GÜNEŞ KREMİ SÜRMEYİ UNUTTUĞUMUZ 10 BÖLGE

Güneş koruyucu kremleri günlük rutinimizin bir parçası haline getirmek çok önemli,  evden çıkmadan önce mutlaka yaptığımız şeyler listesine eklemeliyiz.

Her ne kadar güneş kremi konusuna çok özen göstersem de  sürmeyi unuttuğum bölgeler olduğunu fark ettim. Ayrıca eminim bu konuda yanlız değilim.

sunscreen girl

Evden çıkmadan, hergün tüm vücüdunuza krem sürün demiyorum ama bahsettiğim bölgelerin ilginizi çekeceğine eminim. Aklınızda olsun!

İşte güneş koruyucu sürmeyi unuttuğumuz 10 bölge, biz derken kendimi de bu listeye katıyorum!

 1- Ensemizin arkası

Muhtemelen en sık unutulan yerlerden biridir.

Saçlarımız açıkken farketmediğimiz ensemiz bunaldığımız bir anda hızlıca topuz yaptığımızda direk güneşe maruz kalıyor. Uzun saçlarını bir anda bob kesim yaptıranlar da enselerinin açıkta kalmasına alışık olmadığı için bu bölgeyi unutabiliyor.

2- Kulaklarımız

En önem gösterilmeyen bölgelerden biridir.

Sık sık güneşten yandığı için kızarması ve kurumasıyla ünlü olan kulaklarımızı korumayı ve nemlendirmeyi unutmayın.

 3- Ayaklarımızın üstü

Yanmak kaderlerinde var. Ayakta öğle vakti güneşi en dik alan bölgemiz ayak üstleri ve ne yazık ki asla koruyucu krem sürmediğimiz bir bölge. Elbette yazın  vazgeçilmezi olarak sandalet ve parmak arası terlik giyerek onları daha da güneşe maruz bırakıyoruz.

Ayaklarımızın üstü çok ince bir deri olduğu için hemen kırışıyor ve görüntüsü çok kötü oluyor. Seçiminiz sprey şeklindeki koruyucu kremlerden yana olursa uygulaması daha kolay olacaktır.

sunscreen_story copy

4- Ellerimizin Üstü

Yüzünüze sürdüğünüz koruma kreminin fazlasını ellerinizin üzerine el kremi gibi uygulayın, özellikle araba kullanırken direksiyonu tutan ellerimiz camdan yansıyan güneş ışınlarına yoğun şekilde maruz kalıyor, unutmayın!

5- Dekolte

Fondöten, serum ya da nemlendirici sürerken de genellikle unutulan bu bölgeye güneş kremi mutlaka uygulayın. Unutmayın yüz bölgesi sadece alnımızdan çenemize kadar değildir.

 6- Kolaltı

Askılı bluzlar giydiğimizde ya da güneşlenirken kollarımızı havaya kaldırdığımız anlarda güneşle buluşan bu beyaz bölgeyi de koruma altında almayı unutmamak gerekiyor.

7- Bel Bölgesi

Eğer son senelerin modası – ki ben pek sevmiyorum – kısa t-shirtler giyiyorsanız belinizin ve karnınızın açık kalan kısmına çok hafif koruma kremi sürmelisiniz.

 

8- Diz kapakları ve dizlerin arkası

Yürürken en çok öne çıkan bölgelerden biri olduğu için diz kapaklarımız hemen renk değiştirir, ayrıca dizlerin arkasındaki deri çok ince olduğundan  buraların mutlaka güneş koruyucu hakettiklerini unutmayın.

 

9- Bikini askıları

Eğer UV filtreli bir mayo giymiyorsanız güneşlenirken de güneşin zararlı etkilerine maruz kalacaksınız. Bu yüzden herzaman mayo / bikinizi giymeden ve güneşlenmeye başlamadan yarım saat önce koruma kremini sürmeniz öneriliyor. Bikini askı izlerinin de hiç çekici olmadığını hatırlatmamıza gerek yok.

 

10- Dudaklar

Yazın sıcaklarda daha çok sıvı tükettiğimizden kışın soğuğuna oranla dudaklarımız daha az kurur. Bu yüzden  onları korumamız ve nemlendirmemiz gerektiğini yazın unutabiliyoruz. Yüksek korumalı olan nemlendirici dudak kremlerden bir tane edinmeli. Piyasada ayrıca renk veren seçenekleri de  mevcut. Bunlar da deniz kenarında sağlıklı bir gülümseme kazanamaya yardımı oluyor.

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.