KARANTİNADA İLİŞKİ BAŞKADIR

Covid Süreci Partnerimizle Olan İlişkimizi Nasıl Etkiledi?

Eşinizle, partnerinizle sosyal izolasyona bağlı evde kalma fikri romantik gelebilir. Ta ki kalana kadar…Yaşam stilimizdeki değişikliğe bağlı olarak aylardır evde her zamankinden daha çok vakit geçiyoruz ve eşimizi, birlikte yaşadığımız partnerimizi her zamankinden daha çok görüyoruz. Bu kadar dip dibeyken, bazı günler 24 saati aynı evde geçiriyorken bunalmamız, kapana sıkışmış hissetmemiz, zaman zaman çatışmaların olması ise kaçınılmaz. Aslında her birimiz bu kadar bunalmışken, hala belirsizliğin içerisindeyken ve partnerimizle olan ilişkimizde de her zamankinden farklı, daha önce deneyimlemediğimiz zorlanmalar ile bir arada kalabiliriz. Normalleşme sürecine girmeye başladığımız şu günlerde partnerimizle ilgili kendi içimizde de bazı çelişkili duygular da hissedebiliriz. Bir yanınızla partnerinizle bir arada kalmak size güven ve destek verdiği için eski düzene dönmeye başlayınca onu özleyeceğinizi düşünürken bir yanınızla da bunalmış hissederek eski düzene dönmeye ve bu kadar dip dibe kalmamak için can atıyor olabilirsiniz. Tüm bunlarla ilgili kaygılarınızı, korkularınızı, hissettiklerinizi partnerinizle paylaşmak için uygun bir zamandayız, unutmayın ki partneriniz de sizin gibi kaygılı, gergin veya bunalmış olabilir. Bireysel olarak bu sürece verdiğimiz tepkiler farklı olduğu gibi çiftlerin de bu sürece verdikleri tepkiler farklıdır; her ilişkinin dinamiği farklıdır. Unutmayın bu dönemden birbirinizi daha iyi tanıyarak, ilişkinizi güçlendirerek ve yakınlaşarak çıkmak da sizin elinizde!  

İşte İlişkinize İyi Gelebilecek 10 İpucu!

-Kendinize alan açın! Gün içinde sadece bir saat bile olsa kendinize ait bir zamanınız olsun; bu ilişkinize de iyi gelecektir. Eşimle, partnerimle aynı evde nasıl yalnız kalabilirim ki diye düşünebilirsiniz. Güzel soru! Belirli zamanlarda evin farklı kısımlarında vakit geçirmek iyi bir fikir olabilir. Hadi yakın mumlarınızı, açın müziğinizi ve kendinize bir saat bakım günü ilan edin…

– Çift olarak plan yapın! Evde sürekli dip dibe olmak kaliteli zaman geçiriyor olmak anlamına gelmiyor. Çift olarak yapabileceğiniz aktiviteler planlayın; ev ortamında date’e çıkma fikri hiç fena değil; aranızdaki kıvılcımı planladığınız aktiviteler ile canlı tutun… 

-Sınırlara özen gösterin. Bütün gün bir arada olduğunuzda birbirinizin zamanına ve alanına saygı göstermek iyidir. Bir şey konuşmak istediğinizde veya bir aktiviteyi birlikte yapmak istediğinizde önce iyi bir zaman olup olmadığını sorun. 

-Ev home office olduysa! Partneriniz veya siz evden çalışıyorsanız evle iş hayatı eskisi kadar kolay ayrışamayabilir. Çift olarak birbirinizin çalışma hayatına, çalışma düzenine saygı duymaya özen gösterin.  

-Saygı duyun! Siz sosyal medyadan sürekli salgın ile ilgili haberleri ile ilgili süreci takip ederken partneriniz bakmayı tercih etmeyerek kendi içine kapanabilir. Bu durumda partnerinizin alanına saygı göstermelisiniz. 

-Özellikle çatışma anlarında partnerinizi dinlediğinizde; onu dinlediğinizi, duyduğunuzu belli edin. Örneğin bazen ‘‘Ne kadar kaygılı olduğunu duyabildim’’, ‘‘Bu durum seni ne kadar da üzmüş olmalı’’ gibi. Bu süreç her birimiz için ayrı bir deneyim ve zaman zaman partnerinizin de kendi deneyimini sizin anladığınızı duymaya ihtiyacı olabilir. 

– İletişim kurun! Siz ve partneriniz olaylara farklı tepkiler veriyor, farklı duygular hissediyor olabilirsiniz. Yargılamadan birbirinizle konuşmaktan korkmayın. Salgınla veya bir durumla ilgili siz daha kaygılı hissediyorken partneriniz daha öfkeli hissediyor olabilir. Tam da bu anda tüm bunların üzerine konuşmak iyi gelecektir. 

-Biraz sabır! İlişkinizle ilgili Covid öncesi var olan sorunları gündeme getirmek veya üzerine konuşarak çözmeye çalışmak için iyi bir zaman olmayabilir. Bu süreçten sonra profesyonel bir destek alarak bu durumu gündeme almak çok daha doğru olacaktır.

-İşler düzelmeye başladıkça birlikte neler yapmak istiyorsunuz? Partnerinizle geleceğe yönelik planlar yapın. Geleceğe yönelik planlar yapmak sizi güvende hissettirecek ve motive edecektir. 


-Keşfedin! Çift olarak birbirinizi yeniden keşfetmek, yeniden ilişkilenmek için birbirinize vakit ayırın. Her zaman çatışmayı düşünmek olmaz, bazen de anın tadını çıkarın… Unutmayın bir yanınızla duygusal ve cinsel olarak yakınlaşmak için ideal bir zaman!

Yazar: Uzman Klinik Psikolog Naz Töz

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.