YAZ KOKMAYA NE DERSİNİZ?

Yazın güneşin, tuzun, sıcağın havada, tende bıraktığı koku ne mükemmel bir kokudur di mi? Sizi bilmem ama beni küçükten beri başka mutlu eder, içime bir umut düşürür havadaki yaz kokusu.  Yaza en çok yakışan ve yaz gibi kokan parfümleri kendi deneyimlerime göre kaleme aldım, kimisi teninizde denizden yeni çıkmış gibi bir aroma bırakıyor kimisi güneş kremi sürmüşsünüz gibi hissettiriyor.  ‘-Aman canım alt tarafı bir parfüm’ deyip geçmeyin, zira yaz kokularının tatile çıkamayanlar üzerinde ayrı bir motivasyon sağladıkları deniz kenarında gibi hissettirdikleri uzmanlar tarafından da onaylandı.

 

  1. BOBBI BROWN/ BEACH: Adı üzerinde kumsal gibi kokan bir parfümden bahsediyorum. Yıllardır en sevdiklerimden biri, hafif ama etkili, her tende başka türlü bir aroma bırakıyor tıpkı güneşin her tende başka bir aroma bırakması gibi. Ten rengin ne olursa olsun çok yakışacağını garanti ediyorum.
  2. MAISON MARTIN MARGIELA/REPLICA/ BEACH WALK: Son dönem favorim, gözlerinizi kapayın ve akşam güneş batımında kumsalda bir yürüyüştesiniz gibi hissedin, sıcak biraz azalmış, kum soğumuş, parfüm kesinlikle hafif bir yaz kokusuna sahip değil, bir ağırlığı bir duruşu var. İçerisindeki bergamot, hindistancevizi sütü , musk ve sedir ağacı yaza ait harika bir kombinasyon çalıyor burnumuza… bu arada parfümün en küçük clutch’lara dahi girecek roll-on başlıklı mini şişesi ise her an her yerde sizinle olmak için yaratılmış, insan vazgeçemiyor, ara ara gün içerisinde bileklerimin içine sürüp hayalimde kumsalda bir yürüyüşe çıkıyorum.
  3. ESTEE LAUDER/ BRONZE GODDESS: Genelde yaz akşamlarına yakıştırdığım özel bir parfümdür kendisi. Bergamot, limon ailesi, mandalina gibi turunçgillere eklenmiş, hindistancevizi ve sandal ağacı gibi pek çok yaz parfümünde olan içeriklere sahip, ama ayrıldığı nokta sıcak amber. Bir minik oryantallik tüm taze notalarla birleşince ortaya gizli bir karma çıkıyor. Esmerlere ekstra yakıştırıyorum, kadınsı ve cazibeli dediklerinden…
  4. PHILOPSOPHY/ PURE GREACE /SUMMER SURF: Oldukça yeni, bu yıl lanse edilmiş bir parfüm. Ülkemizde ne yazık ki satışı bulunmuyor. Yurtdışına giderseniz veya gidecek olan birilerinden  temin edebilirsiniz. O yüzden şimdi size hiç koklama şansınız olmadığı için en detaylı şekilde anlatmaya çalışacağım. Diğer yaz kokularından ayrılan en belirgin özelliği içerisinde bulunan deniz suyu notaları. Musk,  beyaz çiçekler ve odunsu notalarla süslenince bildiğiniz kumsalda saatlerce geçirmişsiniz de güneş kremi sürmüşsünüz de gibi tatlı tatlı kokuyorsunuz.
  5.  JO MALONE / SEA SALT AND SAGE:  Adı üzerinde deniz tuzu ve ada çayı ikilisinin mükemmel uyumuna sahip bir parfümden bahsediyoruz. İçerisinde yine musk, limon ailesi ve deniz suyu notaları olan bir parfüm ama kuşkusuz en büyük orjinalliğini kendine has aromasıyla adaçayından alıyor. Özellikle beyaz tenlilere, sarışın ve kumral kadınlara yakıştırdığım parfüm ferah olsun ama klişe olmasın diyenlere gelsin.

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir