KOLAJEN İÇMEK CİLDE FAYDALI MI?

Her ay konusunun uzmanı bir isim bize güzellik ve estetik dünyasında aklımıza takılan 3 soruyu yanıtlayacak. Bu ay Dermatolog Dr. Betül Şengör cevaplıyor…

1.Son dönem toz kolajen içmek çok revaçta, sizce bu takviyeleri ağız yoluyla almak cilde ne kadar etki ediyor?

Kolajen, ağız yoluyla toz şeklinde veya sıvı formda takviye olarak kullanılan bir madde. Kolajenin üretilmesinde görevli olan bazı vitaminlerle birlikte alındığında cildin bağ dokusunu güçlendirebilir, eklem aralığındaki sıvının ana maddesi olan hyaluronik asidin üretimini tetikleyebilir. Ancak bu tip gıda takviyelerinin, cildimize iyi gelecek diye çok miktarda ya da gereğinden uzun sürelerle alınması vücudun işleyişine, metabolizmasına olumlu etkilerinin tam aksine bir durum yaratabilir. Özellikle protein içerikli olduğu için vücuttan atılması sürecinde vücut için bir yük oluşturabilir. Yarardan çok zarar vermemesi için gıda takviyesi bile olsa, bu tip içerikleri uzman tavsiyesi ile almakta fayda var. 

Şahsi görüşüme gelince, kolajene ihtiyacımız var ise sadece ağızdan bu tip takviyeler almak yerine, kolajenin azalmasına neden olan faktörlerden uzak kalmanın ve ayrıca kolajeni arttırmak istediğimiz alana direkt enjekte etmenin daha etkili ve doğru olacağı kanaatindeyim.

More from Gözde Atakoğlu
İLHAM PERİSİ: GÜL GÖLGE
Aslında onu ilk televizyonla tanıdık, şimdilerde samimi ve gerçek duruşuyla sosyal medyanın...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir