BİR BESİN, BİR BAKIM: NAR

Kış aylarının en sevilen meyvelerinden biri de şüphesiz ki nar.  Vitamin ve mineral deposu olan nar, antioksidan açısından da oldukça zengin bir meyve. O yüzden bağışıklığın  azaldığı bu kış  aylarında günlük beslenmenizde tüketmeye çalışın. Ayrıca, antioksidan zenginliği onu kozmetik sektörünün en etkili yaşlanma karşıtı içeriği yapıyor

 

Besin Olarak Nar;

1 porsiyon nar, 48 kalori, 7,43 gram karbonhidrat, 0,21 gram protein, 0,17 gram yağ, 8,17 gram diyet lifi, 212 mg potasyum minerali içerir. Nar, 130-150 arası bir kalori değere sahip.

-Antioksidan zengini; Hücrelerin yenilenmesi, zararlı kimyasalların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Nar suyunda bulunan antioksidanlar serbest radikallerin giderilmesine, hücrelerin zarar görmemesine ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcıdır.

-Kalp ve damar hastalıkları; En doğal kalp ilacı olarak bilinen nar, salgıladığı hormonlarla kan dolaşımını hızlandırarak kalp krizi riskini düşürür.

-Yüsek tansiyon; Düzenli olarak tüketilen nar suyu 1-2 hafta gibi kısa bir sürede  tansiyonun normale düşmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) inme ve kalp krizi için önemli bir risk faktörüdür. Yaş ve cinsiyete bağlı olmadan ortaya çıkan tansiyon, insan sağlığı için tehlikelidir. Taze nar suyu, yüksek tansiyonu düşürmek için çok etkili bir besindir.

-Dişeti iltihabı; Ağız sağlığına da yararları olan nar suyu zararlı mikroorganizmalara karşı savaşır. Bir miktar nar suyunu ağıza alın bekletin ve çalkalayıp tükürün.. Bu işlemi ağız yaraları olan kişiler günde 3-4 kez uygulayabilirler.

Sindirim hastalıkları; Nar suyu, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltır. Crohn hastalığı , ülseratif kolit ve diğer inflamatuar bağırsak hastalıkları olan kişiler için faydalı olabilir.

Narın hafızaya etkisi; Yapılan bir çalışmada, beslenmeye nar eklemenin, Alzheimer hastalığının başlangıcını ya da ilerlemesini geciktirdiğini kanıtlamış ve Alzheimer’in doğal tedavisinde narın kullanılabileceği belirtilmiş. Bir başka çalışma da, narın çekirdek ekstresinin, antioksidan etkisi ile hafızayı ve kas koordinasyonunu geliştirdiği gözlemlenmiştir

Nar suyunun diğer faydaları; Kadınlarda östorjen seviyesini dengeler, günde bir bardak nar suyu içilmesi, menopoz problemleri ile mücadeleye de yardımcı olur.

Narın antioksidan özellikleri cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı oluyor.

NOT; Nar suyu, kardiyovasküler sağlık için iyidir, ancak nadir durumlarda hastanın ilaçlarıyla reaksiyona girebilir. Eğer düzenli bir ilaç kullanımınız varsa, doktorunuza mutlaka danışıp tüketin.

 

Gelelim narın cilde olan faydalarına;

Antioksidan özelliğinin yanı sıra, anti-mikrobiyal, anti-enflamatuar ve yaşlanma karşıtı özellik içerir. Ve ciltte taze bir görünüm yaratır. Kuru cilt, yaşlılık lekeleri, hiperpigmentasyon, akne parlamaları ve akne izleri de dahil olmak üzere insanların karşılaşabileceği bir dizi cilt bakımı sorununa yardımcı olabilir.

1. Hücre Yenileme; Narlar epidermisi (cildin dış tabakası) korumaya yardımcı olur ve epidermis ve dermiste (iç tabaka) cilt hücresi yenilenmesine yardımcı olurlar, dolaşımı hızlandırırlar, doku onarımına ve yara iyileşmesine yardımcı olur.

2. Güneşten Korunma; Cildi serbest radikal hasarına karşı koruyan, cilt kanserini önlemeye, güneş yanığını hafifletmeye ve güneş hasarı belirtilerini azaltmaya yardımcı olan güneş koruyucu bileşiklere sahiptir. Nar çekirdeği yağı, araştırmacıların cilt tümörlerinin büyümesini engellediğini tespit edilmiş.

3. Yaşlanma Karşıtı; Narlar, kırışıklık ve ince çizgiler gibi güneş hasarı ve harabiyetin neden olduğu cilt yaşlanması belirtilerini azaltmaya yardımcı olarak, erken yaşlanmaya karşı da koruma sağlar. Nar ayrıca hiperpigmentasyon ve yaşlılık lekelerini önlemeye yardımcı olur.

4. Genç Cilt;  Nar, kolajen ve elastin üretimini teşvik ederek daha pürüzsüz, daha sıkı bir cildi destekler ve cildi yumuşatır.

5. Kuru Cilt; Nar yağı cilde derinlemesine nüfuz ettiğinden kuru cildin tedavisinde de etkilidir. Kuru, çatlamış ve tahriş olmuş cildi rahatlatır. Nem kaybını nemlendiren ve önleyen bir omega 5 yağ asidi olan “punicic” asit içerir.

6. Yağlı Cilt / Karma Cilt; Akne eğilimli ciltler için cilt bakım ürünlerinde, kırılmalarla mücadele etmek, yara izi azaltmak ve küçük tahrişleri yatıştırmak için de araştırmalar sonucu yarar olduğu görülmüştür.

 

           Estée Lauder Nutritious Super Pomegranate Moisture Cream – 370 TL Formülündeki Pomegranate 8 Complex teknolojisi, Yoğun nemlendirme etkisi ile cildin nem ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Sağlıkla ışıldayan Estée Lauder’ın bu nemlendirici kremi mat ve yorgun ciltler için gözde ürünler arasında…

 

Sephora Eye Mask – Pomegranate – Energizing – 22 TL
Kiehl’s Glow Formula Skin Hydrator – 265 TL

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.