Çocuklarınıza ve Kendinize Hediye Edebileceğiniz En Özel Etkinlik: 1923 Müzikali

Cumhuriyet’imizin 100.yılında sahneye konmaya başlanan dev müzikal 1923’ü size anlatmak istiyorum. İstiyorum ki, bu gerçeklik ve duygu yüklü performansı seyretmeyen kalmasın. Sanat her yönüyle öğretici, eğitici ve elbette eğlendirici bir tat hayatlarımızda. Özellikle çocuklar, büyüme dönemindeki gençler üzerinde etkisinin çok büyük olduğu tartışılmaz. Bazen sayfalarca anlatmaktansa bir eseri görmek daha etkili olabiliyor diye düşünenlerdenim.

1923 Müzikali, uzun zamandır kızlarımı götürmek istediğim ancak kapalı gişe oynadığından yer bulamadığım bir oyundu. Bu arada tiyatroların gördüğü bu ilgi ayrı mutluluk konusu. Her oyun tıklım tıklım, tek bir boş koltuk kalmamacasına sahneleniyor. Bu da çok sevindirici. 1923’e geri dönersek ise, müzikal Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu, Piu Entertainment, Zorlu PSM ortak yapımı ve muhteşem bir sahne tasarımı, dans, müzik ve multimedya şovlarıyla karşımıza geliyor. Kadro iki yüz kişinin üzerinde ve tek bir senkron şaşmıyor. Dansların koreografileri, kostümler ve kullanılan teknoloji o kadar etkileyici ki hayran kalmamak mümkün değil.

Müzikalde okul gezisi ile gittikleri müzede kaybolan bir grup gencin kendilerini Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlattığı Bandırma Vapuru’nda bulması ve sonrasında da Meclis’in açılışından, Büyük Taarruz’a oradan da Cumhuriyet’in kuruluşuna uzanan bir serüven yaşamalarını izliyoruz.

İnanılmaz isimler bu proje için çalışmış. Müzikal, Yekta Kopan, Mert Dilek ve Mehmet Ergen tarafından yazılmış, Tuluğ Tırpan müzikleri yaparken, Beyhan Murphy koreografilere imza atmış. Kostüm, ışık, multimedya tasarımları gibi her detayı kendi alanının ödüllü sanatçılarına emanet. Müzikalin başrollerinde; Kerem Alışık, Özge Özder ve Ece Dizdar ile yeni neslin yetenekli oyuncuları Elif Gülalp, Ülkü Hilal Çiftçi, Metin Boray Dikenelli, Ozan Persentili yer alıyor.

Çocuklarını gerçekten çok iyi bir etkinliğe götürmüş olmanın mutluluğu ile aslında bu projenin bizlere de hitap ettiği hissi arasında gidip gelirken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Her detayından fazlaca etkilenerek ve bir Cumhuriyet sevdalısı olmanın getirisi ile duygulanarak izleyeceğiniz de kesin.

Ancak öyle bir an var ki sadece bunun için bile mutlaka gidilmeli.

Tarihin bu büyük dönemini anlatan işlerde, benzetilmiş bir oyuncu ya da sadece bir sesle dahi olsa canımız Atatürk’ümüzün görünmesi adetten ve beklediğimiz bir şey. Ama bu beklentiyle seyrederken öyle bir şeyle karışlaşıyorsunuz ki, yaşadığınız şaşkınlık ve duygu patlaması ile göz yaşlarınızı tutmanız imkansız. O ne diyeceksiniz biliyorum. Ama söylemeyeyim, süprizi sonda kalsın. Ama bunu okur da izlerseniz bana hak vereceğinizi biliyorum.

Boğazım düğüm düğüm çıkarken, kızlarımın da gözlerinin içi parlıyordu. Bunu görmek muhteşem bir duygu. Ne de olsa yaşımız kaç olursa olsun hepimiz Atatürk’ün çocuklarıyız, öyle değil mi? Ne mutlu bize…

1923 Müzikali tarihleri:

17 Şubat 15:30 / 20:00

18 Şubat 15:00 / 19:00

Bilet satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

More from Deniz Çakmakçı
PANİK ATAK MI GEÇİRİYORSUNUZ? 13 SORUDA ANLAMANIN YOLU…
“Boğulacak gibi oldum”, “Kalp krizi geçiriyorum sandım”, “Nefes alamadım”… Pek çoğumuzun çevremizden...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir