şenlenecek güzelleşecek. Evlerini dekore edebilirler, aile ile ilgili güzel gelişmelere şahit olabilirler. Daha çok evde vakit geçirmekten keyif alabilirler, aile büyüklerinden özellikle annelerden şanslı olacakları bir dönem…

Yükselen Başaklar,

3.evlerinde Venüs etkisini alıyorlar. Zihinsel açıdan rahatlayacakları güzel işlere imza atacakları bir dönem. Özellikle iletişim, medya, yaratıcılık gibi işler yapan Başakların bu konularda parlayacakları bir dönem olacaktır. Yeni fikirler geliştirebilir, yeni anlaşmalar yapabilirler, yeni eğitimlerde dikkatlerini çekecektir. Yeni şeyler öğrenmek ve kısa seyahatlere çıkma arzusu içinde olacaklar. Yakın çevre, kardeş ilişkileri de huzurlu ve uyumlu olacak.

Yükselen Teraziler,

2.evlerinde Venüs etkileşimin güzelliklerini görecekler. Para para para diyorum. Çalışarak kazandıkları paralarda artış olabilir. Değerli şeylere sahip olma arzusu onları saracak, lükse yönelik harcamalar gerçekleşebilir. Güzel hediyeler alıp verebileceği bir dönem… Ayrıca özgüvenleri de artacak! Ayrıca mal mülk satış ve alımlarda şanslılar. Uzun zamandır arzu ettikleri bir mülkü alabilir veya istedikleri fiyattan satabilirler.

Yükselen Akrepler,

1.evlerinden Venüs etkisini alıyorlar. Güzelleşme ve şifalanma dönemi.. Akreplerin kendileri ile ilgilendikleri, kendilerini daha içten sevdikleri sahip çıktıkları Venüs Akrep sürecinde, kişisel bakımlar, estetik, kozmetik, giyim alışverişleri ön planda olacak… İkili ilişkilerine de bu enerji olumlu bir şekilde yansıyacak. Enerjileri sevgi ile yükseldiği için kendilerini çok daha iyi ifade edecekler ve ikili ilişkilerde uyumu yakalayacaklar.

Yükselen Yaylar,

Venüs etkisini 12.evden alıyorlar. Bilinçaltlarının daha uyumlu sakin ve sevgi dolu olacağı bir döneme giriyorlar. Sevgi dışarıdan çok kendi içlerine akıyor olacak. Platonik veya gizli ilişkiler ön plana çıkabilir. Hayallere, rüyalara daha çok dalacaklar. İnzivaya çekilme, meditasyon, dinlenme gibi faaliyetler onlara çok iyi gelecek. Ruhlarını dinlendirecekler, psikolojilerine çok iyi gelecek.

Yükselen Oğlaklar,

11.evlerinde Venüs etkisini yaşayacaklar. Sosyal hayatlarının şenleneceği arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirecekleri bir dönem olacak. Gruplar dostluklar içinde kendilerini daha rahat ifade edecekler, geleceğe umut ile bakacaklar. İşten gelen paralarında artış olabilir, hak edişlerine kavuşabilirler. Aşk hayatlarında da canlanma olacaktır, ideal ettikleri partner ile tanışma imkanları olabilir, sosyal çevrelerinden yeni bir ilişkiye adım atabilirler.

Yükselen Kovalar,

10.evlerinden Venüs etkisini alıyorlar. Kariyer ve toplumsal statüleri ile ilgili güzel gelişmeler onları bekliyor. Yeni bir ilişki içindelerse artık toplum önüne çıkabilirler, toplumsal statüsü iyi olan bir eş bulabilirler. Kariyer hayatı olan Kovalara terfi ve yükselme olabilir, şöhretlerinde artış gerçekleşebilir. Ayrıca babalarıyla ilgili güzel gelişmelere şahit olabilirler, aileden daha çok destek görebilecekleri bir dönem olacak. Aile hayatları ve kariyer hayatları arasında denge kurabilirler.

Yükselen Balıklar,

9.evlerinde Venüs etkisini yaşayacaklar. Uzun seyahatler, yeni eğitimler, kişisel gelişim arzusu içinde olacaklar. Venüs bu pozisyonda Balıkların ufkunu açacak, yeni hayat felsefesi geliştirmesine neden olacak. Bu süreçte kendilerini geliştirecek, olgun, entelektüel seviyesi yüksek, zeki insanlarla ilişkiler kurabilirler hatta bu dönemde başlayacak aşk ilişkileri onların hayat felsefesini değiştirerek onların olgunlaşmasını hayatta ilerlemesini sağlayabilir.

Son olarak yükselen derecenize göre Venüs’ün gezeceği evde değişiklikler olabilir onu hatırlatmak istiyorum. Doğru etkiyi anlayabilmek için en güzeli kişisel danışmanlık almak!

Venüs Akrep enerjisinin hepimize aşkı, parayı, huzuru ve  gönlümüzün arzu ettiği tüm güzellikleri getirmesini diliyorum! Tutkulu, enerjisi yüksek günler bizi bekler…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir