YÜZ GENÇLEŞTİRMEDE EN YENİ YÖNTEM: HIGH SMAS TEKNİĞİ İLE YÜZ GERME

Teknoloji ve tıp ilerledikçe yüz germe operasyonları da gelişti. Farklı tekniklerle birlikte alınan sonuçlar son derece doğal ve kalıcı hale geldi. Bu tekniklerden bazıları yaygınlaşsa da bir kısmının da kesinlikle uzman deneyimi, el becerisi ve yüz anatomisi bilgisi gerektirdiği bilinen bir gerçek.

Biz de bu alandaki en başarılı ve doğal sonuçlara ulaştıran yöntemlerden biri olan ve dünyada 90’lı yıllardan, Türkiye’de ise 2000’ler sonrası adını duyurmaya başlayan HIGH SMAS tekniğini Estetik ve Plastik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu’ndan dinleyelim istedik.

Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu; yüzün en güçlü asıcı tabakasının cilt değil cildin altındaki SMAS tabakası olduğunu ve bu tabakanın HIGH SMAS tekniği ile askılandığında en doğru, sağlıklı ve kalıcı çözümler üretebileceğini vurguluyor.

Yüzümüzün bizim kimliğimizdir, yüz germede önemli olan noktanın cildi germek değil anatomik yapıların restorasyonudur.

Bayraktaroğlu, artık dokuyu daha iyi anladıklarını ve daha az travmatize ederek ameliyatları gerçekleştirdiklerini söyleyerek hastaların bu sayede çok daha hızlı iyileştiklerine ve sonuçların oldukça doğal ve kalıcı olduğuna dikkat çekiyor.

‘SMAS tabakası askılandığında cilt daha az ödem yapıyor,’ diyor Bayraktaroğlu, ‘Ayrıca bu yöntemle hızlı yaşlanmanın geri dönüşü, bazı mimiklerin kaybı ihtimali ve joker ağız denilen çirkin görünüm oluşmuyor.’

Yüz germe operasyonları ne zaman planlanmaya başlanabilir?

40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlarda, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ve cilt elastikiyetini kaybetmiş ise yüz germe operasyonu planlanabilmektedir.

Yüz germe operasyonu sonrası süreç nasıl işliyor?

Yüz germe operasyonları hastanede, genel anestezi altında yapılıyor. Ameliyat süresi, yapılacak işlemlere göre yaklaşık 45 dakika ile 4 saat aralığında sürüyor. Operasyondan sonra hastalar bir gece hastanede misafir ediliyor, ertesi gün taburcu oluyorlar. Yaklaşık bir hafta sonunda alınan dikişlerle birlikte hastalar günlük rutinlerine oldukça konforlu bir şekilde devam edebiliyorlar. Yüzün son şeklini alması ise ilk haftadan itibaren görülen iyi hal ile birlikte birkaç ay içerisinde gerçekleşebiliyor. Yani operasyon sonrası günlük hayata dönüş için beklemeye gerek yok.

Yüz germe operasyonu sonrasında iz kalıyor mu?

Yüz germe ameliyatı izsiz bir ameliyat değildir ama izler bizim doğal katlantılarımız içinde, özel geçiş alanlarında planlanır ve zamanla belirginliği azalarak fark edilmesi zorlaşır. Yüz germe ameliyatından sonra belirgin bir iz kalmaz.

Peki yaşlanmayı engellemek mümkün mü?

Sağlıklı beslenmek, düzenli uyumak, stres ve üzüntüden uzak yaşamak, düzenli spor yapmak, sigara ve alkol kullanmamak, bol su içmek, güneşten uzak durmak ve iyi bir genetik yapıya sahip olmak yaşlanmayı geciktirse de hepimiz tüm bunlara rağmen yaşlanmaya devam ediyoruz. Yüz gençleştirme işlemlerinin amacı; insanı doğal yapısına uygun, onu farklılaştırmadan geçirdiği yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve tersine çevirmek.

Yaşlanmayı geciktirmek mümkün olsa da tam olarak engellemek mümkün olmuyor.

More from Deniz Çakmakçı
KIKO MILANO’NUN YENİ KOLEKSİYONU “BLUE ME” İLE TANIŞTIK!
Bu ay Güzellik Yayında’dan sizlere sürdürülebilirlik konusuna sunabileceğimiz katkıların neler olabileceğinden yola...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir