EYVAH OKULLAR TATİL!

Bir ebevyn için sömestr’in kuşkusuz en güzel tarafı çocuklarla birlikte şehirde  yapılabilecek kültürel gezilerin ve aktivitelerin artması, sizin için birkaç tanesini listeledik, iyi gezmeler.

Çocuklarla izlemek için;

  • Astro Ay’a Tırmanıyor

En büyük hayali astronot olup uzaya gitmek olan Bağış, o gece de gökyüzünü inceleyip,notlar almaktadır, gökyüzü her zamankinden daha hareketli ve eğlencelidir. Bu, Bağış’ı çok heyecanlandırsa da uykusuna yenik düşer ve uykuya dalar… Fakat o gece gökyüzünün ona bir sürprizi vardır. Dostu Astro, Bağış’ı bir yolculuğa çıkaracak ve belki de böylece Bağış’ın hayalleri gerçek olacaktır. ”Astro Ay’a Tırmanıyor” sadece bir çocuk oyunu değil, ailelerin de izleyeceği bir performans.

Oyun 25 Ocak’ta DasDas’ta, 26 Ocak’ta Beylikdüzü AKSM’de oynanacak.

Adres; Ataşehir Atatürk, Ataşehir Blv., 34758 Ataşehir/İstanbul

 

  • Bir Zebra Müzikali;

Kharo Çölü’nde, uzun çitlerinin ardında yaşayan zebralarımız, spor yapmayı, dans etmeyi ve şarkı söylemeyi çok severler! Ama yaklaşan bir sorunları vardır: susuzluk.

Kahramanlarımız susuzluğa çözüm bulabilecekler mi? Yeni doğan zebra çölde neleri değiştirecek? Çitlerin ardındaki dünya onlara neler getirecek? Müzik, dans ve macera dolu “Bir Zebra Müzikali”nde farklılıklarımızı bir kenara bırakıp, bütün bu sorulara ve dahasına cevap bulacağız.

Oyun sömestr tatili boyunca çeşitli salonlarda sergilenecek.

Gösterim yerleri;

Torium Sahne
Duru Ataşehir
Profilo Kültür Merkezi Küçük Salon
1001 Sanat

 

  • Gepetto’nun Pinokyosu;

Gepettonun pinokyosu oyunu alışılagelmiş Pinokyo oyunlarına benzemiyor. Pinokyo romanında insan olduktan sonrası hayallere bırakılmış bir baş yapıttır. Ancak, oyun bu hayalleri müziğin ışıkla uyumu, sandığın içindeki gizemiyle birlikte sahneye koyuyor.

Orta Sahne UNIQ’te oynanan oyuna, ebeveynler dilerse çocuğunu bırakıp, dışarıda vakit geçirebiliyor.

Adres; Uniq İstanbul, Huzur, Maslak Ayazağa Cd. No:4, 34485 Sarıyer/İstanbul

  • Süper Kahramanım Atatürk;

Güzel bir kurguyla hazırlanmış, hiçbir süper gücü olmadan pek çok şeyi başaran Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklar için ne kadar önemli bir ilham kaynağı olabileceğinden yola çıkan oyun İstanbul’un çeşitli sahnelerinde bir süredir oynanmaya devam ediyor.

Gösterim yerleri;
Trump sahne
Duru Ataşehir Ana sahne
Leyla Gencer opera&Sanat Merkezi
KKM Gazanfer Özcan Sahnesi

 

Çocuklarla görmek için;

  • Rahmi Koç Müzesi

İstanbul’da, Haliç kıyısındaki endüstriyel arkeoloji açısından büyük önem taşıyan tarihi binalarda sergilenen müze koleksiyonu; gramofon iğnesinden denizaltıya, röntgen aracından gemi ve uçaklara kadar geçmişe ışık tutmuş binlerce objeden oluşmaktadır.

Büyük emek verilerek ortaya konmuş, günlük hayatı belki asırlarca etkilemiş, her biri tarihe damga vurmuş önemli objelerin bir arada sunumuyla eşsiz, masalsı bir atmosfere bürünen müzede, bu ilgi çekici objelerin yanı sıra, çocuklarla birlikte yapılacak pek çok aktivite bulunuyor; gidip görmeyenler için muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir müze.

Adres: Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 – İstanbul

  • Jungle Istanbul;

Macera seven çocuklar için, egzotik hayvanlar ve fantastik bir dünya kuran Jungle Istanbul Türkiye’nin en büyük tema parkı olmasıyla öne çıkıyor. Çocukların bu büyülü dünyaya bayılacağından eminiz.

Adresi; Yeşilpınar Mahallesi Şehit Metin Kaya Sok. No.11 . Eyüp / İstanbul

 

  • İstanbul Modern- Art Maker Lab;


İstanbul modern’in içerisinde yapılan çeşitli çocuk etkinliklerinden biri de “art maker lab.” Çocukların teknolojiye ilgisi malum, bu çalışma alanı onların teknoloji ilgisiyle sanatı bir araya getirerek, yaratıcılığı artırıyor. Çalışmalarında sanat ve teknolojiyi buluşturan Bager Akbay’ın önerileri ve tasarımlarıyla oluşturulan “Robotlar Sanat Yapar mı?” eğitim programı, “Şans Eseri Sanat, Şipşak, Ansızın Ben, Büyüyen Oyun Platformu ve Sihirli Kitap” başlıklarıyla beş ayrı deneyim alanını içeren bir atölye.

Adres: Asmalımescit Mahallesi Meşrutiyet Caddesi, No:99 34430, Beyoğlu İstanbul

 

  • İstanbul oyuncak müzesi:

Sunay Akın’ın çocuklara armağan ettiği bu müze, çocuklara müze gezme alışkanlığı aşılarken diğer yandan oyuncakların yakın tarihini onlara atmanın da bir yolu olabilir. Sömestr boyunca ve hafta sonları çocuklar için çeşitli etkinlik ve atölyelerin düzenlendiği müzeye henüz gitmediyseniz, güzel bir alternatif olacaktır.

Adres: Ömerpaşa Caddesi Dr. Zeki Zeren Sokağı, No: 17 Göztepe / İSTANBUL

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.