TÜRK KAHVESİ KOLESTEROLÜ YÜKSELTİYOR MU?

EDİTÖR : UZMAN DİYETİSYEN ESİN BAŞKAYA

Kahve ve kolesterol ilişkisi uzun zamandır araştırılan bir konu. Bu konudaki yayınlar kahve tüketiminin kolesterolü yükseltmede bir rol oynayabileceğini gösteriyor. ‘Open Journal’ adlı kardiyoloji tıp dergisinde yayınlanan Mayıs 2022 tarihli bir çalışma kahvenin kolesterolü nasıl yükselttiğini daha detaylı açıkladı.

Kolesterol nedir?

Kolesterol, karaciğer tarafından üretilen bir yağ molekülüdür. Vücutta doğal olarak bulunur. Vücudun ürettiği kolesterole ek olarak, belirli yiyecekler yoluyla da kolesterol alırız. Tüm hayvansal gıdalarda kolesterol bulunur. Hiçbir bitkisel gıdada ise kolesterol bulunmaz. 

Kahve, bitkisel bir ürün olarak kolesterol içermez. Fakat vücudunuzun kolesterolü nasıl ürettiğini etkiler. Bu etkiden sorumlu moleküller kahve yağları (diterpenler) olarak bilinen kafetol ve kahweoldür. Kahve yağları, vücudun kolesterolü metabolize etme ve düzenleme yeteneğini etkiler. Vücut, kahve yağlarının diyette fazla olması sebebiyle safra asitlerini ve nötr sterolleri azaltabilir. Bu da kolesterolün artışına sebep olur. 

Kahvenizi filtreleyin!

Kahve demleme yöntemi, kahve yağlarını elimine etmede önemli bir yöntem olarak kullanılabilir. Türk kahvesi veya french press kullanılarak yapılan kahvelerde suyun kahve ile filtresiz teması kahve yağlarının içilen kahveye karışmasına sebep olur. Bu sebeple kolesterol yüksekliğiniz varsa mutlaka filtre edilmiş kahveyi içmeye özen gösterin. Çalışmalar, Türk kahvesi ve İskandinav kahvesinde en yoğun oranda kahve yağı olduğunu gösteriyor. Filtre kahve ise en düşük oranda kahve yağına sahip. 

Kolesterol yüksekliğiniz varsa, Türk kahvesi veya french press ile yapılmış kahve yerine filtre kahveyi tercih edin. 

Written By
More from Gizem Şakar
YILIN DÜĞÜNÜNDEN DETAYLAR
Brooklyn Beckham ve Nicola Peltz 2020 yılında nişanlandıklarını duyurmuştu. Ancak  çiftin düğün...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.