GLUTENSİZ HAYAT, O NE RAHAT!

IMG_20140126_150514Bir kaç yıl önce modaya uyup gıda tolerans testi yaptırmıştım. Her Türk gibi Gluten, inek sütü ve maya’ya toleranssız olduğum meydana çıkmıştı. )Meğer neyi çok tüketiyorsak ona çıkarmış) O dönem sıkı bir diyetle 15 günde 4 kilo kadar verdiğimi hatırlıyorum, zaten vermemem mümkün değildi, düşünsenize yulaf, çavdar, beyaz un, kepekli un, tam buğday unu gluten içeriyor, ister istemez ekmek ve hamur işi yiyemez oluyorsunuz, inek sütü ve türevlerini tüketemiyorsunuz. Maya deseniz tüm peynirlerde, yoğurtta ve ekmeklerde var. İster istemez bunlar da çıkınca hayatımdan devamlı yumurta ve sebze yiyen birine dönüşmüştüm. Ancak elbette gerisin geriye alışım hızlı olmuştu, İkinci kızımı dünyaya getirdikten sonra üstüme yapışıp kalan, ne yaparsam yapayım üzerimden atamadığım o meşhur 5 kilo için tekrardan uygulama kararı aldım. Yaklaşık Ağustos ayından beri uyguluyorum. Yine ve yeniden kilo vermeme yardımcı oldu, bu sefer bunu geçici bir diyet değilde bir yaşam şekline dönüştürme kararı aldım , vücudu şaşırtmak lazım diyerekten ara ara gluten içeren gıdaları tüketiyorum ancak gerçekten ara ara. Sanki bir tatlı kaçamağı yapıyormuşum gibi.
Eğer kendinize limitler koyarsanız bu gün içerisinde daha düzgün beslenmenizi sağlıyor. Benden söylemesi.

Faydası nedir ?
• Kilo vermenin dışında midem ve bağırsaklarım çok rahat, asla şişkinlik hissetmiyorum.
• Daha enerjik kalkıyorum yataktan
• Yemek sonrası uykum geliyor gibi bir durum ortadan kalktı
• Gün içerisinde ağırlık hissi yok oldu.

Zorluğu nedir?
• 5 yıl öncesine göre daha kolay olsa da glutensiz ürün bulmak oldukça zor.
• Bulduğunuz glutensiz ürünlerin de içeriklerinde yok yok, paketli glutensizler öyle fazla katkı maddesi içeriyor ki insanın yemeden iki kere düşünmesi şart.
• O yüzden en güzeli evde glutensiz un ile kendiniz kek, börek, çörek yapın. Şeker yerine hurma şurubu ya da pekmez kullanıp yaptıklarınızı cok daha masum hale getirecektir.
• Bu arada glutensız un kilo aldırmaz diye düşünmeyin çok tüketirseniz herşey kilo aldırır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir