Vücut Şekillendirme Ameliyatları Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Madde

Kilo problemi yaşayan herkesin arzusu bu kiloları vermek. Bunun için cerrahi yöntemlerle veya başka zayıflama metodları sayesinde pozitif sonuçlara ulaşmak mümkün. Peki ya sonrası?

Obezite cerrahisi ya da zayıflama yöntemlerinden herhangi biri ile aşırı kilo veren kişilerde, karın-kol-bacak-meme ve sırt bölgesinde ciddi sarkmalar oluşabiliyor. Bu problemin çözümü ise hastanın beklentisi ve ihtiyacına göre vücut şekillendirme ameliyatları ile sağlanıyor. Bu konuda merak edilenleri Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mustafa Keleş okuyucularımız için anlattı.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Mustafa Keleş

Meme dikleştirme, küçültme ve büyütme, karın germe, kol – bacak germe, popo kaldırma, vücut germe, sırt germe, yüz ve boyun germe gibi operasyonlar, aşırı kilo veren hastalarda estetik görünümü kısa sürede düzeltmeye olanak sağlıyor. Ancak çok önemli bir konu var ki o da bu ameliyatların alanında deneyimli uzmanlar tarafından tam donanımlı hastanelerde yapılmasının gerekliliği. Bu olmazsa olmaz bir şart. Aksi halde karşılaşılabilecek sorunlar, geri dönülmez sonuçlara yol açabilir.

Vücut şekillendirme operasyonları konusunda bilinmesi gereken konular ise şu şekilde özetlenebilir. 

  1. Hastanın ihtiyacına göre karın germe, meme büyütme, küçültme, sıklıkla dikleştirme, üst sırt germe, çevresel karın germe, kol germe, uyluk germe işlemlerini kapsar.
  2. Birkaç bölge aynı ameliyatta kombine edilebilir, sıklıkla meme cerrahisi ve karın germe işlemi kombine edilmektedir.
  3. Obezite cerrahisi (Bariatrik cerrahi) sonrası genel cerrah ve diyetisyen kontrolünde ideal kilosuna ulaşan ve bu kiloyu en az 6 ay boyunca sabit tutan hastalar bu ameliyatlar için uygun hastalardır.
  4. Hastanın fiziksel sağlığı ve psikolojisi  bu ameliyatı karşılayacak düzeyde olmalıdır. 
  5. Ameliyat öncesi ayrıntılı laboratuvar tetkikleri ve fiziki muayene yapılmalıdır. 
  6. Muayene sonrası hastanın beklentisi ve isteğine göre bu ameliyatlar aynı seansta ya da bir kaç seans şeklinde planlanır. 
  7. Ameliyatlar genel anestezi altında yapılır, bir kaç gün hastane yatışı gerektirir, ameliyattan sonra 4-6 hafta ameliyatın türüne göre değişen özel medikal korseler giyilmelidir. 
  8. Bir kaç seans planlanan hastalar için seans aralıkları 3-6 ay olmalıdır.
  9. Hastanın taburculuğundan sonra 1 ay boyunca haftalık rutin kontrolleri yapılır. Hastalar 7-10 gün içerisinde normal hayatlarına dönebilirler. 
  10. Sigara kesinlikle bırakılmalıdır.

More from Deniz Çakmakçı
Toprağın Ritminin Ve Hayallerinin Peşinde Bir Kadın: Armağan Portakal Anlatıyor!
Armağan Portakal, İstanbul’daki iş hayatını toprak uğruna bırakıp, ritmini ve bütünün bir...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir