SANATTA ‘YENİ NORMAL’ YAYINDA

Tarihler 1 Haziran’ı gösterdiğinde ülkemiz için yeni bir dönem başlamış olacak, yetkililerin normalleşme süreci kapsamında aldığı yeni kararlar kapsamında pek çok iş yeri açılacak, şehirler arası seyahat yasağı kalkmış olacak. Peki bu bizim evden çıkıp eskisi gibi bir arada eğlenip, omuz omuza konser seyredip, tiyatro salonlarını doldurmamız, etkinlikten etkinliğe koşmamız anlamına mı gelecek? Maalesef hayır, görünen o ki hiçbir şey bitmedi ve hatta yeni bir dönem başladı hepimiz için “yeni normal”.

Peki ne olacak bu “yeni normal”de? 

Belki restorana gideceğiz ama, mesafelerimiz uzayacak misal.. Ya da sokağa çıkıp eve döndüğümüzde eskisinden daha titiz ve dikkatli davranacağız. Maskeler, dahil olduğu hızda çıkmayacak belli ki hayatımızdan… Ve daha bir sürü benzeri şey. Peki ama buna nasıl ayak uyduracağız? Biz artık sanatsız mı kalacağız? Elbette hayır! Sanat yayında sizin için burada, şimdilik, online sosyalleşmeye devam edecek ve internet üzerinden sanat sörfüne devam edeceğiz.

Dinlemek için:

  • Live Music Archive

Dünyanın çeşitli yerlerinden, farklı türden sanatçıların canlı ve kayıt performanslarına ulaşabileceğiniz bir internet sitesi, bizi yine evlerimizden konser dinleme zevkine eriştiriyor.

https://archive.org/details/etree

  • Son Feci Bisiklet

Zorlu PSM’nin PSMyleKal etkinlikleri kapsamında online olarak gerçekleştirdiği konserlerin konuğu, yeni dönemin önemli gruplarından biri olan Son Feci Bisiklet olacak. Evden konser dinlemek fikrine iyice alıştıysak, 4 Haziran 2020 saat 22:00’de Instagram Live’da Zorlu PSM hesabında olalım derim.

İzlemek için:

  • We Are One- A Global Film Festival

Şüphesiz bu ayın en heyecan verici “yeni normal” etkinliği bu.

21 film festivalinin ortak düzenlediği bu online film festivali 7 Haziran’a kadar sürecek ve 10 gün boyunca filmlere Youtube üzerinden erişim mümkün olacak. Etkinlik kapsamında dünya prömiyerini gerçekleştirecek filmler de mevcut. 

Programa ve filmlere ulaşmak için:

http://www.weareoneglobalfestival.com

  • Rob Myles – Show Must Go OnLİNE

İngilizce bilenler kaçırmasın! Rob Myles adlı oyuncu-yazar Youtube kanalı üzerinden, Shakespeare okumaları yaptıkları bir canlı yayın akışı sunuyor.

Programda da 3 Haziran saat 21:00’de Bir Yaz Gecesi Rüyası görünüyor. İzlemek isteyenler için link’i bırakıyorum.

Eğlenmek için:

  • Online Doğaçlama Tiyatro Gösterisi

Doğaçlama Akademi, bizlere evden doğaçlama tiyatro keyfi yaşamayı vadediyor. Biletlerin ücretsiz olarak biletino üzerinden alınabileceği gösteri, zoom üzerinden gerçekleştirilecek. Tiyatro keyfini benim gibi özleyenler için denemeye değer bence.

6 Haziran 2020, saat 21:00 Zoom

  • The Social Distancing Festival

İşte bir “yeni normal” örneği daha! Dünyanın dört bir yanından ulaşmak isteyeceğiniz pek çok platform ve alanda sanatsal etkinliğe tek site üzerinden ulaşabilirsiniz. Sitede günlük canlı performansların yanında, erişim sağlayabileceğiniz linklere de ulaşmak mümkün. Mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

https://www.socialdistancingfestival.com/theatre

Öğrenmek için:

  • Fırat Deveceioğlu ile Online Engin Gençtan Atölyesi

Türkiye’de ilk kez psikofelsefe workshoplarını, ‘GEÇTAN Atölyeleri’ ile başlatan THINK House, THINKBIG serisi kapsamında, Engin Geçtan’ın düşünce dünyasının kapısını aralamayı hedefliyor. İnsan benliğine ayna tutan düşünürün derin dünyasına konuk olmak üzere zoom üzerinden düzenlenecek iki günlük gerçekleştirilecek olan etkinlik psikoloji ve kişisel gelişim meraklıları için ilgi çekici olabileceğe benziyor.

3-4 Haziran 20202,  saat 20:00

https://biletino.com/tr/e-99o/firat-devecioglu-ile-engin-gectan-atolyesi-online-3-4-haziran/

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.