SANAT YAYINDA NO:3

Çılgın Aralık ayından sonra Ocak da tam gaz başladı, hatta Şubat’a sayılı günler kaldı. Bu dönem gidilebilecek etkinlikleri takvimlere not etmeye ne dersiniz?

Görmek için:

  • Kelimeler Pek Gereksiz

 

Arter’in 2019 itibariyle kapısını açan yeni binasının açılış sergilerinden biri de “Kelimeler Pek Gereksiz”. Benim gibi kelimelere hayran birinin ilk bakışta yadırgadığı bu başlık Depeche Mode’un 1990’lardaki hit parçası Enjoy the Silence’ın (Sessizliğin Tadını Çıkar) sözlerinden alıyor. Bu bağlamda “Kelimeler Pek Gereksiz”, dilin yetersizliğini ilan eden tek yönlü bir beyandan ziyade, her bir eserle farklı bir anlama kavuşan ve farklı yorumları davet eden, açık uçlu bir duruşu sahipleniyor ve bir müze deposunda muhafaza edilemeyen veya bir sergi alanına yerleştirilemeyen gelip geçici duygu, ilişki ve süreçleri ele alıyor. Böylece göz ardı edilen şeylere ve tanıdık durumlara yeni bir gözle bakarak, onların yaratıcı potansiyellerini açığa çıkarmayı öneriyor. Anlayacağınız, biz susacağız ve eserler konuşacak bu sergide. 

Sergi, 8 Mart’a kadar Arter’de bizleri bekliyor olacak.

 

  •  Canım Aliye, Ruhum Filiz

Yapı Kredi’nin 75. yıl Sergileri kapsamında, Bomontiada Alt’ta açılan sergi, Sabahattin Ali’nin daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış mektupları ve fotoğraflarından oluşuyor. Küratörlüğünü, geçtiğimiz senelerde Beyoğlu’ndaki YKY binasında sergilenen ve gezenin üzerinde iz bırakan “Şehirlere Alışamadı-Sabahattin Ali’nin Şehirleri” sergisinin de küratörü olan Sevengül Sönmez’in üstlendiği sergiyi 29 Şubat’a kadar kaçırmamanızı öneririm. 

 

  • Yalnızlığın Mis Kokmalı

 

Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Eren Eyüboğlu’nun eserlerinin sanatseverle buluşacağı “Yalnızlığın Mis Kokmalı” isimli sergi, 10 Ocak ile 15 Şubat 2020 tarihleri arasında Galeri Selvin’de görülebilecek. Eyüboğlu çiftinin aile koleksiyonuna ait 100’e yakın eseri içeren sergide birçok tablo ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

İzlemek için:

  • Amadeus

Müzik konusunda yüce bir yeteneğe sahip olan Mozart ile Salieri’nin ilişkisine odaklı bir başyapıt bu ay seyirci karşısına geçiyor. Sanat ile sanatçının kişiliği arasındaki ilişkiye odaklanan ve usta müzisyen Mozart’ın yaşamını, Salieri üzerinden anlatan bir klasik olan oyunun başrollerini, Selçuk Yöntem (Antonio Salieri), Okan Bayülgen (Wolfgang Amadeus Mozart) ve Özlem Öçalmaz’ın (Costanze) paylaşıyor. Sezonun en çok ses getirecek prodüksiyonlarından birisi olan Amadeus, 11 Ocak’ta Uniq Hall’da prömiyer yapıyor.

 

  • Keşanlı Ali Destanı

Haldun Taner’in ölümsüz eseri Keşanlı Ali Destanı ilk sahnelenişinden 56 yıl sonra, dev kadrosuyla yeniden sahnelerde. Başrollerini İlker Ayrık ve Birce Akalay’ın paylaştığı oyun, Pervasız Tiyatro tarafından Yücel Erten yönetmenliğinde sahneleniyor. Tims Maslak Show Center’da perde açacak oyunun şimdilik Ocak ayı boyunca ve Şubat başı olmak üzere, planlı üç temsili bulunuyor.

Dinlemek için:

  • Otto Barok

Şefliğini keman sanatçısı Orhan Avcı’nın yaptığı müzik topluluğu Otto Barok, 23 Ocak’ta All Saints Moda Kilisesinde, soprano Burcu Soysev ve kontrtenor Kaan Buldular’ı konuk edeceği ve barok dönemin önde gelen Fransız, Alman ve İtalyan bestecilerin seçkin eserlerine yer vereceği bir konser gerçekleştirecek. 

All Saints Kilisesinin ambiyansında müziğe kendini bırakmak isteyenler için hoş bir alternatif olacaktır.

 

  • Antonio Zambujo

Kelime anlamı kader, alın yazısı olan, dinlerken insanın içine işleyen, dili bilmeden bile her kelimesini yüreğe işleten müzik fado İstanbul dinleyicisiyle, fadonun evi olarak tabir edilen Beja’da büyüyen müzisyen Antonio Zambujo aracılığıyla, 24 Ocak’ta İş Kuleleri Salonunda buluşuyor. Sanatçı Portekiz’in eşsiz ezgilerini bizler için çalacak… 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.