OFİSTE DAHA İYİ HİSSETMENİ SAĞLAYACAK 5 YOL

Bazı günler ne kadar da keyifli oluyor ofiste çalışmak.  Genelde işlerin yolunda olduğu , sizin yaratıcı olduğunuz, zamanı iyi değerlendirdiğiniz , takım arkadaşlarıyla uyumlu olduğunuz ve her şeyin su gibi aktığı, kolay olduğu günlerde ofiste olmak, çalışmak, çalışan bir birey olmak ne de keyifli oluyor.

Ama tabiki her şeyde olduğu gibi bu durumda da ying-yang dengesi var. Her şey her zaman  toz pembe olamaz. İşte ofiste kötü hissettiğiniz zamanlarda en azından ortamı yumuşatacak, size iyi gelecek, biraz daha modunuzu yükseltecek 5 önerimiz var. İnanın en az biri işe yarayacak…

  1. KEYIFLI KOKULAR KULLANIN: Bu ister bir mum olur ister tütsü ya da tüm odaya sıktığınız bir oda parfümü veya çok uğraşmayın canım elinize sürdüğünüz ve en ufak hareketinizle kokusu burnunuza çalan bir el kremi… ne kullanırsanız kullanın ama size iyi gelecek, iyi hissettirecek kokuların peşine düşün. Kışın göbeğinde yazdan kalma bir günü yaşamak isteyebilir veya aromaterapi etkisine güvenerek rahatlamak için lavanta, enerjik hissetmek için portakal çiçeği, biraz daha  çekici hissedeyim derseniz de musk tarzı hayvansal kokulardan bir seçim yapabilirsiniz. Öneri mi? Atelier Rebul’un The Pharmacy Collection’a ait , yüzde 100 doğal kokulardan yarattığı De-Stress oda parfümü… Adı üzerinde ortamın anında havası değişiyor, toplantı öncesi mutlaka bir iki fıs odaya sıkılmasını öneririz.
    119.90 TL

     

  2. YÜRÜYÜŞE ÇIK: Çünkü bulunduğun ortamdan uzaklaşmak hem daha iyi düşünmeni sağlar, hem sinirlerini yatıştırır hem de biraz hareket bedene çok iyi gelir. Yaratıcı bir işle uğraşıyorsan o halde bu yürüyüşleri biraz daha arttırmaya bak zira yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bilgisayar başında uzun saatler oturmakla yaratıcılık düşüyor.  Ve elbette bir de oksijen meselesi var. Havalandırmalarla çalışılan ofis ortamları aslında kalitesiz havayı solumamıza neden oluyor, o yüzden camın açılabildiği veya çıkıp biraz dolaşıp geri gelebildiğimiz ofisler gerçekten çok kıymetli.  Eğer mümkün değilse ortam havasını temizleyen özel cihazlardan talep edebilirsin. Çünkü oksijen azaldıkça beyin daha fazla çalışabilmek için daha fazla kaçamak yapmak üzerine oynuyor. Yani daha fazla abur cubur ye komutunu veriyor veya bir sigaraya daha ihtiyacım var diyor.
  3. MÜZİK CİDDEN RUHUN GIDASI: Koku kadar etkili. Duyu organlarımız arasında anılarla en iç içe çalışan duyumuz duymak. Yani bir müzik anında sizi geçmişe, geleceğe, en güzel yere, dünyanın bir ucuna ışınlayabilir. Hayallere dalmanızı ve daha fazla yaratmanızı sağlar. Modunuzu yükseltir, enerji verir, hatta gülümsetir. Sadece ne dinlemek istediğinize karar verin. Öneri:  Bir mail veya bir sözleşme yazıyorsanız sözlü bir müzik dinlememeye gayret edin, beyin kelimelerle haşır neşirken müzikten gelen sözleri de işin içine sokup sizi yavaşlatabilir. İyisi mi  yazı yazarken sözsüz müzikler tercih etmeye bakın.
  4. KAHVE DEĞİL ÇAY İÇ: Kafein belli miktarda uyarır, ama fazla alınırsa streslendirir. O yüzden aynı kokular gibi rahatlatan bitki çaylarını tercih etmekte fayda var. Ancak dikkat bitki çaylarını saf haliyle  içip ofiste uyuklamaktan bahsetmiyoruz.  Yeşil çaya bir tutam melisa katmak daha doğru olacaktır.  Veya bir sıkıntınız varsa bitkileri hem yatışmak hem de iyileşmek amaçlı kullanabilirsiniz. Mide ağrınız varsa mısır püskülü, ödem atma derdindeyseniz kiraz sapı, metabolizma hızlansın ve güçlensin diyorsanız zencefil …gibi
  5. HİÇBİRŞEY YAPAMIYORSAN NEFES AL: Otomatiğe bağlı olduğu için kıymetini bilmiyoruz. Oysa nefes almak bizi hayatta tutan ilk şey. Hiçbir şey yapamıyorsanız en stresli zamanda, en keyifsiz anda yapabileceğiniz, çözülmenize, rahatlamanıza ve ana dönmenize yardımcı şey nefes almak. Hızlıca modumuzu değiştirdiğinin de altını çizelim, zira oksijen alımı arttıkça beyin de rahatlıyor.  Gözleri kapamanın, var olan yerden biraz uzaklaşmanın elbette artısı var. Peki, nasıl yapmalı? Eğer konsantrasyonu arttırmaksa hedef o halde; içinizden 4’e kadar sayarak derin nefes alın.,yine 4’e kadar sayarak verin, bunu 10 kez tekrar edin. Etrafınızdaki kimse bunu yaptığınızı fark etmeden de yapabilirsiniz. mesela bir toplantıda… Eğer stres azaltmaksa istenen o halde daha hızlı bir şeylere ihtiyaç var. 3’e kadar sayarak alın nefesinizi, 3’e kadar sayarak tutun içinizde ve yine 3 adımda verin.

More from Gözde Atakoğlu
7 ADIMDA DETOKS
Vücudumuza giren toksinlerden arınmak, metabolizmaya hız kazandırmak ve yenilenmek için iyi bir...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir