GELECEKTE GÜZELLİK!

 Hayatlarımız covid öncesi- covid sonrası diye ikiye ayrıldı bir kere… Bu insanın öz bakımına, kendini güzel hissetme çabalarına yansımaz mı?!

EDİTÖR: BEGÜM EGELİ BURSALIGİL (MARKA HİKAYECİSİ) @markahikayecisi

Çok değil, bundan 2 sene önce güzellik sektörünün gittiği yön konusunda trend analizi yapan, fikir üreten akıllar bambaşka konu başlıklarından bahsediyordu. Dudaklar ön plana çıkmaya devam edecekti. Öyle ki, yeni çıkan markalardan birçoğu maskara üretmeye tenezzül dahi etmedi. Cildi içten beslemek ‘in’ olacaktı. Öyle ya, yüzler maskesiz, dolaşım serbest, karantina bilinmeyen bir konseptti.

Bugüne geldiğimizde 2 sene öncesinden kalan tahminlerin hepsinin birden çürüdüğünü söyleyemesek de önceliklerini kaybettikleri konusunda hemfikiriz. Çünkü yeni trendler evde yapılabilecek uygulamalar, sürdürülebilirlik ve kestirme yollar üzerine şekilleniyor. Ve bir dolu sürpriz bizleri bekliyor!

PEKİ EVDE NELER YAPILABİLİR?

‘Covid Yüzü’ tabirinin literatüre girdiği bir dönemde yaşıyoruz. Bu tabir, en hafifletilmiş anlatımla, bitkin, bakıma ihtiyaç duyan ve yaşından daha büyük bir ifadeyi yansıtan surat demek. Tanıdık geldi mi? Hepimizin geçtiğimiz bir yılda mutlaka uğramış olduğu durak…

 İşte bu covid yüzü meselesi o kadar yaygınlaştı ki, kadınların psikolojilerini de gittikçe derinleşen bir üslupla etkilemeye başladı. İstekler neydi? ‘’Evde de olsam birazcık iyi görüneyim’’. ‘Azıcık makyaj yapayım da kendime geleyim’’. ‘’Uykusuzluğum Zoom’a yansımasın’’.  Sorun bunlar olur da güzellik sektörü çare yaratmaz mı? Evler kendi kendimize uygulanacağımız her türlü cilt, saç, vücut bakımı ürünleriyle doldu taştı. Öyle ki kadınlar arası konular son moda çantalardan, ‘‘Dyson’ın saç düzleştiricisi için para biriktiriyorum’’’a kadar uzandı. Anlayacağınız geleceğin güzelliğinde kendi kendimize yetebilmek var, dijitalden güç alacak ama doğallığın peşinde olacağız. Tasarım aletlerle bakım rutinlerimiz hem daha pratik hem de daha etkili bir hal alacak. Bakın beni bu alanda en çok heyecanlandıran  resimde gördüğünüz, şu anda test aşamasında olan dizayn harikası eldiven oldu.

Sizce de mükemmel değil mi?

Hijyene önem vermeyi öğrendiğimiz için tek tuşla dijital ortamdan markaların ürünlerini denemek yükselen trend olacak. Hem mağazaya da gitmeden halledeceğiz çoğu şeyi.

Markalar yaratmaya ve dijitalleşerek dikkatlerimizi çekmeye devam edecek.

Mesela L’Oreal  Instagram’daki post’larımız için makyaj filtreleri  çıkarmış (sizi bilemem ama ben hala heyecanla Zoom üzerinden beni çabasız güzel gösterecek filtrenin yaratılacağı günü bekliyorum!)

Benzer bir uygulama da Flormar’dan geldi, hatta bu ay kapağımız kendisine emanet. Flormar oje liderliğine yakışır bir şekilde dünyadaki ilk sanal oje applikasyonu ile bu aydan itibaren karşımızda.  

Markalar aynı zamanda içinde yaşadığımız pandemik koşullarda oluşan, karşılaştığımız problemlere de çözüm yaratmak için rekabet halindeler. Maske sivilceleri maskne bunlardan biri…

 İngiliz Glow Hub markasının maskeden dolayı oluşabilecek  sivilceler için yarattığı natürel içerikli serisi bu yıl yok satanlar arasında…

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE DAİR …

Belki de bu bir tür ‘geçmişe dönüş’. Geçmişte zor bulunan ürünlere verilen azami kıymet, bugün ‘’böyle giderse kir pas içerisinde bıraktığım dünyada zor bulunacak’’ hissiyatıyla geleceğe sirayet etti. Sürdürülebilirlik başlığı altında öne çıktı. Yeniden doldurulabilen parfüm şişeleri ile rujlar, tekrar tekrar kullanılabilen yüz maskeleri ve hatta bir markaya ait satışa sunulan ürünlerin tümünün yeniden doldurulabiliyor olma ön koşulu artık şaşırtıcı değil.

Ruj konusunda beni en çok heveslendiren girişim , markaya bayıldığım için olsa gerek,  Hourglass’in Ultra Slim Lipstick’leri oldu.

En çok şaşırtan hamle de Dove’dan geldi. Dove tekrar tekrar kullanılabilecek deodorant tasarımını müjdeli haber olarak duyururken dünyayla aynı yönde ilerliyor olduğunun da bir defa daha altını çizdi. Ve evet, deodorantın tasarımı Airpod’lara çok benzetildi!

 DEVİR AKILLI ÜRÜNLER DEVRİ!

Gelecek bir üründe birçok faydayı layıkıyla verebilecek markaların elinde. En azından güzellik sektörü için ufukta görünen bu. Nemlendirirken hava kirliliği ile de savaşan veya cilde vitamin verirken aynı anda stresten korunmasını da sağlayan ürünler… Hatta bu uğurda ‘mood-boosting beauty’ diye bir yeni kavram hayatımıza girdi. Özetle, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan güzellik ürünleri.

EVDEKİ GÜZELLİK MERKEZİ!

Değişen güzellik ve bakım rutinlerimizde evde kullanılan güzellik aletleri de oldukça önemli bir yer tutmaya başladı , gua sha ile masaj yapan taşlardan sonik sistemle cilt altı kolajeni uyaran yaşlanma karşıtı aletlere, siyah nokta temizleyen buhar makinelerinden akne tedavisinde kullanılan ışık terapilerine kadar evimizin içinde elimizin altında güzellik merkezleri gizli artık.

Yüz buhar makinesi 114,84 TL

Gulsha  Gua Sha masaj taşı 289 TL

Drop By Organics quartz&jade roller 155 TL

More from Gözde Atakoğlu
AKLINIZDA OLSUN!
Pek çok danışanımıza önerdiğimiz pratik bilgiler  instagram hesabından paylaştığımızda oldukça yoğun ilgi...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir