KURU FIRÇALAMA YAPMALI MIYIM?

Son dönemlerde bir hayli popüler olan kuru fırçalama, kan akışını hızlandırarak cildi tazeliyor.  Gwyneth Paltrow’un detoks denemesini paylaştığı yakın tarihli Instagram gönderisi de vücuda bir çok faydası olan kuru vücut fırçalamanın faydalarını hatırlatıyor.

Üstelik bu yöntem yaza  kadife gibi pürüzsüz bir vücut ile girmeni sağlıyor. Diğer bakım türlerine kıyasla da oldukça kolay ve masrafsız.

Yazar: Gizem Şakar

KURU FIRÇALAMA NEDİR? 

Kuru fırçalama tekniği, sert ve sıkı bir fırçayla vücudun ayaklardan kalbe doğru taranmasıdır. Kuru fırçalamanın amacı kan dolaşımını arttırarak vücudu içten dışa doğru çalıştırmaktır. Aynı zamanda cildin üzerindeki ölü deri tabakasının temizlenmesine de yardımcı olur.

KURU FIRÇALAMA FAYDALARI NELER? 

Lenfatik drenajı ve detoksifikasyonu uyarıyor.  Böylelikle vücut toksinlerden daha hızlı ve etkili bir şekilde kurtuluyor, cilt bir anlamda kendine detoks uyguluyor. Doğal peeling etkisi ile vücudun ölü derilerden kurtarıyor. Ciltte bululan yağı ve kiri temizleyerek gözeneklerin açılmasına yardımcı oluyor. Böylece cildimiz daha kolay nefes alabiliyor.

KURU FIRÇALAMA NE ZAMAN YAPILMALI? 

Gerçekten faydasını görmek istiyorsanız haftada 2-3 kez sabahları duş almadan önce 5 dakika zaman ayırıp uygulayabilirsiniz.

KURU FIRÇALAMA KİMLER UYGULAMAMALI? 

Cildinde iltihap, egzama veya dermatit gibi problem bulunanlar kuru fırçalama tekniğinden uzak durmalı. 

KURU FIRÇALAMA YAPARKEN BUNLARA DİKKAT EDİN 

1-  Ayaklardan başlayarak dairesel hareketler ile kalbinizin yönünde yukarı doğru fırçalayın. Ayaklardan dize, dizden kasıklara uyluklarınız ve kalçanıza göre vücudunuzu tararsanız daha sıkı olursunuz.

2- Göğsünüze ulaştığınızda, lenfatik drenajı teşvik etmek için çenenizin altından kalbe doğru aşağı doğru hareketler yapın.  Dekolte bölgenize daha nazik davranın.

3-Ellerden dirseklere, ardından dirseklerden koltuk altlarına doğru tarayın. 

4- Kuru cilt fırçalama işlemi sırasında cildinizi ıslatmamaya dikkat edin. Kuru cilde uygulanan etki asla aynı olmayacaktır.

5-Çok sert bir şekilde bastırmamaya, vücudunu tahriş etmemeye özen gösterin. Kılcal damarları tahriş etmeyecek bir kuvvette cildinize davranmalısınız.

6-Ardından ılık bir duş  alın (ne çok sıcak ne çok soğuk, cilt ölü derilerden arındığı için daha hassas olacaktır) ve doğal yağlar içeren birvücut nemlendiricisi ile cildinizi nemlendirin.

FIRÇA SEÇİMİ NASIL OLMALI? 

Fırça seçiminde en önemli unsur mümkün olduğunca doğal kılların olduğu fırçaları tercih etmektir. Fırçanın sap kısmının o kadar da önemi yok ancak vücudunuzun her yerine ulaşabilmenizi sağlayan uzun saplı fırçaları seçerseniz kullanırken daha rahat edersiniz. Benim tercihim kullanımı daha  kolay olduğu için ele geçen lastikli fırçalar.

İHTİYACIN OLANLAR

1- The Body Shop Kaktüs Vücut Fırçası

Kaktüsten yapılmış kıllar, ahşap kısmı sürdürülebilir ağaçtan yapılmıştır.

FİYAT: 215 TL

2- Botanica Doğal At Kılı Fırçası

Selülit görünümünü en aza indirgemeye yardımcı olur.

FİYAT: 60.50 TL

3- Vose Vücut Fırçası Vanilla

Vücudunuzda detox etkisi yaparak zararlı toksinleri azaltmaya yardımcı olur. Selülit görünümünü azaltarak mikro dolaşımı geliştirir. Kolojen ve elastin lift üretimini teşvik eder.

FİYAT: 149.90 TL

4- Eda Taşpınar Doğal At Kılı Fırçası

Doğal At Kılı Fırçası ile bacaklara yapılan masaj, dolaşımı hızlandırmaya ve selülit oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olur.

FİYAT: 94.90 TL

5-Queen Brush At Kılı Masaj Fırçası

At kılı fırçası ile yapılan kuru vücut fırçalama, kuruluktan pullanan ve kıl dönmesi sorunu yaşayan bacaklar içinde çok daha parlak ve pürüzsüz bir görünüm sağlamakla birlikte, selülit sorununu da ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

FİYAT: 44.50 TL

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.