VENÜS’ÜN AŞK ÜZERİNEDEKİ ETKİSİ

Yazar: Melis Yamanlar @mire.melo

Zodyakta aşka bakış açımız, zevklerimiz, haz aldığımız konular, sevme şeklimiz kadar aşkta nasıl iletişim kurduğumuzdan sorumlu olan Venüs haritalarımızda da bizim aşk dilimizin nasıl olduğunu ifade eder.

Birçoğumuz nasıl bir sevgili olduğumuzu dile getirmek için hep Güneş burcumuzu anlatırken aslında kendimizi yanlış ifade etmiş oluruz. Eğer Venüs’ümüz Güneş burcumuzla aynı değilse, Venüs başka bir burçtaysa aşk ile ilgili ifademiz egomuzun ne olduğundan onu nasıl ifade ettiğimizden çok daha farklı olacaktır.  Haritalarımızda aşk, cinsellik, haz konularını ifade eden birçok gösterge vardır, ama aşk deyince Venüs, cinsellik deyince de Mars ve Plüton’un konumu yaptığı açılar, yöneticilerinin bulunduğu evler gibi faktörler ilk incelenen yerlerdir. Ardından asteroitlere ve diğer göstergerelere bakarız. Örneğin Eros, Psyche, Amor vb..

Ama bugün sizlere öncelikle Venüs’ümüzle ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum. Venüs pozisyonunu bilmeyenler www.astro.com’da bir hesap açarak bulabilirler veya www.cafeastrology.com’da Venüs dönemleri ile ilgili de bilgiyi bulabilirler.

Her zamanki olduğu gibi Koç’tan başlıyoruz!

Venüs Koç’tayken çok rahat değildir, Venüs Boğa ve Terazi burçlarının yöneticisi olduğundan bu burçların zıt burçlarında zararlı pozisyonda olduğu söylenir. Oysa benim inancım Venüs Koç’ların sevgisini sadece daha eril şekilde ifade etmelerinden dolayı bazen zorluk çekebilecekleridir. Kendinden emin, iddialı, yüksek enerjili,açık sözlü, direkt olurlar. Bunlar aydınlıklı yönleridir, karanlık yönlerinde ise maymun iştahlılık, çapkınlık, agresiflik, acelecilik, çabuk sıkılma, bağlanmakta zorlanma, sahiplenilmeyi sevmemek, istememek ve zevke düşkünlük görürüz. Boğa kadar olmasa da Koç’ta da haz duygusu vardır, sadece hızlı ve aceleci şekilde tüketir. Elde ettikten sonra devamını getirmek istemeyebilir ve kaçar.

Aşk dili, açık, dobra, spontanedir. Aşkını maceralara davet eder, aşka da bir macera olarak bakar. Sıkıntıya ve sıkana hiç gelemez.Kendisi kıskançtır ama kıskanan insana da gelemez. Venüs Koç çocuksudur ve çelişkiler ile doludur. Ama sevimli ve cazibelidir. Sevdiğine kafa tutar, bazen zorlar ama bunu yapmasının sebebi sevdiğine karşı duyduğu tutkudur. Venüs Koç sizinle didişmiyor, söylenmiyorsa bilin ki ilgisi bitmiştir. İlişkinin de bitmesine az kalmıştır.

Venüs Boğa’dayken yönetici pozisyonunda olduğu için rahat çok enerjisini gösterir. Venüs Boğa insanı kalıcı uzun ömürlü aşklar talep eder ama  bunun yanında maddi güvence ve konfor ister. Kendisi genel anlamda huzurludur ve huzursuz insandan haz etmez. Keyif duyduğu konforunun sağlandığı ilişkilerden asla kopmak istemez. Hazın kral ve kraliçeleridir  Venüs Boğa’lar. Tensel uyum çok önemlidir, haritada arızalı yerleşimler yoksa tek eşliliğe en uygun pozisyonlardan biridir. Gölgeli tarafında da aşırı sahiplenme, kıskançlık, sevdiğini kimseyle paylaşamama, üstünde biraz hegemonya kurma ihtiyacı olabilir. Sabit bir burçta olduğu için bolca inatlaşma ve fikrinden vazgeçmeme de bu kombinasyonun içine dahil olur. Ama sabırlı sebatkar, sevmeyi en iyi bilen insanlardan biridir,kolay kolay vazgeçmez.

Aşk dili, sıcak, sevgi dolu samimidir, haz veren neyse onu paylaşmak ister, yemek, kucaklaşma, sevgi dokunuşları… tekrar ve tekrar sonsuza kadar… Venüs Boğa için evi yuvası sevdiği insandır. Onu rahat ve mutlu ettirmek için elinden geleni şevkle yapar, karşı taraftan da güven, sadakat, aşkına karşılık ve saygı bekler. Vıcık vıcık, hürmetin olmadığı ilişkiler ona göre değildir, aşk onun için güven, saygı ve tabii ki haz temellidir.

Venüs İkizler’deyken aşk bir anda eğlenceli bir hale bürünür. Hareketli, değişken, enerjisi yüksek, zeki, sempatik, meraklı, ilgili, dışa dönük bir aşıktır İkizler Venüs. Aydınlık tarafında sevdiğini mutlu etmek için elinden geleni yapan, pozitif, neşeli, şakacı, eğlenceli birini görürüz. Gölgeli tarafında ise ki sıkıldığı anda hemen o tarafa geçer ve Koç’tan bile hızlı geçebilir, flörtöz, aşkta istikrarsız, derinleşeyemen, aşkta bağımsızlığı arzulayan, çabuk aşık olup bıkan, maymun iştahlı  birini görürüz. Ama genel anlamda toleransı yüksek, neşeli ve karşı tarafı asla sıkmayan bir kişiliktir. Medenidir, ayrılık vakti geldiğinde kendiliğinden gider, kimseyi kasmaz, ya benimsin ya toprağın modunda olmaz. Venüs Kova gibi ayrıldıktan sonra arkadaş kalabilir.

Aşk dili, entelektüel konuşmalar, bitmeyen sohbetler ve karşı tarafa gösterdiği ilgi ve meraktır. Karşı tarafı insan olarakta tanımak ve değer vermek ister, zeka ve iletişim onun için çok önemlidir. Sevişirken bile iletişim kurmak, konuşmak ister. Sözcüklerin efendisidir. Venüs İkizlerin çenesinden kurtulmak zordur, tatlı dili ile baştan çıkaramayacağı insan yoktur. 

Venüs Yengeç’teyken mutlu olur, doğasını çok güzel yansıtır. Aşkta duygusal güvence arar ve vermek ister. Hassas, duyarlı, sadakat dolu bir kişiliği vardır. Fedakarlık konusunda Venüs Balık’a benzer. Cömerttir, gönülden verir. Venüs Yengeç tek eşliliğe yatkın konumlardan biridir. Gölgeli tarafında ise aşırı hassasiyet, kırılganlık alınganlık ve kıskançlık vardır. Özgüvenle ilgili sorunlar yaşayabilir, özellikle ayrılık dönemlerinde en çok göz yaşı döken bir kişilik görürüz. Ama genel anlamda aşkın hakkını veren bir ruhu vardır. Onun sevdiği insanlar şanslıdır, vazgeçmemek için elinden geleni yapar, son dakikaya kadar kimseden umudunu kesmez.

Aşk dili, tahmin edeceğiniz gibi anaçtır sevgi şefkat doludur, erkekte bile bu böyledir. Sevdiğini rahat ettirmek için elinden geleni yapar aynen bir anne şefkati gösterir. Karşı tarafa bağımlılık yarattığı durumlar bile olur, kimse onun yarattığı sevgi dolu güven alanından çıkmak istemez… Eli hep sevdiğinin omuzundadır, ona  destek olduğunu hem konuşmasıyla hem de hareketleriyle ispat eder.

Venüs Aslan’dayken Aslan’nın doğası ile Venüs pek uyuşmadığı için kendini rahat ifade edemez. Venüs daha yumuşak enerjilerle hareket edenlerde kendini rahat gösterir, Aslan gibi yanar döner, kendine dönük, egosantrik bir yerde kendini istediği gibi anlatamaz. Bunun için fedakar enerjilerde, Yengeç  Balık gibi kendini daha iyi ifade eder, aşk fedakarlık ister ve bu iki burç kendini en çok feda eden burçlardır.  Venüs Aslan’ın aydınlık tarafında dışa dönük, sosyal, samimi,hayat  dolu, asil,sevecen bir kişilik görürüz. Gölgeli tarafında ise egosuna çok önem veren, aşkta kibirli, kendini beğenmiş, karşı tarafın duygularını önemsemeyen biri vardır. Kendini aşırı teşhir etmek isteyebilir, ilişkide ön planda, baskın ve  popüler olmak için çabalayabilir, züppe bir karaktere bürünebilir. Beraber olduğu insanın dış görünüşüne, gücüne ve heybetine en çok takılan yerleşim Venüs Aslan’dır. Ama iyi gününde sevdiği insana kendini bir kral / kraliçe gibi hissettirir.

Aşk dili görkemlidir çünkü Aslan zaten her konuda görkemli olmaktır. Sevdiği insana onun her arzusunu gerçekleştirecekmiş gibi konuşur ve davranır. Küçük dağları senin için yarattım sevgilim beğenmediysen yanına bir göl ve orman yaratırım tavrı tam olarak Venüs Aslan tavrıdır.Yanınızda elinde bir sihirli değnek olan biri varmış izlenimi verir. Beraber olduğu insanı değerli hissettirmek için çaba gösterir, sevgilisi taktir ettikçe de bu isteği ve çabası artar.Kralım Kraliçem dendikçe, ondan daha mutlusu yoktur. Şikayet eden, kendisini ondan daha çok önemli gören, kendisini parlatmak isteyenlerden  ilk fırsatta ayrılır, yerine istediği gibi birini koyar.

Venüs Başak’tayken düşüştedir, Başak burcunun mükemmeliyetçi ve huzursuz doğası, haz ve huzur arayan Venüs ile uyuşmaz. Venüs Başak’ta ilişkilerinde saflık arar,mükemmelleştirmek ister, aydınlık tarafında sakin sade alçakgönüllü utangaç, sevdiğine faydalı olmak isteyen ve hizmet eden biri vardır. Gölgeli tarafında ise, her şeyi didikleyen, eleştiren, kusur arayan, gevşeyip aşkın haz ve huzur tarafını yaşayamayan, sinirleri çoğu kez gergin birini görürüz.  Ama genel anlamda  Venüs Başak kendini aşk konusunda da mükemmeleştirmeye çalışan, saf sevgiye inanan, derli toplu, akça pakça tertemiz ve analitik zekası olan akıllı biridir.

Aşk dili fayda üzerinedir, sevdiğine zaman ayırmak, ona faydalı olmak, karşı tarafın kişisel gelişimine katkıda bulunmak onun sevgisini gösterme şeklidir. Sevdiğine hizmet etmeyi çok sever, bunu taktir eden ve onun eleştirilerini can kulağı ile dinleyen insanların yanında mutlu olur. Venüs Başak ile beraber olmak kolay değildir, zaten birini beğenmiş olması bile bir mucize olabilir, öyle sık eleyip ince dokur ki karşı taraf bile onu nasıl beğendiğini düşünür durur..Fakat Venüs Başak kesinlikle beraber olduğu insanı geliştirir,içindeki iyiyi ortaya koyması için çaba gösterir, bunu da severek, canı gönülden yapar

Venüs Terazi’deyken yönetiği burçlardan birinde olduğu için şahane şekilde enerjisini gösterir. Aydınlık tarafında romantik, zarif, diplomatik, uyumlu,huzurlu, arkadaş canlısı, yumuşak, görgülü bir mizaç görürüz. Venüs Teraziler  genelde çekici, popüler ve zarif insanlardır.İlişkilere en çok önem veren konumlardan biridir. Aşk ve ilişki olmadan var olmak istemez. İlişkilerinde de uyum, anlayış ve sıcaklık arar. Gölgeli tarafında ise yalnız kalma korkusu en dikkat çekici durumdur, yalnız kalma korkusu nedeniyle olmayacak ilişkiler içinde bile kalmaya razı olabilir. Sert açılar aldığında keyfine çok düşkün olur ve tembellik mümkündür.İlişkileri yolunda gitmediğinde dengesi bozulur, hayatın hiçbir alanındaki mutluluk ve başarı onu tatmin etmez. Kendini hep ilişkisi üzerinden tanımladığı için bireyselleşme konusunda en çok zorluk çeken konumlardan biridir. Aşka ve sevgiye büyük ihtiyacı vardır. Ama Venüs Terazi elini attığı her şeyi güzelleştirdiği gibi aşkı ve ilişkileri de en çok güzelleştiren bir kişiliktir. Beraber olduğu insanı da güzelleştirir ve parlamasını sağlar.

Aşk dili güzellik üzerinedir. Aşkta güzelliği yüceltir ve aşk sözcüklerini en güzel şekilde seçmeyi bilir. Beraber olduğu insana hep ne kadar değerli olduğunu onu ne kadar sevdiğini en rahat söyleyebilen insanlardan biridir. “Seni Seviyorum” cümlesi onlar için en doğal ve en rahat söylenecek cümlelerden biridir. Aşk dile gelmesi gereken bir duygudur, şarkıyla, şiirle…

Venüs Akrep Venüs’ün zararda olduğu pozisyonlardan biridir. Venüs’ün zarif, uyum arayan enerjisi Akrep’in şüpheci, gizemli bazen manipülatif enerjisiyle uyum göstermez. Diplomasi, huzur, uyum arayan Venüs Akrep’teyken temkini elden bırakmayan, kontrol delisi, saplantılı, aşırı kıskanç, tutkularına yenik düşen bir kişilik haline gelir. Aydınlık tarafında derin bir şekilde sevip sahiplenmeyi bilen ,gizemli, derin sezgileri ve manyetik bir çekiciliğe sahip olan, dürüstlüğe çok önem veren, sırları sevmeyen, seksi, güçlü tutkulu bir kişilik görürüz, gölgeli tarafı ise bir hayli zorludur. Aşk nefret çizgisinde gezen, kindar, iktidar güç tutkunu, manipülasyon efendisi, karşı tarafa bağımlılık geliştiren, affetmeyen, bırakmayan, kısıtlayan biri vardır. Sevdiği kişiyi ölümüne sevebilir, karşı tarafta bunu istiyorsa sorun yok ama istemiyorsa 🙂 

Aşk dili tabii ki çok seksidir. İntim, gizemli ve seksi. Sadece sözcükler değil bedensel dilini de en güçlü şekilde kullanır. Aşkta romantizmden çok seksüelliğe önem verir. Karşı tarafı güçlü sezgileriyle bir kitap gibi okuyabilir, tüm sırlarına vakıf olabilir. En derindeki duygularına ve arzularına ulaşabilir.  Venüs Boğa gibi haz için yaratılmıştır, sevdiğine de bunu en güzel aktaran Venüs Akreptir. Aşkta mutluluk onlar için haz ve seksüelliktir.  Venüs Akrep’e teslim olanlar ondan zor kendilerini alırlar.

Venüs Yay’dayken rahat bir konumda değildir, Venüs’ün doğası ile Yay’ın doğası birbiri ile iyi anlaşamaz fakat  Yay Jüpiter tarafından yönetildiği için, Jüpiter’in neşeli, iyicil, şans getiren doğası ortamı biraz yumuşatır. Aydınlık tarafında Venüs Yay, dışa dönük, iyimser, arkadaş canlısı, dürüst,  toleranslı, cesaretlidir. Özgürlüğe ve dürüstlüğe çok önem verir. Etik konularda toleransı düşüktür, ilişkilerde yalan dolan yakaladığı an uzaklaşır. Gölgeli tarafında Venüs Yay, patavatsız, düşüncesiz, sınırsız, değişken, aşırı flörtçü, heyecan ve değişiklik arayan, uzun süreli ilişkilerde odağını kaybedip, sıkılan, aşkta yüzeysel,derinleşemeyen biridir. Bir ilişkideyken iyimser, enerjisi yüksek,maceracı kişiliği ilgisini yitirdiği zaman dostluk enerjisine dönüşür ve kavga gürültü olmadan ilişkiyi bu sıfatla yürütmek ister, genelde duygusal derinlik kuramaz ve özgürlüğünün önünde engel görüyorsa o ilişkiyi bitirmek ister. Dürüst içten ve dostane ilişkilerde en başarılı olanlardan biridir Venüs Yay…

Aşk dili samimi, eğlenceli ve kahkaha doludur. Sevdiği ile maceralara atılmak, seyahatlere çıkmak, sportif faaliyetlere katılmak, gezmek eğlenmek ister. Özgürlüğünü kısıtlamayan bir ilişkide çicek gibi açar, büyür gelişir, karşı tarafında gelişmesi için elinden geleni yapar. Kavga dövüş huzursuzluk hiç sevmez ve istemez, eğlenceli hayat dolu bir ilişkide olmak ister. Güleryüzlü ve iyimser bir sevgili istiyorsanız, doğru ilişkidesiniz demektir.

Venüs Oğlak’tayken inanamayacaksınız ama gayet uyumlu ve rahattır. Venüs’ün kuru, dişil doğası, Oğlak ile uyumludur, ikisininde enerjisi “gece” enerjisidir,  Venüs bu burçta üçlü yöneticiliğe de sahip olduğunu görürüz ve böylece Venüs’ün Oğlak’ta yaptırım gücü yüksek olur. Aşkta ciddiyet vardır, özellikle haritada o kişinin Satürn’ü iyi konumdaysa,  karşılıklı bir ağırlama dediğimiz durum varsa, kişi uzun ömürlü ilişkiler konusunda çok şanslıdır. Gerçekçi, ayağı yere basan, seçici, ağırbaşlı, dengeli, olgun,saygılı ve güven konusunda ehemniyet gösteren bir kişiliktir Venüs Oğlak.. evet gelenekseldir kurallara önem verir, sıradışı olanı sevmez, sıkıcı gibi gözükebilir ama aslında çok duygusal, sadakatli, güvenilir biridir. Oğlak’lar sanılandan çok daha duygusaldırlar, Oğlak’ın sembolünü aklınıza getirin, yarı keçi yarı balık. Venüs Oğlak sadece duygularını gizlemeyi çok iyi bilir, sevdi mi derinden ve manalı sever. Aşk onun için öylesine bir şey değildir, aşkı ciddiye alır hayatı da ciddiye aldığı gibi. Gölgeli tarafında ise ilişkilerinde prestij ve maddi güvence arayan birini görebiliriz. O kadar gerçekçi ve mantıklıdır ki samanlıkta seyran olmaz bilir.Aşkta romantizmden çok somut şeylere önem verir, verilen sözler tutuluyor mu, davranışlara nasıl yansıyor.. Boş sözlere karnı toktur, aksiyon görmek ister.  Sınırları vardır geçemezsiniz, kontrolcüdür, bazen sert ve soğuk hatta duygusuz görünür ama bu karanlık taraf ancak güven kaybı olduğunda ortaya çıkar, bu sebeple Venüs Oğlak’ın güvenini kaybetmemeye bakın.

Aşk dili çok romantik değildir maalesef, haritada başka etkiler almıyorsa sevgisini sözcüklerle ifade etmede güçlük çekebilir, şiirler, şarkılar beklememek gerekir. Ama sevgisini somut aksiyonlarla binlerce kez ispat edebilir. Sevdiğinin yanında durur, onun için kanının son damlasına kadar için savaşır, kötü insanları sevdiğinden uzak tutmak için savaşçı kişiliğe bürünür herkesi şaşırtır. Unutmayalım, yöneticisi Satürn büyük malefiktir, bu yüzden Oğlak etkili kişilere bulaşmamak gerekir 🙂 Oğlak ayrıca çok tutkuludur, seksidir ama bunu ancak gerçek anlamda yakın olduğuna gösterir. İstediği güvenceyi veren kişiye aşk dolu, seksi ruhunu gösterir. Sınırını geçmeye izin verdiğinde uzun ömürlü, aşk ve güven dolu huzurlu bir ilişki yaşatır.

Venüs Kova’dayken sıradışı bir hal alır. Venüs’ü Kova olanlar aşk konusunda şahsına münhasır, özgürlüğe değer veren, ilişkide bireyselliğin yok olmasını istemeyen, modern, eşitlikçi, sempatik ve ilişkilerde arkadaşlığı da arzu eden insanlardır.  Satürn haritalarında iyi konumdaysa Venüs sert açılar almıyorsa uzun soluklu, kaliteli ilişkiler yaşarlar. Aydınlık tarafında orjinal, zeki, kıskançlık duygusu bilmeyen, medeni,bohem, avangart, her yaklaşımı ile kendine özgü, taklit edilemez, sadece aşka bakış açısıyla değil sanat estetik değerlere de bakış açısı zamanın çok ötesinde bir kişiliktir. Boğucu ilişkilerde olmak istemez, dostlarına değer verir, ilişki içindeyken onları ihmal etmez. Gölgeli tarafında ise özgürlüğüne çok düşkün, kıskançlık seviyesi yüksek insanlardan hiç şans vermeden kaçan, aşkta bile fazla mantıklı ve akılcı davranan, bazen soğuk görünümlü biri vardır. Geleneksel değildir, klasik anlamda evlilik ona göre değildir.İlişkilerlede ilgili herkesten farklı bir bakış açısı vardır, aşkın birlikteliğin sözleşme altına alınamayacağını düşünür.

Aşk dili samimi, arkadaşça, entelektüel ve karşı tarafı rahat hissettiren türdendir. Dostane ve eşitlikçi yaklaşımı ile kibirden çok uzaktır ve sevdiği insanı rahat ve güvende hissetirir. O anlaşıldığı ilişkilerde olmak istediği için karşı tarafı da anlamak ister. İlişkilerdeki idealist, yaratıcı, dürüst içten yaklaşımı ile beraber olduğu insanı derinden etkiler. Beraber olduğu insanlar kötü yanlış şekilde yargılanmayacağını, yarın öbür gün ilişki bittiğinde dostane şekilde ayrılıp hayatında kalabileceğini bilirler. İnsani sevgisi yüksek seviyede olduğu için Venüs Kova bir insandan ayrılsa bile onu bir insan olarak sevmeye devam edebilecektir. 

Venüs Balık’tayken yücelir, Venüs doğasını Balık’ta çok güzel ifade eder, haritada başka zorlu açılar yoksa Venüs’ü Balık’ta olanlar sevmeyi ve sevilmeyi bilirler.  Aşk onlar için çok gerekli hayati bir meseledir, aşktan ilham alırlar, hayatlarındaki ilham kaynakları aşk, güzellik ve sanattır. Aydınlık tarafta Venüs’ü Balık’ta olanlar, merhametli, şefkatli, fedakar, romantik, duyarlı, ılımlı biridir. Neptün yönetiminde Balık evrensel aşkı ifade ettiği için onlar zaten aşka aşıklardır. Sevgilisiyle “Bir” olmak isteyen Venüs Balık,  hayalperest ve vericidir. Gölgeli tarafında ise aşırı verici, kurban psikolojisine sahip olan, ayakları yere basmayan, olmayacak kişilerin peşinde koşan, platonik aşklara meyilli kafası karışık ne istediğini birçok kez bilmeyen, duygusal çözülmeler yaşayan, gelgitli, değişken bir dediği bir dediğine tutmayan birini görürüz. Venüs Balık kendini kaptırdığında eğer karşı taraf iyi niyetli değilse çok uzun süre bitmesi gereken bir ilişkiyi çeşitli korkular ve endişeler yüzünden bitiremez. Sömürüye en yatkın konumlardan biridir, Venüs Balık duygusal sömürüye açık bir kişiliktir. Kendi fantezi dünyasına çekilir, gerçeklerden kaçar, kendini kurban eder, aldanma ve yanılgılarla bir ilişkiyi devam ettirir. Bu sebeple de bunları yaşamaması için, Venüs Balık kişisinin hayatına ve kalbine birini almadan önce o kişiyi çok iyi tanıması gerekir.

Aşk dili spitüeldir, şiirseldir. Duygularını müzikle, şiirle, güzel sözlerle ve jestlerle anlatabilirler.Çok cazibeli ve çekici olurlar. Romantizmin kitabını yazarlar. Aşkı o kadar çok idealize ederler ki bazen gerçeği göremezler ama ilişkide oldukları insanlar için bu çok güzel bir hayal haline gelir, kendilerini koparamadıkları bir hayal. Hayalden uyanan gerçeği gören bir Venüs Balık eğer gerçek aşkı yaşamamışsa hepsi kendi hayaliyse kaygan bir Balık gibi hop kaçar. Karşı tarafta neye uğradığını şaşırabilir, ama onun yanında yaşadığı her şeye değerdir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.