EV YAPIMI BADEM KREMASI

Fındık kreması, bilinen ve popüler adıyla ‘Nutella’ tarzı ürünleri tüketmeye bayılırken neden badem’i hiç hesaba katmadık. Biz onu yıllarca tehlikeli, kalori bombası bildik ama son dönemlerde yapılan araştırmalar bize bunun tam tersini söylüyor. Pennyslvania State Üniversite’sinin yaptığı çalışmalar özellikle bademde bulunan yağların kilo vermede ve kilo kontrolünde ne kadar etkili olduğunu kanıtlıyor.
Bize yıllarca adetlerle verilen bademi ‘nasıl daha farklı tüketebiliriz? sorusunun en eğlenceli cevabı ise kesinlikle ‘Badem Kreması’.
Bu çok basit ve ekstra sağlıklı olan tarif sayesinde, içinde şeker ve bir çok katkı maddesi olan muadillerini artık marketlerden almayı bırakacağınıza eminim.

Bu tarifte yapmanız gereken tek şey biraz sabırlı olmak o kadar…
Vitamin E,omega 3, magnezyum içeren ve güçlü bir antioksidan olarak bilinen özelliklerinin yanı sıra badem aynı zamanda da çok büyük bir protein kaynağıdır. Özellikle antrenmanlardan önce atlet ve sporcuların tercihi olan Badem Kreması’nın saf proteine göre hem hazımı daha kolaydır, hem de çok güçlü bir enerji kaynağıdır.
Badem kremasının bir kaşığı yaklasık 100 calori civarıdır ve benim kesinlikle pazar kahvaltılarımın vazgeçilmezidir.
Üstelik eğer siz de sevgili editörümüz Gözde Atakoğlu gibi şekersiz diyete  başlayıp,  tatlı kizleri geldiğine, yerini dolduracak alternatifler bulamamış ve başarısız olmuşsanız  badem kreması kesinlikle kurtarıcınız olacaktır.

. Bir yemek kaşığı badem kremasında 4mg vitamin E bulunuyor  bu da almamız gereken günlük E vitamini ihtiyacımızın %27 sini karşılamaktadır.
. Bir yemek kaşığı  Badem Kreması 45mg magnezyum içerir, kemik dokumuzun gelişiminde ve sinir sistemimizin üzerinde rolü büyüktür.
. Demir kaynağıdır.
. Kötü kolestrolü düşürür.

Malzemeler
2 Paket kavrulmus ya da çiğ badem
Ben tarifi uygularken daha çok yağ salması için kavrulmuş badem kullandım.

Ekstra yağ ilave etmedim ama siz dilerseniz biraz hindistancevizi yağı , zeytinyağ, bal ya da pekmez,tarçın ekleyebilirsiniz ve Badem kremanızı damak tadınıza göre lezzetlendirebilirsiniz.

Uygulanışı

BADEM1-1
Bademleri mutfak robotuna koyuyoruz

 

BADEM2-1
Bademler yavas yavas ufalanmaya başlıyor

 

BADEM3
Biraz daha sabır. Bademlerinizi robotta döndürmeye devam..

 

BADEM4
Vee işte oldu! Badem kremanız hazır…

 

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.