SANAT YAYINDA NO:5

Mart geldi mi hepimizin içinde bir şeyler kıpırdamaya başlar, güneş yüzünü daha çok gösterir, mutluluk kapımızı daha sık çalar, içimiz coşar da coşar… Bu güzel mevsimin başında bizi neler bekliyor, hangi etkinliklerle çiçekleneceğiz hep beraber göz atalım o halde.

Görmek için:

  • Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları

 

Usta bir ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Gritchenko’nun İstanbul günlerine odaklanan sergi Beyoğlu’nun gözbebeği Meşher’de açıldı. Meşher, sanatçının büyük bir hayranlık duyduğu şehre ziyaretinin 100. yılında dönemin İstanbul’unu yansıtan 150’yi aşkın suluboya, guaş, karakalem ve yağlıboya eserini bir araya getiriyor.

Mekân: Meşher, Beyoğlu

Son Gün:10 Mayıs 2020

 

 

  •  Kybele

 

Trump Art Gallery, 8 Mart kapsamında kadının farklı özelliklerine odaklanan ‘KYBELE’ adlı karma sergi için kapılarını açıyor. 25 sanatçının birbirinden farklı kadın betimlemelerinin yer aldığı serginin küratörü Kenan Bahadır Derre. Bu anlamlı sergiyi gezmenizi öneririz.

Mekân: Trump Art Gallery

Son Gün: 31 Mart 2020

 

İzlemek için:

 

  • Vahşet Tanrısı

 

Vahşet Tanrısı, bizlere 85 dakika, tek perdelik bir oyunda ebeveynlik hatalarını komik bir şekilde anlatmayı vadediyor. Kadrosunda Binnur Kaya, Güven Kıraç, Levent Ülgen ve Tilbe Saran gibi usta isimler yer alırken, Celal Kadri Kınoğlu’nun yönettiği, Fransız oyun yazarı Yasmina Reza’nın ödüllü oyunu seyirciden tam not aldı. Oyun, DasDas’ta. Keyifle izleyiniz.

 

 

  • WestEnd-Batının Sonu

 

Bu sezon benim de izleme fırsatı yakaladığım bir oyun WestEnd, Moritz Rinke’nin kaleminden çıkan oyunda, özel hayatlarda yaşanan kopukluklardan yola çıkarak, son derece eleştirel bir dille Batı ile Orta Doğu arasındaki kopukluğu seyrederken oyunun yabancı bir yazar tarafından yazıldığına şaşırdığımı söylemeden geçemeyeceğim. Baş rollerde Tülin Özen ve Mert Fırat’a Naz Çağla Irmak, Gün Koper, Pervin Bağdat ve Evren Bingöl muhteşem performanslarıyla eşlik ediyor. Oyun DasDas’ta oynanıyor.

 

 

  • Tarla Kuşuydu Juliet

 

Romeo ve Juliet’in hazin ve trajik hikayelerini mizahî bir yaklaşımla ele alan Ezop Sahne yapımı oyunda, “bulutların üzerinde insanı gezdiren aşk nasıl olur da böyle bir hâle gelir?” sorusuna yanı aranıyor. Romeo ve Juliet sefalet ve perişanlık içindeki evliliklerinde 30 yılı geride bırakmışlardır, gündelik yaşantıda hiç de beklendiği gibi olmayan âşıklar, kimsenin hayal bile edemeyeceği bir hayat sürmektedirler. Birbirlerine dünyayı zindan ettikleri günlerden birinde, yaratıcıları Shakespeare bu saçmalığa bir son vermek için yanlarına gelir. Deniz Çakır’ın başrolünde olduğu oyunu Kenter Tiyatrosu ve KKM Gazanfer Özcan Sahnesinde izlemek mümkün; şehir dışındaki takipçilerimiz için oyunun bu ay  turne yaptığını da söylemeden geçmeyelim.

 

Dinlemek için:

 

  • Serhat Kılıç-Müzikoman

 

Oyuncu olarak tanıdığımız Serhat Kılıç son yıllarda sahnesiyle adından sıkça bahsettiriyor. Sanatçı, Müzikoman gösterisiyle oyunculuğunun da avantajını kullanarak dinleyicilerine unutulmaz bir sahne performansı sunuyor. Dada Cabaret’de 6 Mart’ta izleyebilirsiniz.

 

 

  • Sonar İstanbul

 

Birbirinden değerli DJ ve prodüktörlerin yer aldığı müzik programından ilk isimleri duyuran Sónar İstanbul bu yıl 5 – 6 – 7 Mart tarihlerinde 4. kez Zorlu PSM’de %100 Music katkılarıyla düzenlenecek.

 

 

  • Dilek Türkan “Kadın Eli Değmiş Şarkılar”

 

Büyülü sesli Dilek Türkan, muhteşem kadınların hikayelerini eşsiz yorumunu katarak bizlerle paylaşacağı konserde, sahnede iki sanatçı kadın dostu Demet Evgar ve Selen Öztürk’ü ağırlıyor. Malum, ülkemizin zor günleri sebebiyle ertelenmek durumunda kalınan konser, 18 Mart’ta Zorlu PSM Turkcell Platinium Sahnesinde gerçekleşecek. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.