YENİ YIL RUHUNU EN İYİ ANLATAN 7 FİLM

Editör: Sedef Başcı

Senenin en ışıklı, en kırmızı-yeşil, en parlak zamanları geldi çattı… Zorluklarla dolu, belki biraz karamsar bu yılı geride bırakırken, biraz daha evimize döndüğümüz günlerden geçiyoruz… Hazır evlerin dekorları yavaş yavaş yılbaşı süsleriyle renkleniyorken, hafta sonlarımızı evlerimizde dinlenmek için bol bol vaktimiz varken biraz yeni yıl neşesi ve umuduna bulansak fena olmaz değil mi?

  • Holiday (Tatil)

Güzel bir romantik komedi seçeneği… Iris Simpkins, Londra’da yaşayan bir köşe yazarıdır ve meslektaşı Jasper Bloom’a karşılıksız bir aşk beslemektedir. Yılbaşı yaklaşırken Jasper’ın nişanlandığını, başka bir meslektaşları ile evlenmek üzere olduğunu haber aldığında Iris çok büyük hayal kırıklığına uğrar. Diğer yanda Los Angeles’da yaşayan Amanda Woods, kendisine ihanet eden sevgilisinden henüz ayrılmıştır ve onu unutmaya çalışmaktadır. Kader bu iki kadının yollarını kesiştirir. Bir internet sitesi aracılığı ile yaşadıkları evi takas etmeye karar verirler. Amaçları hayatlarında tamamen bir farklılık yaratmaktır. 

  • Midnight at the Magnolia (Magnolia’da Yılbaşı Partisi) 

Birlikte radyo programı yapan eski arkadaşlar Maggie ve Jack, bir gün programlarının ulusal radyoda yayınlanma fırsatı yakalarlar ancak bir şartla, ailelerini sevgilileriyle yılbaşı yemeğinde tanıştırmak! Ailelerinin ortak işlettiği jazz klübünde yılbaşı parti verilecek ve böylece hem kendi kariyerleri hem de ailelerinin işletmesi için muhteşem bir fırsat olacaktır. Keyifli bir film…

  • Love Actually (Aşk Her Yerde)

Hiçbir istatistiğe dayanmayan, kişisel gözlemimden yola çıkarak söylüyorum: tüm zamanların en çok izlenen yılbaşı filmi olabilir. Hugh Grant, Colin Firth, Alan Rickman, Keira Knightley gibi pek ünlü oyuncunun oynadığı filmde, günümüz Londra’sında Noel’den bir süre önce yaşanan farklı aşk öyküleri işlenmektedir.

  • The Polar Express (Kutup Ekspresi)

Noel’e inancı olmayan küçük bir çocuk, aniden karşısına çıkan trene atlar ve maceraya çıkar… Tom Hanks’in yer aldığı bu 3D animasyon, yetişkin-çocuk herkesin bayılacağı türden, karlar içinde sıcacık bir film.

  • A Christmas Prince The Royal Wedding (Noel Prensi Kraliyet Düğünü)

Kraliyet düğünlerini kim sevmez? Malum, son zamanlarda özellikle Crown izleyenler olarak hepimiz kraliyet zorluklarına ve ihtişamına hakimiz. Noel Prensi Kraliyet düğünü de hayatının aşkı Aldolya kralı Richard’la dünya evine girmeye hazırlanan Amber’in yaşadığı zorlukları konu alan bir film.

  • Four Christmases (Zoraki Tatil)

Her yıl noel zamanı geldiğinde, aileleriyle vakit geçirmek yerine tropik yerlere tatile giden bir çift olan Brad ve Kate, bu sene de tatile gidecekken havaalanından hiçbir uçağın kalkamaması ve yerel televizyonda hepsi birbirinden “tuhaf” aileleri tarafından görülmeleri sonucu, bir günde dört noel ziyareti yapmak zorunda kalırlar ve olaylar gelişir. Kesinlikle eğlenceli bir yılbaşı filmi..

  • Holiday Inn

Siyah-beyaz film sevenler için bir de klasik bıraktım buraya; Irving Berlin’in müziği, Bing Crosby’nin şarkıları ve Fred Astaire’in danslarıyla üç Akademi Ödülü adaylığı bulunan Holiday Inn, tüm zamanların en keyifli ve akılda kalan müzikallerinden biri olma özelliğini taşıyor. Crosby, kendi mekânını açmak için eğlence sektörünü terk eden bir şarkı ve dans adamını canlandırıyor. Astaire ise Hardy’nin eski partneri ve aşktaki rakibi rolünde karşımızda.

Tüm Zamanların Bonus’u: Home Alone (Evde Tek Başına) 1-2

Küçük Kevin’ın, Amerikan evlerinin kocaman yılbaşı ağaçları ve enfes atmosferi eşliğinde, kendisine zarar vermeye çalışan adamları inanılmaz sevimli ve zeka kokan manevralarla alt edişinin macerası; bence tüm zamanların en güzel yılbaşı filmleri listesinin başındadır, bu yüzden ayrı yazılmayı hak eder.. İyi seyirler, şimdiden iyi seneler..

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.