KALİTELİ SERBEST ZAMAN YARATMANIN 5 YOLU

Boş tabir ettiğimiz zamanların içini doldurmak istediğimizde devreye kimi zaman ne yapacağını bilememek giriyor.

Hani o en dolu zamanlarınızda aklımızı meşgul eden cin fikirler, istekler, hedefler, şimdi neredeler? Beyniniz de zamanınız kadar boş kalıveriyor birdenbire.

Merak etmeyin, ben de sizdenim. Ama kendimce geliştirdiğim birkaç küçük yöntem ve aktiviteyi kullanarak kendime harika doldurulmuş serbest zamanlar yaratabiliyorum artık.. Hiçbir şey yapmamak da buna dahil.

Kendimle nasıl vakit geçiriyorum, neler yapıyorum veya neye önem veriyorum sizlerle de paylaşmak istedim. Kimbilir, belki sizin de kafanızda bir resim oluşturur, ve hatta “ne yapsam?” dediğinizde hatırlamak için açıp bu yazıyı okursunuz.

O halde, hadi biraz boş vaktiniz varsa okumaya devam edin!

1.SAKLA SAMANI, GELİR ZAMANI

Küçükken bize en çok bu atasözü ezberletildi öyle değil mi? İşte ben de en çok bunu uyguluyorum, ve gerçekten de sakladıklarımın bir gün elbet zamanı geliyor. Neler mi saklıyorum?…

Mesela, günlük hayatta sosyal medyada denk geldiğim yeni bir kitap, açılan yeni bir mekana ait haberleri biriktiriyor, “ne yapsam?” dediğimde açıp bu biriktirdiğim kesede neler var diye önce bir gözden geçiriyorum. Şansıma kimi zaman “bir gün uygularım” dediğim sağlıklı bir tarif, kimi zaman da gitmeyi/izlemeyi istediğim bir film çıkabiliyor mesela. Sonrası, ver elini bu başlangıçla devam eden güzel bir kaç keyifli saat.

2. KENDİNİ DİNLE

Biz farkında olmasak da içimizde sürekli konuşan bir ses var. Bir şey hakkında sürekli fikirler beyan ediyor, bize isteklerini, fikirlerini söylüyor. Ancak kalabalık zihnimizin gürültüsünden bazen onu duymakta zorlanıyoruz. Çok çok sonra hissediyor ve “içimdeki ses” ile başlayan cümleler kuruyoruz.

Oysaki içimizdeki sesin zaten her zaman bir fikri, bir hissi, bir isteği var.

Boş ve kendimle kaldığım bir anda iç sesime de ne yapmak istediğini soruyorum. Mutlaka söyleyeceği bir şeyler oluyor. Örneğin, eğer gerçekten kendime izin vermem ve dinlenmem gerektiğini fısıldıyorsa da, bir aktivite peşinde koşmaya çalışmıyorum. Bazen gerçekten boş kalmak da değerli ve önemli.

3. ACELE YOK, HEYECAN YOK, KARMAŞA YOK

Kimi zaman boş vaktimiz olduğunda, bizim için öyle kıymetli olur ki, tıpkı minik bir kuş gibi onu severken öldürürüz.

Kafamızda aktiviteler peşisıra iken, seçememekten hiçbir şey yapamayız; veya karar veremediğimiz her saniyenin aleyhimize işlediğini düşünmek gibi tuhaf karmaşalara gireriz. Boş zaman öyle kıymetlidir ki, bir dakikası bile boşa geçerse bizim için kayıp gibidir.

Boş zamanlara bu kadar özel bir anlam yüklememeye çalışıyorum, şayet öyle yaparsam üzerine titrerken kendimi mutsuz ediyorum.

Emin olun, zamanı doğru kullandığımız her bir gün, bir şekilde kendimize ayıracak vaktimiz var. O yüzden, size de tavsiyem, boş zamanlara bu kadar “bulunmaz” gözle bakmayın ve yakaladığınızda da kaygısını yaşamak yerine tadını çıkarın.

4. HEM PLANLA, HEM PLANLAMA

Bazen de gerçekten planlı bir şekilde boş zamanı değerlendirmek gerekebiliyor. Örneğin, düzenli spor bu planlamayı gerektiren aktivitelerimden biri. Eğer plan ve disiplin sınırları içine almazsam, bugün bu kadar düzenli spor yapamazdım sanırım.

Tek dikkat ettiğim, günün hangi saatinde spor yapacağım. Böylece, özellikle de haftasonu ise, spor öncesi ve sonrasında neler yapabileceğimi bir akış çerçevesinde plansızca, isteklerime göre yönlendirebiliyorum. Spor çıkışı sinemaya gitmeye karar vermek, uzun zamandır gitmek istediğim bir restoranda yemek yeme aktivitesi koymak gibi gibi.. İşte bana en iyi gelen ideal haftasonu aktivitelerimden biri!

5. YÜRÜYÜŞÜ İHMAL ETME

Kulaklıklarımı kulağıma takmak ve güzel bir yürüyüşe çıkmak. Hava soğuksa bile mi? Evet, hava soğuksa bile. Yalnızca spor yapmak için veya kalori harcamak için değil, kendimi dinlemek ve farklı dünyalara doğru uzaklaşmak için en sevdiğim aktivitedir kendi başıma uzun yürüyüş seansları. Boş zamanım varsa ilk aklıma gelen seçeneklerden biridir hatta.

Bir nevi meditasyon olan bu yürüyüş seanslarını hayatınızın bir köşesine mutlaka dahil edin. Spora ayırdığınız zaman gibi değil, meditatif bir seans gibi düşünerek… Küçük de bir ipucu : Burada müzik önemli bir nokta. Bir playlist takip etmenize gerek yok. Modunuzu takip edin ki, sizinle aynı dilden konuşan bir müzikle beraber tüm düşüncelerinizle çok daha rahat başbaşa kalabilesiniz. Çünkü maksat, kendinizi dinleyerek enerjinizi yükseltmek.

BONUS :

Boş zamanlarımın en keyifli aktivitelerinden biri ise, “bilet bakmak.” Ucuz bilet arama motorlarını kullanarak farklı ülkelere bilet fiyatlarını inceliyorum, uygun fiyatlı ise satın alıyorum.

Sadece yolculuk için bilet bakmadığımı da belirtmeliyim. Güzel bir oyuna tiyatro bileti, nadiren de olsa bir workshop bileti gibi çeşitli aktivitelerin de kapısını çaldığım oluyor.. Böylece bir başka boş zamanıma da güzel bir aktivite yaratıyorum.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.