YAZ AYLARINDA FARKINDALIĞIMIZI ARTIRMANIN YOLLARI

Yaz dönemi farkındalığımızı arttırmak için yapabileceğimiz 4 mindfulness egzersizi

Yaz ayları zihnimizi olumsuz düşüncelerden arındırmak ve yenilenmek için bize büyük fırsatlar sunuyor. TalkTuBaNa’nın kurucusu, mentor Tuba Müftüoğlu bu güzel mevsimde farkındalığımızı artırmak için 4 mindfull önerisi ile yapabileceklerimizi listeledi.

Bir fincan kahveyle güneşin doğuşunu izlemek

Farkındalık; dikkatimizi yargılamadan, bilinçli ve istemli bir şekilde içinde bulunduğumuz ana odaklamak anlamına geliyor. Fiziksel ve zihinsel olarak daha iyi olabilmek için hayatımıza denge getirmeli ve bunu bilinçli şekilde yapmalıyız. Yaz aylarında zihnimizi olumsuzluklardan arındırmak için en uygun zaman gün doğumu ve gün batımı olabilir.

Ayrıca günün bu iki saat dilimi gündüzün sıcaklığına göre daha serin bir ortam sunar. Dolayısıyla daha konforlu ve huzurlu bir ortamda kendimizle baş başa kalabiliriz. Bir fincan kahveyle güneşin doğuşunu izlemek eşsiz bir deneyimdir. Gözlerimizi bir anlığına kapatıp ağaçların hafif rüzgardaki hışırtısını, ağustos böceklerinin sesini ve doğanın şarkısını dinlemek kendi iç dünyamızı ve içinde bulunduğumuz anı keşfetmemizi sağlar.

Mevsim ürünlerini 5 duyumuzla deneyimlemek

Yaz aylarında farkındalığımızı artırmanın en pratik yolu mevsim ürünlerini kullanmaktır. Markette ya da pazarda yaz mevsimine özgü taze sebze ve meyveleri alırken tüm duyularımızı zaten kullanıyoruz. Kirazın rengini görüyor, incirin tadına bakıyor, olgunluğunu anlamak için kavunu kokluyor, karpuza dokunarak veya hafifçe vurarak içinden gelen sesi dinliyoruz.

Aldığımız mevsimlik sebzelerden pişirilecek lezzetli bir yemeğin keyfini çıkarmamız ve tüm bunları 5 duyumuzun farkındalığıyla yapmamız son derece önemlidir. Ayrıca doğanın bize sunduğu en güzel bitkiler yaz çiçekleridir. Yolumuzun üzerinde, balkonumuzda veya bahçemizde tatlı renkleri ve kokularıyla bize ziyafet sunmaya hazır yaz çiçeklerine günde 5 dakika ayırmak bile ruhumuza çok iyi gelir.

Aktif olmak ve doğada vakit geçirmek

Yaz ayları yeni aktiviteler denemek için çok uygun bir zamandır. Günlerin uzun ve havanın sıcak oluşu daha geniş bir zaman ve seçim yelpazesinde aktivitelere olanak sağlar. Yeni şeyler öğrenmek bu yazı daha heyecanlı ve unutulmaz yapabilir. Tenis, yelken, kano, paten veya sörf…

Daha önce denemediğimiz sporları öğrenmek yenilenmemizi sağlar. Bunlara fırsatımız yoksa bisiklete binebilir veya dışarı çıkıp sadece yürüyüş yapabiliriz. Doğada ve açık havada geçireceğimiz zaman stresimizle başa çıkmamıza ve yıl boyu yorulan zihnimizi iyileştirmeye fayda sağlar.

İyilik günü belirleyip uygulamak

Farkındalığı artırmanın en belirgin yollarından biri rutinlerimizi bilinçli şekilde değiştirmekten geçiyor. Günlük aktivitelerimizde küçük ve sadece bizim bildiğimiz değişiklikler yapabiliriz. Örneğin normalde solaksak sabah dişlerimizi fırçalarken sağ elimizi kullanmak veya tam tersini yapmak, işe giderken her zamankinden farklı bir güzergah belirlemek, ofiste sabah toplantısında farklı bir yere oturmak günlük rutinimizde bilinçli farkındalıklar yaratır. Ayrıca kendimize bir iyilik günü ilan edebilir rastgele iyilik eylemleri gerçekleştirebiliriz.

Günü iyilik yapmaya odaklanarak geçirmek etrafımıza sağlayabileceğimiz faydaları da keyfetmemize olanak verir. Her yaptığımız iyilik sadece karşımızdaki kişiyi değil bizi de iyileştirir. İyilik günü uygulamasını her mevsim yapabilecek olsak da dışarıda daha fazla vakit geçirdiğimiz uzun yaz günleri bize bu konuda daha cömert fırsatlar sunar. Ne dersiniz? Tüm bunlara başlamak için en uygun zaman bu yaz olabilir.

More from Gözde Atakoğlu
GÖLGELENDİRME NASIL YAPILIR?
All dergisinin güzellik editörü Nilay Yalçınkaya, bu ay en sevdiği makyaj hilesini...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir