GÖZ ESTETİĞİ YAPTIRMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Maskelerin hayatımıza girmesiyle, çok yakında çıkacak olsa da, göz estetik operasyonlarına ilgi çok yüksek.  Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Abul, bu kapsamda revaçta olan ‘badem gözü’ ve ‘tilki gözü’ olarak adlandırılan göz yapılarını sizin için anlattı, göz estetiği yaptırmayı düşünenlere önemli uyarıları var, gözünüzü dört açın!!

 Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Abul

 Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Abul “Özellikle göz kapak estetik operasyonları yani üst ve alt kapak blefaroplasti ameliyatları, badem göz estetiği , kaş kaldırma, iple kaş askılama gibi uygulamalar, botoks, göz çevresi mezoterapileri, gözaltı dolgusu uygulamaları gibi işlemler her zaman olduğundan daha fazla tüm erişkin yaş gruplarında yoğun talep görüyor” diyor.

Göz estetiğini hafife almayın 

İfademizi veren başlıca organ elbette gözlerimiz, göz estetiği düşünenler mutlaka bu tarz uygulamaları konusun uzmanı doktorlara yaptırtmalı.

“Göz çevresi damarsal, sinirsel ve lenfatik drenaj açısından çok özel bir bölge. Göz estetiği doğru teknik ve doğru ürünle uygulanmadığında körlükten göz kapak düşüklüğüne varabilen komplikasyonlara açık hale gelir.

Bu bölgelere yapılacak işlemlerin, bölgenin anatomisine hakim hekimler tarafından uygulanması ise çok önemli. Oküloplasti veya oküloplastik cerrahi göz kapaklarıyla birlikte pek çok göz sorununu ilgilendiren bir alan olup; göz kapakları, göz küresi ve çevresindeki yüz bölgesinin yapıları hakkında oldukça detaylı bilgi ve birikime sahip göz hastalıkları uzman hekimleri tarafından uygulanmalıdır.”

Badem göz, tilki göz ve daha niceleri…

Yaşlanmayla birlikte göz çevresindeki dokuların gevşemesiyle düşük göz görünümü en yaygın şikayetlerden biri.  Yapısal olarak da bu şekilde göz yapısına sahip olunabildiğini belirten Dr. Dilek Abul, aşağı düşük göz yapısının ise estetik olarak tercih edilmeyen, kişiye olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir ifade veren göz şekli olduğunu söylüyor.

Genç yaşta olmasına rağmen bakışlarında; yorgun, üzgün, mutsuz bir ifade olan, göz şeklini beğenmeyen ve bu durumdan rahatsızlık duyan, olduğundan daha genç ve çekici görünmeyi hedefleyen kişilerin göz estetiğine başvurduğunu kaydeden Dr. Dilek Abul, özellikle revaçta olan yöntemlerle ilgili şu bilgileri veriyor: “Almond eye”, “Fox eye”, “Tilki göz” ve “Badem göz” gibi çeşitli şekilde isimlendirilen tüm bu uygulamaların hedefi aynıdır; çekik göz yapısına sahip olmak Toplumumuzda bu görüntü genellikle saçın sıkı ve tepeden toplanması ile göz kenarı ve kaşın yukarı askılanması ile elde edilmeye çalışılır.”

Etkinlik süresi tekniğe göre değişiyor

Lokal anestezi altında uygulanan badem göz estetiği farklı şekillerde elde edilir;

“İple askılamalarda iyileşme süreci 3 gün ila 1 hafta, operasyonlarda ise 1 ila 2 hafta olabilir. Bu dönemde kişi kendi işini kendi yapabilir, sadece göz çevresinde ödem ve morluk görülebilir. Zamanla ödemin azalması ile birlikte gözler üzerinde şişlik kalmayarak olduğundan daha çekik bir görünüme kavuşulmuş olacaktır. Badem göz estetiği uygulamasının etkinlik süresi ise, tekniğe göre değişir.

Uygulanacak tekniğe; hastayla beraber ihtiyaç ve isteklerine göre karar verilir. İple askılamaların kullanım ömrü ameliyatlara göre daha kısa olup badem göz etkisi kullanılan ipin markasına ve çeşidine göre 1 ila 3 yıl arası değişmektedir. Kesi ile oluşturulan badem göz genellikle daha uzun ömürlüdür. Ancak elbette yaşlanma ve yer çekimiyle beraber yaşlanma süreci devam eder ve kişinin elastikiyet yapısına göre de bu süreç değişir. Yaş almayla   beraber göz kapakları, alın ve kaş yer çekimine maruz kalmaya ve aşağı doğru sarkmaya devam edeceğinden uygulanan   operasyon ve müdahaleyi zaman içerisinde yenilemek gerekebilir.” diyor. 

Estetikten çekinenlere alternatif çok

Bu tarz ameliyatlara ihtiyaç duymayan ya da tercih etmeyen kişilere doğal ve daha etkili bakışlara sahip olmak için bir çok seçenek olduğunu belirtiyor Dr. Dilek Abul .“Mimik kullanımıyla birlikte 30’lu yaşlardan itibaren göz kenarında belirginleşen ‘kazayakları’ adını verdiğimiz ince kırışıklıkları yok etmek ve kaş ucunu hafif kaldırmak için botoks uygulaması vazgeçilmez ve en etkili çözümdür. Özellikle göz altındaki morumsu renk değişiklikleri ve ince kırışıklıklar için göz çevresine özel mezoterapi kokteyl çeşitleri yapılabiliyor. Ayrıca, göz altındaki yağ yastıkçıkları torbalanması olan ve henüz ameliyat olmak istemeyen kişilere de ‘enzimatik lipoliz’ mezoterapisi uygulanabiliyor. Gözyaşı oluğu belirgin olan hastalarda  da, gözaltına özel dolgu maddeleri sayesinde kişiyi rahatsız olduğu yorgun ve üzgün ifadeden kurtarabiliyoruz.” 

More from Gözde Atakoğlu
CİLDİNİZ 10 YIL ÖNCESİNE DÖNSE…
‘Ama Nasıl?’ dediğinizi duyar gibiyim. Gerçekten böyle bir şey mümkün mü? Sizi...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir