SAÇ UZATMANIN 6 ALTIN KURALI

Kışın kestirdiğiniz saçlar yaz geldi mi canınızı sıkar… Eğer benim gibi uzamaya bıraktıysanız şu sıra ara boydalar ve hiçbir şekle girmiyorlar. O zaman yaza kadar saçların biraz daha hızlı uzamasına yardımcı önerilerime kulak verin… Daha önce işe yaradılar inşallah bu sefer de yarayacaklar…

 

  • Saç uzaması için saç köklerine daha fazla oksijen gitmesi gerekiyor, kan devranının artması saç köklerine oksijen taşıyarak buranın beslenmesine yardımcı oluyor. Bu yüzden masaj, saç uzatmanın ilk yollarından biri. Aklınıza geldikçe parmak uçlarınızla tüm kafanıza minik dairesel hareketlerle masaj uygulayın.
  • Hindistancevizi yağının saçları besleyici özelliği bulunuyor. Bakınız Tayland’lı kadınların saçlarına… Bu saç kökü masajını duşa girmeden önce saf hindistancevizi yağı ile yapabilirsiniz. Hatta daha hızlı bir emilim için banyoda sıcak buhar yaratıp uygulamayı deneyin.
  • Kan dolaşımı çok önemli dedik. Saçların hızla uzaması için kan dolaşımını en hızlı arttıran detaylardan biri de saçları soğuk su le durulamak. Duşunuzu soğuk suyla bitirmeniz hem saçlarınızın sağlığı hem de can sıkıcı selülitlerin tedavisinde etkili olacaktır.
  • Saçların uzamasına içten destek çıkmak çok önemli, Biotin, Folik asit ve A vitamin saç uzatmaya yardımcı içeriklerin başında geliyorlar. Özellikle H vitamin olarak bilinen Biotin, hücre büyümesini destekliyor. Çekirsek, balık, kuruyemiş, böğürtlen, yumurta gibi besinlerde de bulunan Biotin’I, gıda takviyesi olarak GNC’lerden de satın alabilirsiniz.

IMG_20150411_193934

  • Saç güçsüzleşirse kopar, kırılır, zor uzar. Kuvvetlenmesi için minik tüyolar çok işe yarıyorlar; Mesela; hergün yıkamayın, kendi yağıyla kalsın, aynı cilt gibi nemli kalsın kurumasın, bu yüzden yazın suyla haşırneşir olmak da saçı uzatır. 8 haftada bir kırık saç uçlarını temizleyin, kırık uçlar saçın genelini güçsüzleştirebilir. Isı çok kullanmayın, nemliyken tarayın, saten yastıkta yatmaya çalışın, bu saçın elektriklenip kırılmasını engeller.
  • Güç veren maskeler uygulayın en azından 15 günde bir. Piyasadaki hazır saç maskeleri yerine siz kendiniz kuvvetli bir iksir hazılamaya ne dersiniz? Denendi onaylandı… 2 adet aspirin, 2 kaşık yogurt, soğan suyu, yumurta, bal ve az biraz zeytin yağı içeren maske, biraz zahmetli gelebilir ama işe yarıyor. Soğan suyu kıl köklerini uyararak tüm bu besin değeri yüksek içerikleri içeri alıyor, aspirin kan devranını harekete geçirirken diğer içerikler de saç telinin kuvvetlenmesine yardımcı oluyor. (Maskeyi tüm saça sürün, streçleyin ve mümkünse uyuyun, ertesi gün ise şampuan yapmadan önce soğuk suyla durulayın)

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir