YÜZ TİPİNE GÖRE DOĞRU GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ BULMANIN İPUÇLARI

EDİTÖR : GİZEM ŞAKAR

Güneş gözlükleri size özel modelde, çerçeve de ve renkte tasarlandıklarında en iyi şekilde görünürler. Hem şıklığınızı tamamlarlar hem de göz sağlığınızı korurlar. Peki her mevsim kullandığımız zamansız bu aksesuarı yüz tipinize göre binlerce model içinden nasıl seçmelisiniz? Size rehber olacak ipuçları yazımızda.

Yüz Tipimizi Nasıl Belirleriz? 

Yüzünüzün şekli hangi gözlük şekillerinin ve boyutlarının sizde en iyi şekilde durduğunu gösterir. Ayna karşısında saçlarınızı toplayarak tam karşıya bakacak biçimde durun ve yüzünüzü etrafından çizin. Ya da tam karşıdan olacak şekilde yüzünüzün fotoğrafını çekin. Çizdikten sonra  yüzünüzün en geniş kısmını belirleyin: çene çizgisi mi, yanaklar mı yoksa alın mı?  Cevap genellikle yüz şeklinizi belirler.

YUVARLAK YÜZ TİPİ

YUVARLAK YÜZ TİPİ

MİRANDA KERR

Bu yüz tipinde geniş bir alın , elmacık kemikleri ve belirgin bir çene çizgisi vardır. Bu yüz tipine sahipsen seçeceğin güneş gözlüğü modeli yüzünde zıtlığı yakalamalı. Bu nedenle yumuşak hatlı ve yuvarlak kenarlı gözlük modellerinden kaçın.

KARE YÜZ TİPİ

KARE YÜZ TİPİ

ANJELINA JOLIE

Çene hattı , yanaklar ve alın eşit genişlikte ve mesafededir.Akıl almaz gibi geliyor, değil mi?  Kare bir çerçeve yuvarlak bir yüzü dengeliyorsa, yuvarlak bir çerçeve kare bir yüzü dengeliyor. Bu yüzden gözlük seçiminde köşeli, dikdörtgen modellerden uzak dur, kalın çerçeveli oval modeller tercih et.

KALP YÜZ TİPİ

KALP YÜZ TİPİ

MARY KATE OLSEN

Yüzün en geniş noktası alındır ve çene çizgisinde daralır. Kedi gözü çerçeveler, üstte daha geniş ve altta daha dar olduğundan kalp yüz tipini ortaya çıkaran en iyi modeldir. 

OVAL YÜZ TİPİ

OVAL YÜZ TİPİ

RIHANNA

İdeal yüz tipi olarak bilinir. Yüzün uzunluğu elmacık kemiklerinin genişliğinden fazladır. Hemen hemen tüm güneş gözlüğü modelleri bu yüz tipine uygundur. Çok geniş çerçeveli modeller yüzün ideal orantısını bozacağından bunlardan uzak durman yeterli.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.