SONBAHARDA CİLT BAKIMI NASIL OLMALI?

Foto kredi: Courtesy of Adobe

Cildi sürekli temiz, sağlıklı ve parlak tutmak için emek vermek ve özel bir bakım şart. Güneş hasarını en aza indirmek ve cildi sonbahara hazırlarken parlak ve sağlıklı görünmek için öneriler…

1 – Güneş koruyucusuz evden çıkmayın

Güneşin cildimize olan etkisine karşı uygulanabilecek en temel yöntem güneş kremi kullanımıdır. Özellikle güneş yanığı, cilt kanseri ve erken yaşlanmaya karşı elleri, ayakları, kulakları ve dudakları unutmadan cilt bakım rutininizin son adımı olarak güneş kremi kullanın. Ayrıca uzun süre açık havada vakit geçireceğimiz zamanlarda yanınıza güneş kremi almayı unutmayın. Çünkü evden çıkmadan 15-30 dakika önce uygulamanız gereken güneş kreminin birkaç saatte bir yeniden uygulanması gerekiyor. Telefonunuza kuracağınız bir güneş kremi hatırlatıcısı alarmı da işe yarayabilir. SPF korumasını unuttuğunuz günlerde de, güneşin cilt üzerindeki hasarını bekletmeden tedavi edin yani güneş sonrası kremi kullanın.

2 – Yağlı bakım ürünlerinden kaçının 

Yaz sıcağına ve nemine maruz kalan cilt daha hafif cilt bakım ürünlerine ihtiyaç duyar. Yağlı ve kremsi yapıdaki ürünler yerine köpüren, durulanan ve su bazlı ürünlerle yüzünüzü makyajdan arındırmak daha doğru bir tercih olacaktır.

3- İnce çizgiler için C vitamini serumu  

İnce çizgilerin görünümünü iyileştirmeye ve kolajen üretimine yardımcı olan C vitamininin önemi bu aylarda artıyor. Ayrıca C vitamini, UV ışınlarına karşı ekstra bir koruma kalkanı oluşturacağından rutininize cilt temizliği ve nemlendirmenin yanında birkaç damla C vitamini ekleyebilirsiniz.

4 – Daha sık peeling yapın:  

Yaz sonrası cilde uygulanan peeling ölü derilerden kurtulmak ve cildi korumak için ideal. Peeling rutininizin sıklığını arttırarak cildinizi koruyabilirsiniz. 

5 – Sık yıkanmak cildi kurutabilir 

Fazla duş almak yaz ayından çıkan cildi daha da kurutabilir. Birden fazla kez duş almak ciltteki doğal yağların soyulmasına neden olduğundan duş sürelerini kısa tutmak ve çok fazla sıcak suya maruz kalmamak cildi kuru veya çatlamış hissetmeden sağlıklı ve parlak tutmayı sağlayacaktır.

6 – Gözenekleri tıkamayan ürünleri tercih edin 

Gözenekleri tıkamayacak makyaj ürünleri tercih etmeye çalışın. Cildinizi tamamen kapatmayacak makyajlar yapmanız ter ve yağ ile cildi daha hafif hissettirecektir.

7 – Gölgede kalın

Güneşin tam anlamıyla sıcaklığını kaybetmediğin eylül ayında yüzünüzü ve cildinizi mümkün olduğunca doğrudan güneşe maruz bırakmaktan kaçının.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir