Herkesin Dost Bakterileri Olmalı!

Bağırsaklarımızda yaşayan bakterilerin sağlığımızı, kilomuzu ve iştahımızı kontrol ettiğini biliyor muydunuz? Bağırsaklarımız hem kötü hem de dost bakterilerle dolu. Dostların sayısında ve çeşitliliğinde artış fizyolojik ve psikolojik açıdan sağlıklı olmamızın kesinlikle altın anahtarı. Ne yazık ki her gün bağırsaklarımızdaki faydalı bakterilerin sayısında azalma yaşanıyor, bunun başlıca nedenleri arasında, sigara, alkol kullanmak, sebze ve meyve tüketimini azaltmak, sadece protein odaklı beslenmek, gıdalardan yeteri kadar lif almamak, tam tahıllar yerine rafine tahıllar tüketmek ve aşırı miktarda şekerli yemek, içmek geliyor. Peki ne yapacağız? Dışarıdan takviye alabiliriz. probiyotik-yogurt

Probiyotikleri yani dost bakterileri her yaşta kullanmak mümkün.

Özellikle sık sık kabızlık ve şişkinlik problemi yaşıyorsanız, depresyona yatkınlığınız varsa, demir eksikliğine bağlı kansızlık problemi yaşıyorsanız, insülin direnciniz varsa ve kolesterol problemi yaşıyorsanız o halde beslenme diyetinize mutlaka dışardan takviye olarak probiyotikleri eklemelisiniz.

nbl_probiotic_gold_20_sase_7873

Ben eczanelerde saşe olarak satılan NBL Probiotic Gold tüketiyorum, her güne bir saşe yeterli oluyor. Özellikle soğuk gıdalarla tüketilmesi öneriliyor çünkü ısı probiyotiklerin kalitesini olumsuz etkiliyor. Anlayacağınız ister içtiğiniz suya katın ister yediğiniz yoğurda ama soğuk gıda ve içeceklerle tüketmeye bakın.

Peki yeni nesil beslenmenin önemli bir kolu olan probiyotiklerin kullanmaya başladıkça ne gibi faydalarını göreceksiniz?

Metabolizmanız hız kazanacak, tuvalete daha sık ve rahat çıkacaksınız, kan basıncı düşecek,  vücudunuzda kalsiyum, demir ve omega 3 emiliminde kaliteli bir artma gözlemlenecek. Cildin yaşlanmasının engellenmesi ve daha derin uykularda cabası.

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir