OFİSE DÖNME ZAMANI GELDİĞİNDE…

Bir süredir evlerimiz çalışma yerlerimiz olmuştu; bir çoğumuz için şimdi ofis hayatına aşamalı olarak dönme zamanı… Bazılarımız çok alıştı evdeki çalışma rutinine bazılarımız ise evden çalışırken ne kadar zorlandı, can atıyor ofise dönmek için…Ofis toplantılarının yerini zoom buluşmaları aldı, ofisimiz evimiz oldu. Peki şimdi nasıl olacak? Her ne kadar bundan sonraki çalışma hayatımızı net olarak kestiremiyor olsak da bildiğimiz bir şey var ki ofise de yeni önlemlerle dönüyor olacağız. Geri dönmek bir yanıyla zor olabilir ve değişime ayak uyduruyor olmak da bir süreçtir. Son zamanlarda çok fazla değişim yaşıyor olmaya bağlı olarak bir yandan hızlıca adapte olmayı öğrenip bir yandan da kendimizi kafası karışık, motivasyonunu kaybetmiş bulduğumuz zamanlar olabilir.  Unutmayalım ki her birimiz farklıyız, ofise dönme süreci de her birimiz için ayrı bir deneyim.

İşte Ofis Hayatına Geri Dönenler için 5 İpucu!

İş Günlerinizi Yapılandırın

Geçiş süreçlerine kendi rutinlerimizi oluşturarak bir şekilde adapte olur hale geliyoruz. İşe haftanın belirli günleri gitmek, yeni tedbirler almak gibi değişimler ofis hayatınıza entegre olmuş olabilir. Ya da hala netleşmeyi bekleyen belirsiz yenilikler… Ofis hayatına dönüş sürecini daha belirli hale getirmek, eski düzeninize adapte olmayı kolaylaştırmak ve yeniliklere adapte olmak için günlerinizi yapılandırın. Haydi yapın bir to do list ve yapacaklarınızı saatleriyle yazmaya başlayın, bakın nasıl motive oluyorsunuz…

Mola Verin

Çalışırken zaman zaman dikkatinizin dağılıyor olması, işinize odaklanamıyor olmanız başlarda çok normal. Aylardır evde, farklı bir düzende çalıştığınızı kendinize hatırlatmakta fayda var. Böyle zamanlarda aralarda on, on beş dakikalık kısa molalar vererek nefes çalışmaları yapmaya çalışın. Ana dönmenize ve işinize odaklanmanıza yardımcı olacaktır. 

Çalışmaya bir türlü başlayamadığınızda, yirmi beş dakika çalışıp beş dakika mola verip tekrar devam ederek çalışmayı deneyin, dikkatinizi toplamanız konusunda işe yarayabilir. Beş dakika molanızda kendinizi bir kahveyle ödüllendirmeye ne dersiniz?

Duygular, her yerdeler…

Bu süreçte iniş çıkışlar deneyimlemeniz, çelişkili duygularla bir arada kalmanız oldukça doğal. Bu kadar değişimin olduğu zamanlarda hislerinizin, verdiğiniz tepkilerin de değişmesi çok beklenilir. Peki siz ofise geri dönüyor olmakla ilgili nasıl hissediyorsunuz? En çok hangi duyguları deneyimliyorsunuz, hadi şimdi hepsine yer açmanın tam sırası. Unutmayın, duygularınız çok kıymetli.

Kendinizle İlgilenin

Ruh ve beden sağlığınız her şeyden önemli. Ofise geri dönme sürecinde kendinizle ilgilenmeyi ihmal etmeyin, kendinize bakım verin. Günlük iş rutininize size iyi gelen aktiviteler ekleyin. Unutmayın siz iyi hissedin ki iş performansınız da iyi olsun. Kendinize bakım vermeye devam…

İş Arkadaşlarınızla İlişki Kurun

Sosyal izolasyona bağlı uzun bir süredir evde kaldınız, ofis arkadaşlarınızla kahve molalarını özlediniz mi? Şimdi devam edebilirsiniz, tabii sosyal mesafe ve tedbirlere dikkat ederek. İş arkadaşlarınızla paylaşımda bulunmak size iyi gelecektir, unutmayın her birimiz farklı deneyimlerle de olsa aynı süreçten geçtik. Ofis arkadaşlarınızla bir arada olmak, aidiyet hissinizi pekiştirerek güvende hissetmenize yardımcı olabilir. 

Yazar: Uzman Klinik Psikolog Naz Töz

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir