EGZERSİZDEN SONRA YENİLENMEYE YARDIMCI 7 İÇECEK

Güç kazanmaktan ruh halinizi artırmaya kadar, düzenli egzersiz yapmanın bir çok faydası var. Ancak zorlu bir egzersiz sizi susuz, yorgun ve ağrılı hissetirerek elektrolitlerin tükenmesine neden olabilir. Egzersiz sonrası kendinize uygun içeceği bulmanız için size mini bir liste hazırladım. Bunlar daha hızlı toparlanmanıza ve enerji desteği almanıza yardımcı olacaklar…

SU

Vücudumuzdaki her hücre, doku ve organ çalışmak için su kullanır. Bu yüzden egzersizden sonra yenilenmenin en basit, en hızlı ve en ucuz yolu sudur. 

Elektrolit İçecekler 

 
Elektrolitler, sodyum, klorür, potasyum, magnezyum ve kalsiyum dahil olmak üzere vücudunuzun iyi çalışması için gereken minerallerdir. Ancak yoğun bir egzersiz ve onunla birlikte gelen tüm terlemeler vücutta elektrolit dengesizliğine neden olabilir. 

Elektrolit tabletleri, nerede olursanız olun kendi elektrolitinizi içmenin uygun, ucuz ve taşınabilir bir yoludur.

Tek yapmanız gereken tabletlerden birini biraz suya ilave etmek, çalkalamak veya karıştırmaktır.

Çoğu elektrolit tableti sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum içerir – ancak tam miktarlar markaya bağlı olarak değişebilir.

Ayrıca düşük kalorili olmaları, çok az şekerli veya hiç şekersiz olmaları ve çeşitli eşsiz meyveli tatlarda olmaları kullanımını yaygınlaştırmaktadır. 

HİNDİSTAN CEVİZİ SUYU

Suyu seviyorsun ama bir şeyleri değiştirmek ister misin? 

Hindistan cevizi suyunu deneyin. Potasyum, sodyum ve magnezyum gibi doğal bir elektrolit kaynağıdır. Hindistan cevizi suyu, terli bir egzersizden sonra tükenmiş mineralleri yenilemenize yardımcı olmak için harika bir seçim olacaktır. 

ŞEKERSİZ -KAFEİNSİZ ÇAY 

Su çok sıkıcı, spor içecekleri de çok fazlaysa, egzersizden sonra bir bardak çayla hem dinlenip hem de bedeninizi besleyebilirsiniz. Meyve aromalı, papatya, zencefil, nane ve kafeinsiz yeşil çaylar ilk tercihiniz olsun Unutmayın, kafein daha fazla dehidrasyona neden olabilir. Yorucu bir egzersizden sonra ihtiyacınız olan son şey de vücudu daha fazla susuz bırakmak olacaktır.

HAM KAKOLU SÜT

Bir bardak çikolatalı süt size okul zamanlarınızı hatırlatıyor olabilir. Ama yoğun bir egzersizin yorgunluğundan kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. Çikolatalı süt, egzersizden sonra enerji düşüşü söz konusu olduğunda kurtarıcıdır.  Egzersiz sonrası enerji için tüm faydalı bileşenleri, karbonhidrat, protein, sıvılar ve elektrolitleri içerir. Ancak laktozsuz olmasına dikkat edin lütfen!

SEBZE SUYU 

Yapraklı yeşillikler, pancar, havuç ve diğer sebzeleri içeren meyve suları, egzersiz sonrası kas iyileşmesini ve rehidrasyonu desteklemek için gereken vitaminleri, mineralleri (elektrolitler dahil) ve antioksidanları sağlar. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.