Kış Aylarında Sizi Hastalıktan Koruyacak Beslenme Önerileri

Daha dün gibi aklımda, korona ve karantina günlerimiz. Şimdilerde sanki hiç yaşanmamış gibi hız kesmeden yaşadığımız hayatlarımızın paralel evren yansıması gibi. Şu an hangi evrendesin bilmiyorum ama korona ve influenza salgını yoğun bir şekilde devam ediyor. Tedbiri elden bırakmamak gerek.

Bazı gruplar daha tehlikede!

Özellikle ilk ve ortaokul çağlarında çocukları olanlar salgın için daha sıkı önlem almalı. Okullarda oyun oynayan, terleyen, uzun süre havasız ortamda çok kişiyle bir arada kalan çocuklar hastalık riskini artırıyor. Bu çocukların aileleri de aynı şekilde risk altında.

Basit ama etkili önlemleri hızlıca hatırlayalım!

Hastalık her yerde değil, riskli alanları belirle orada önlemi artır: Okul, hastane, banka, toplu taşıma, market… buralarda eskisi gibi sıkı önlemler almak gerek, maske takabilir, ellerini sık sık dezenfekte edebilirsin.

Beslenme önerileri

  • Kaliteli protein: İhtiyacın kadar kaliteli protein almak vücudun metabolik olarak iyi çalışmasını sağlıyor. Tüm enzimlerin, hormonların protein yapıda, vücudun yenilenmesi ve iyileşmesi için bu enzim ve hormonlara ihtiyacın var. Her gün 1 yumurta, haftada 2 yağı azaltılmış kırmızı et
  • Omega 3: Enflamasyon vücudun bağışıklık sisteminin çok çalışması ile oluşur. Her şeyde olduğu gibi ölçülü olmak gerek. Sistemi iyi çalıştırmak için haftada 2 başlık, her gün 2 bütün ceviz, haftada 2 Brezilya cevizi
  • Zencefil, zerdeçal: Antienflamatuar bu baharatlar ilaç niteliğinde bu dönemde haftada 2-3 defa 1/2 çay kaşığı altın, tazelerini suyunuza katın, rendeleyerek yemeklerinizde kullanın. Bu alışkanlıkları geliştirmek yaşam kalitenizi çok artıracak.
  • Koyu kırmızı renkli meyveler ve sebzeler: Antioksidan deposu bu gıdalar, serbest radikallerin vücudunuzdan hızlıca atılmasını sağlar. Böylece yorgunluk, halsizlik yaşamaz hastalıklara çabuk yakalanmazsınız. Çilek, kiraz… donmuş veya taze tüketebileceğiniz meyveler, pancar, kırmızı biber, domates ise sebze seçenekleri.
  • Brasika sebzeleri: Glutatyon ve allil içeren bu gıdalar karaciğer detoks için olmazsa olmaz. Tam mevsimi iken haftada 2-3 defa denstüre olmadan tüketmenizde fayda var. Brokoli, karnabahar, lahana, soğan, sarımsak en iyi kaynakları
  • Su: Temiz içme suyu vücuda aldığınız tüm gıdaların emilimi ve kullanılması için gereklidir. 

Haberiniz Olsun:

Beowell

Dondurularak kurutulmuş yeni nesil bir gıda. Amaç Brokoli yiyen çocuklar görmek. Yeni nesil problemlerimize yeni nesil çözümler çok akıllıca. Karaciğer detoksu yapan Brasika sebzeleri, antioksidan kuramızı meyveler hem lezzetli hem ulaşılabilir.

Brita

Su hayatımızın olmazsa olmazı. Temiz su kaynaklarına ulaşılabilirlik dünyanın en önemli konularından. Brita şehirde yaşayan insan için bu soruna pratik, ekonomik, sürdürülebilir, dünyayı kirletmeden bir çözüm üretiyor. Suyunuzu sürahi içinde 1-2 dakikada filtreliyor. İstanbul’da yaşayan bir diyetisyen olarak 3 aydır kullanıyorum, sonuçlardan çok memnunum. Cam sürahi seçeneğinin olması ise bir harika!

Written By
More from Nil Yurtbay
EKMEĞİ KESTİM AMA KİLO VEREMİYORUM SORUNSALI…
‘İnanın çok dikkat ediyorum. Ekmeği bile kestim. Yine de kilo veremiyorum. Benim...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir