SANAT YAYINDA NO:8

Yazar: Sedef Başcı

Temmuz tüm sıcaklığı, neşesi ve rengiyle geldi bile! Bizler maskeyle bu sıcakta hayata devam etmeye çalışırken, virüsün etkisinin biraz da olsa azalmasıyla bir nebze de olsa rahatlamaya ve azar azar sosyalleşmeye başlıyoruz… Fakat elbette kuralları unutmadan ve gerçekten yepyeni bir normalle… Rutin hayatımızda gitmeyi sevdiğimiz konserler, doldurmaya alışkın olduğumuz salonlar ve gezdiğimiz o sergiler şimdilerde başka şekillerde bizlerle buluşmaya başlıyor. 

“Park et, seyret!”

Artık sıradan alışkanlıklarımızla sosyalleşemeyeceğimiz malum… İşte bunun için bu yazın en yaratıcı çözümlerinden biri de arabada konser-film etkinlikleri serisi kuşkusuz. Corona tedbirleri gözetilerek, kendi özel aracımızın konforunda sosyalleşme fikri kesinlikle harika bir deneyim olacak; etkinlikler yaz sonuna kadar İstanbul Açıkhava Gösteri Merkezi Yenikapı’da gerçekleşecek, tüm listeye ve biletlere Biletix’ten ulaşmak mümkün ama sizlere birkaç öneri de ben bırakayım dedim.

  • Mabel Matiz 

Türk pop müziğinin sevilen ismi Mabel Matiz !0 Temmuz’da Park et, Seyret konserlerinde yer alacak. Şarkıcının son dönemlerde geçirdiği zor günler de düşünüldüğünde, onu yalnız bırakmak istemeyen hayranlarının katılım göstereceği ve tarihi bir konser olacağı az çok tahmin edilebiliyor. Kaçırmayın derim! #mabelmatizyalnızdeğildir

  • Kenan Doğulu

Eskiden yazın geldiği Kenan Doğulu konserlerinin başlamasından belli olurdu, belki de o yüzden ne zaman bir Kenan Doğulu şarkısı dinlesem, en sevdiğim yaz akşamlarına gider aklım.. !7 Temmuz akşamı o da arabalarınızdan seyredebileceğiniz bu konser serisinde sahne alacak ve şüphesiz her zamanki gibi muhteşem olacak.

  • Duman

25 Temmuz akşamı, biraz da alternatif müzik dinleyenler için bir önerim var. Konserleri her daim keyifli olan Duman grubu da bu etkinliklerin bir parçası olacak ve bizleri yine kendimizden geçercesine dinlediğimiz o müzikleriyle Duman’landıracak…

  • Übühepübü

Ve Tiyatro severler için bir seçenek! 1888’de Alfred Jarry’nin yarattığı karakter Übü, yine Alfred Jarry ve François Rabelais, William Shakespeare, C.H. Grabbe, Georg Büchner’in eserlerinden yararlanarak Özgür Erkekli’nin kalemi ve rejisiyle, TiyatrOPS ekibi tarafından bilmem kaç yüzyıl sonra sahneleniyor. Çağlar Çorumlu’nun başrolünde olduğu oyunu izlemek için bir de kamp sandalyesine ihtiyacınız olacak ve aracınızın yanına attığınız sandalyenizden oyununuzu izleyebileceksiniz. Tarih 23 Temmuz, kaçırmayın.

  “Açık havada popcorn kokusu”

Yaz akşamlarının nostaljik keyfi, açıkhava sineması da bu süreçte tedbiri elden bırakmadan sosyalleşmemiz için bize güzel bir seçenek sunuyor. Birkaç yazdır Swissotel Sultanpark’ta gerçekleşen açık hava sineması etkinlikleri, bu sene de Covid-19 tedbirleriyle bizlere kapısını açmaya devam ediyor. Biletlerine ve filmlerin tam listesine Biletix’ten ulaşabileceğiniz etkinlikten size önerdiğim filmler de olacak elbette.

  • Green Book – Yeşil Rehber (IMDB puan: 8.2)

Ünlü Afro-Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley çıkacağı turne için bir şoför aramaktadır ve Tony’yi işe alır. Turne için gidecekleri şehirlere siyahiler için güvenli bir güzergah kullanabilmek için “The Green Book” isimli kılavuzdan yardım alırlar. Dr Shirley ve Tony çıktıkları bu yolculukta ırkçılıkla, tehlikeyle ve beklenmedik nezaketle karşılaşır. İkili bu zorlu yolculuklarında farklılıklarını bir kenara bırakmak zorundadır. Bilhassa son dönemlerde ortaya çıkan “black lives matter” hareketini de bir nebze de olsa anlamak açısından kesinlikle izlenmesi gereken film, 13 Temmuz’da.

  • The Favourite – Sarayın Gözdesi (IMDB puan: 7.5)

Dönem filmlerini sevenler için oldukça güzel bir seçenek olan Sarayın Gözdesi, 18. Yy’da İngiltere ve Fransa savaş halindeyken, Kraliçe Anne’in sağ kolu olan Lady Sarah ile saraya yeni gelen hizmetçi Abigail arasında yaşanan mücadeleyi konu ediyor. Filmi Sultanpark’ta 27 Temmuz’da izleyebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.