MİNERAL MAKYAJ KULLANMAK İÇİN 5 NEDEN

Mineral makyajı, ilk I.D. Bare Minerals markası ile tanımıştım. Eczanalerde satılıyor olması güven vermişti, detaylı okuyunca içeriklerinin diğer makyaj ürünlerine göre çok daha temiz içerikler olması da güvenimi 2 ‘ye katlamıştı.

Temiz içerik ne demek diye düşünüyosanız eğer , kısaca ; parfüm, paraben, talk pudra, alkol, boya, mineral yağ ve koruyucu yani kimyasal maddeler içermiyor olması şeklinde açıklayabilirim.

Bir makyaj ürününün yukarıda bahsedilen içeriklere sahip olmadan, kalıcılığının yüksek, gözenekleri tıkamayacak kadar hafif ve ciltte yok denecek kadar doğal durması mümkün olmaz diye düşünüyor insan. Mineral makyaj işte bu noktada farkını ortaya çıkarıyor.

 

Peki neden siz de mineral makyaj ürünlerine şans vermelisiniz?

Çünkü temiz ve doğal

 • Sentetik içerik barındırmayan doğru mineral makyaj malzemeleri cildi irite etmediği için size sağlıklı ve problemlerinden arınmış bir cilt vaat ediyor.
 • Mineral makyaj standlarına gittiğinizde ilk dikkatinizi çeken sade, kaliteli, göz yormayan paketlemeleri ve sunumları olacaktır.
 • Kafanızı çok karıştırmıyor. Az ürünle makyajın en önemli unsuru olan pürüzsüz cilt bazına kavuşuyorsunuz.MINERAL MAKYAJ kapak

Çünkü güneşten koruyor

 • Mineral makyaj içeriğinde bulunan iki önemli madde; çinko oksit ve titanyum dioksit. Bunlar sayesinde güneşin zararlı ışınları olan UVA ve UVB’ye karşı cildimizi en zararsız biçimde koruyor.
 • Bu makyaj ürünleri sizi güneş lekelerinden ve yaz- kış güneşinin zararlı etkilerinden koruduğu için o gün SPF içerikli kreminizi sürmeseniz bile makyaj malzemelerinizin sizi koruduğunu biliyorsunuz.

 Çünkü ciltte varla yok

 • Mineral makyaj markaları uygulamaya bağlı kapatıcılığı artabilen, buna rağmen ciltte ağırlık hissi vermeyen ve uzun saatler kalıcı olan ürün gamına sahip.
 • Mineral ten ürünleri,  içerisinde yağ barındırmadığı için cildin kendi yağı ile birleşiyor ve tam olarak sevdiğimiz ‘no-makeup’ görünümünü veriyor. Ayrıca akneli ciltlere en dost kozmetikler olduğunun da altıı çizmek de fayda var. Yağsız, hafif ama yoğun kapatıcılık sağlıyorlar.1foundation

Çünkü bir ürünü birçok şekilde kullanabilirsiniz

 • Kapatıcı mineral bir ürün ile cildinizdeki ufak kusurları kapatıp fondöten kullanmayabilir, toz formlu, renkli mineral ürünleri ise far, eyeliner, dudak parlatıcısı, vücut parlatıcısı ve allık olarak da kullabilirsiniz.
 • Krem yapılı mineral makyaj malzemelerinde kullanmayı sevdiğim en pratik ürün ise, çantanıza atacağınız gül/pembe tonlarındaki allık, hem yanaklarınıza hem dudaklarınıza ve hatta göz kapaklarına uygulayabilirsiniz.

2karışık

 Çünkü raf ömrü çok uzun

 • Kaliteli mineral makyaj ürünlerinin raf ömrü oldukça uzundur. Birçok makyaj markası ürünlerin içerisine koruyucu ve kimyasal maddeleri de tam da bu sebepten ekliyor. Daha uzun süre kullanacağınızı zannederken içerikleri yüzünden bakteri oluşumuna daha açık oluyor.
 • Mineral makyaj ürünlerindeki sade ve yalın içeriklerde bakteri oluşturacak organik materyaller bulunmuyor.

Son olarak eğer şu ana kadar hiçbir mineral markanın ürününe şans vermediyseniz bunu hakettiğinizi bence farketmelisiniz 🙂

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.