YAĞLARIN GÜCÜ ADINA

Selection of essential oils with various herbs and flowers in the background

EDİTÖR: HÜMA KAYA

Bitkilerin en konsantre hali olan doğal yağların hem sağlık hem de güzellik uğruna kullanılması yeni bir keşif değil.  Ama kesinlikle her zamankinden daha revaçta…

Pandemiyle birlikte değiştik. Başımıza kötü bir şey gelince hayatta kalma dürdümüz devreye girdi. Kendimizi doğal olarak korumaya, sahip olduklarımızı da yaşatmaya karar verdik. Dolayısıyla şimdilerde bedenimizi ve gezegenimizi koruma konusunda daha bilinçliyiz.

Sağlıklı yaşam artık bir trend değil hayat biçimi. Bundan yola çıkarak  sağlık ve güzellik ritüelleri arasında da bağ kurduk. Ve doğal yağlar da işte tam bu noktada devreye girdi.

Bitkilerin tohum ve çekirdeklerinden elde edilen sabit yağlarla, genellikle çiçek, meyve ve bitki gövdelerinin distile edilmesi ile elde edilen uçucu yağlar, cildimizin ihtiyaçlarını karşılarken önümüze de geniş bir “reçete okyanusu” sunuyor. 

NEDEN DOĞAL YAĞLARLA CİLT BAKIMI YAPMALIYIM?

Vitaminler, mineraller ve yağ asitlerinin yoğun şekilde yer aldığı doğal yağları doğru dozda ve  doğru seçimde kullandığımızda pek çok iyileştirici etkiyi beraberinde getirdiğini artık hepimiz biliyoruz. Hatta doğal yağların faydalarının klinik çalışmalarla da desteklendiğini eklemeliyim. Ayrıca genelde geri dönüştürülebilir cam ambalajlarda bulunmaları,  çok yönlü kullanıma uygun oluşları ve kimyasal içermemeleri de hem cildimiz hem de çevremiz için onları seçmemizde etkili oluyor.

DİKKAT DİKKAT !

Soğuk sıkım yöntemiyle elde edilen, “sabit” veya “baz” yağ olarak adlandırılan tohum ve çekirdek yağları, uygun cilt tipi ve endişe için tek başına da güvenle kullanabilirsiniz. Ancak distilasyon sonucu elde edilen uçucu yağların uzmanlar tarafından belirlenen güvenli oranlarda, sabit yağlar içinde çözülerek uygulanması gerekiyor. Bu nedenle bakım rutinlerinde ilk defa doğal yağları kullanacaklar için en temel baz yağlarla başlanmasını öneriyoruz. İşte cilt bakımınıza eklenebilecek en temel 3 yağ; 

Simya Evi jojoba yağı – 150 TL

1- YOĞUN NEM İÇİN: JOJOBA

Cildimizin doğal olarak salgıladığı sebuma en yakın yağ olarak biliniyor jojoba yağı. Komedojenik olmayan ve dolayısıyla yağlı ve akneye meyilli ciltlerin dahi rahatlıkla kullanabileceği bir yağ. Kokusuz olması nedeniyle uçucu yağlarla kokulandırılmış masaj yağları ve nabız parfümleri için şahane bir baz görevi görüyor. Saç, cilt ve tırnaklar üzerinde derinlemesine nemlendirme özelliği olan jojoba yağı, hem tüm vücudu nemlendirmek hem çift aşamalı makyaj temizliği yapmak hem de manikür ve pedikür süresini uzatmak için doğru bir seçenek.

2- LEKE SORUNUNA: KUŞBURNU ÇEKİRDEĞİ 

Özellikle olgun ve lekeye meyilli cildi olanların baş tacı yapacağı bir yağ.  Kolayca emilen “kuru yağ” formu onu cilt bakımının gözdesi yapıyor. İçerdiği A, D, C ve E vitaminleri ile cildin yaşlanma etkilerine karşı güçlü bir korumaya sahip, aynı zamanda gözenek sıkılaştırma ve cilt tonunu eşitleme gibi özellikleri de  var.

Krijen Kuşburnu Çekirdeği Yağı – 170 TL

3-YAŞLANMA KARŞITI: KENEVİR TOHUMU 

Cilt bariyerini güçlendiren, kurulukla savaşan ve cildi koruyan özel yağlardan biri. Doğal yağların gözenek tıkama potansiyelini gösteren komedojeniklik skorunun 0 olması nedeniyle yağlı ciltler de güvenle kullanabiliyor. İçeriğinde omega-6 ve omega-3 yağ asitleri, tekli (oleik asit) ve çoklu doymamış yağlar (linoleik asit, alfa-linoliek asit, gamma-linoleik asit), stearidonik asit gibi bileşenler barındıran kenevir tohumu yağı, aynı zamanda antioksidan özellikleri sayesinde cildi serbest radikallere karşı da koruyor.

Zade Vital Kenevir Tohumu Yağı, 169,90 TL

ÇOK AMAÇLI KULLANIM KLAVUZU,

Doğal yağları farklı şekillerde kullanabilirsiniz, mesela;

Gece serumu yerine: Doğal yağlar konsantre içerikleri sayesinde serum gibi etki eder. Temiz cildinizi uygun bir bitki hidrosolü ile ıslattıktan sonra, cildiniz henüz ıslakken doğal bakım yağınızı uygulayın, bu sayede nem cildinize hapsolur.. Hassas ciltler papatya, yağlı ciltler mersin, kuru ve olgun ciltler ise gül hidrosolü tercih edebilirler.

Su buharı distilasyonu ile mersin uçucu yağı çıkarılırken elde edilen % 100 saf mersin suyudur. Homemade Aromatherapy Mersin suyu 120 TL 

Peeling niyetine: Kuruyup çatlayan dudaklarınızı pürüzsüzleştirmek, veya maniküre fırsat bulamadığınızda tırnak etlerinizi gidermek için ince öğütülmüş esmer şeker ve doğal yağ ikilisinden daha güzel bir seçenek olamaz!

Written By
More from Hüma Kaya
BU YAZ KENDİNİN EN İYİSİ OL!
İyi makyaj dediğin vardır ama yoktur. Sevdiğin yerler ön planda, saklamak istediklerin...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.