KARANTİNA GÜNLERİNDE EVDE YAPILABİLECEKLER LİSTESİ

Evde mutluyuz, güvendeyiz ve aslında yapacak bir dolu iş var, Netflix’de bir şeyler izlemekten bahsetmiyoruz daha başka şeyler… Neler mi?

Kitap oku! Hani o aldığın ve bir türlü başlayamadığın kitaplar var ya, işte onlara başlamanın tam zamanı!

Uzun zamandır aramadığın birini veya birilerini ara. (Whatsapp’tan 4 kişiye kadar görüntülü konuşma yapabilirsin.)


Yeni bir tarif dene, resmini çek, paylaş ve başkalarına ilham ver.

Günlük tut. (Küçükken yaptığın gibi yazmanın dayanılmaz güzelliğini yıllar sonra tekrardan okuyacak olmanın vereceği keşfi tekrar keşfet, hem tarihi anlar yaşıyoruz, bunları arşivlemek iyi fikir.)

Daha önce denemediğin bir şey dene. (buna asla cesaret edemediğin bir makyaj da olabilir, dikiş dikmek de, örgüye başlamak da)

Dolaplarını temizle, düzenle ve detoks yap. (Bu hafifliğe bayılacaksın hem zaten bahar geliyor, hadi temizliğe)

Makyaj çantanı temizle, kullanılmayan kozmetikleri ayır, yarım kalan ne zaman önce açtığın belli olmayan kremleri de bacaklarına, kollarına kullan, asla yüzüne sürme!

Uzun bir süre daha evde kalacak gibiyiz, var mısın bir şeyleri alışkanlık haline getirmeye? (Bu egzersizde olur, kereviz sapı suyu içmek veya en güzelinden şekeri ya da sigarayı bırakmak da… 21 gün için bir dene bakalım)

Telefonundaki gereksiz kişileri, fotoğrafları temizle. (hatta bu konuyu biraz daha geliştir ve sosyal medyada takip ettiklerini ele biraz…)

Meditasyon yapmayı dene.( Yatmadan önce, uyandıktan hemen sonra başlamak için harika zamanlar. Hafif bir müzik koyabilir, mumlar yakabilir ve birazcık içine yolculuk yapabilirsin. Nefese odaklam, aklından varsın geçsin düşünceler, hiçbirini tutma, düşünmemeye çalışma, birkaç deneme sonrası nasıl ustalaştığını göreceksin. Bu kaygılarını da azaltacak.)

Yeni bir dil öğrenmete ne dersin? (hani o yıllardır beğendiğin ama bir türlü vakit bulamadığın bir dili öğrenmek ne kadar güzel olacaktır, bir düşünsene karantina bitmiş sen dilini öğrendiğin ülkeye o dili kullanmaya gidiyorsun…)

10 yıl sonraki haline veya çocuklarına oturup bir mektup yaz, bakalım neler diyeceksin, gelecekte bir gün açıp okumaları ne kadar güzel olacaktır.

Manikür yap! (Farklı bir nail art yapmayı dene. Kötü yapsan da evdesin!)

Eyeliner çekmeyi dene. (Hem her gün ve bu konuda ustalaş!)

Ev yapımı dondurma yap! (Hem sağlıklı hemde oyalıyıcı)

Aile köklerini araştır. Herkesle ilgili bilgi topla ve resimlerle kendi aile ağacını yarat. (Bu çocukların da çok ilgilisini çekecektir)

Düzenli cilt bakımına başla. (Hani şu haftada 2 peeling, haftada 2 maske, her akşam serum cinsinden bir rutin oluştur)

Fotoğrafları düzenle hatta yeni albümler yap. (Bakmaktan yorgun düşene kadar bu işi yapabilirsin)

İlham verici bir canlı yayına katıl veya podcast dinle mood board hazırla, pandemi geçince neler yapmak istiyorsun nerelere gitmek istiyorsun, ne iş yapmak istiyorsun, hayal et ve yarat)

Mandala yap veya en basitinden bir boyama kitabını boya. (Renklerle uğraşmak zihin boşalmanın en keyifli yollarından biri, göreceksin!)

Öğlen uykusu yap! (Uyku saatlerin biraz şaşmış olabilir, öğlen tatlı bir uyku ne kadar da iyi gelecektir, hem düşünsene işteyken asla yapamıyordun)

Çocukların varsa onlarla oyna. (İçindeki çocuğu uyandırmak, yaratmak ve rahatlamak için en iyi yol olacaktır)

Ev hayvanın varsa onu yıka, bakımını yap. (Eğlenceli bir köpük banyosuna hayır demeyecektir)

Evde depo gibi bir yer varsa, onu düzenlemenin de tam zamanı! (Hem ki bilir unuttuğun neler buluyorsun o depoda bir hobi sahibi olmanın da tam zamanı, mesela şarap tadımından tut yoga kursuna kadar online yapacak bir dolu şey var ve mutlaka senin için…)

More from Gözde Atakoğlu
İLHAM PERİSİ: İDİL YAZAR
Yetenekli, başarılı ve çok da güzel… Bu ayın ilham perisi yemek vlogger’ı...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir