KALİTELİ BİR UYKU İÇİN NE YEMELİ?

Bir buçuk yıldır mücadele ettiğimiz hayatımızı değiştiren covid-19 pandemisi, yemek alışkanlıklarımızdan uyku düzenimize kadar hayatımızı etkiledi. Uykuya daha rahat dalmak için yediklerimizin önemli olduğunu biliyor muydunuz? Acıbadem Taksim Hastanesi’nden Beslenme ve diyet uzmanı Dilan Eker bakın nasıl özetledi….

Editör: Gizem Şakar

Uykuya Rahatça Dalmanızı Sağlayan Meyveler

Muz: Güçlü bir potasyum  ve magnezyum kaynağı olan muz, vücudu gevşetir ve  uykuya dalma sürecini hızlandırır. 

Kivi : Vitamin ve mineral açısından zengin  bir meyve olan   olan kivi,  aynı zamanda antioksidan seviyesi yüksek  bir meyvedir. Folat içeriği sayesinde daha hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza yardımcı olur. 

Vişne  :  İçerdiği melatonin hormonuyla uykuyu düzenleyen vişne, uykuya dalmayı kolaylaştıran magnezyum ve potasyum açısındanda zengindir. 

Kafein Uyku Sevmez!

Kafein denilince ilk aklımıza gelen çay, kahve, enerji içecekleri ve çikolata oluyor. Tüketildiğinde vücuda  enerji veren ve uyku düzenimizi olumsuz yönde etkileyen kafeini,  öğleden sonra saat 2’den itibaren ya da uyumadan en az 7 saat önce tüketmekten kaçınmaya bakın.

Alkolden Uzak Durun

Uyumadan önce içtiğiniz alkollü içecekler, uyku kalitenizi bozar ve gece uykunuzu bölerek sık sık tuvalete gitmenize sebep olur. Uyumadan en  az 4 saat önce alkol almamak uyku kalitesini korumaya yardımcı olacaktır.

Uykusuzluğun İlacı Badem Ve Ceviz 

Badem ve ceviz içeriklerinde bulunan magnezyum sayesinde kasların gevşemesini sağlayarak uyku sürecini kolaylaştırırlar. Akşam yemeklerinden sonra bir çay bardağı kadar badem veya ceviz tüketmeniz uykuya dalış sürecini kısaltıyor  ve kaliteli bir uyku süreci geçirmenenize yardımcı oluyor. 

Beyaz Et Ve Süt Ürünleri Önemli

L-triptofan vücut için gerekli temel aminoasitlerden biridir. Bu aminoasidi vücut kendiliğinden üretemez, yiyeceklerle alınması gerekir. Halk arasında mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin üretiminde kullanılır. Hindi, tavuk ve balık gibi protein kaynaklarının yanı sıra yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünlerinde de  bulunur. Akşam yemeğinizde bu besinleri tüketmeniz daha sağlıklı ve kaliteli bir uyku geçirmenizi sağlar. 

Gece Atıştırmalıklarına Karşı Durun

Yatma saatine yakın sindirimi zor, yağlı ve şekerli besinlerin tüketimi midenizin gece boyu sindirim yapmasına neden olur ve kan şekerinizi hızlı bir şekilde yükselteceği için uykunuz kaçar. Bu durumda  da ertesi güne enerjiniz  oldukça düşük bir şekilde uyanırsınız.  Bu yüzden gece atıştırmalıklarından olduğunca uzak durmalısınız. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.