CORONA’NIN “SOSYAL” ETKİNLİKLERİ 

Bu yazıyı sizlere kişisel karantinamın 27. gününden yazıyorum.

Hepimiz kendimize yeni alışkanlıklar belirledik, belli aşamalar geçirdik ve sanırım bir çoğumuz benzer sıkıntıları yaşadı ama nihayetinde Covid-19 salgını hepimizin sosyal hayatına damgasını vurdu ve biz de kendimize hayatımıza normal akışında devam ettiğimizi kabul ettirmek için başka başka yollara başvurduk. 

İnternet koca bir alem ve bu süreçte şüphesiz en büyük eğlencemiz, fakat her gün binlerce insanı aşırı mutlu, sportif, motive, eğlenceli, dingin ya da ne bileyim “fırıncı” kesilmiş halleriyle karşımıza çıkarıyor ve bu farkındayım, hiç de hoş bir ruh durumu yaratmıyor. Evet, ben ev kuşu olmaktan şikâyet edebilecek biri değilim ama tabii ki göremediğim dostlarımı, sarılamadığım sevdiklerimi, yürüyemediğim sahilimi ve dahası her gün gelen üzüntülü haberleri düşününce bunun sıradan bir “ev kuşu” olmaktan çok farklı olduğunu görebiliyor ve sizin de bunu fark ederek, kendinize yüklenmemenizi rica ediyorum. 

Her ne kadar, alınabilecek en önemli yöntemin adı “sosyal izolasyon” da olsa, insan sosyal bir varlık olmaya devam ediyor ve bir şekilde sosyalleşmeyi sürdürmenin yollarını buluyor ve bunun sonucu olarak hepinizin de farkında olduğu gibi online eğitimler, canlı etkinlikler ve çeşitli platformlar aracılığıyla yapılan canlı sohbetler bir süreliğine hepimizin sosyal hayatını oluşturuyor. Bakalım sanatla ve sosyal yaşamla buluşmaya devam etmek için elimizde hangi seçenekler var?

 

 

 • Dinlemek için
  • Berlin Filarmoni orkestrası, konserlerini online ve canlı olarak izlemeye ne dersiniz? Sitede programı bulabilir ve canlı olarak yayınlanan konserleri izleme keyfine erişebilirsiniz.

https://www.digitalconcerthall.com/en/live

  • Andrea Bocelli 12 Nisan Pazar günü Türkiye saatiyle saat 21:00’de YouTube üzerinden canlı yayınlanacak bir konserle, Corona’dan en çok etkilenen memleketi İtalya’dan sanatseverlerle buluşacak, bulunmaz fırsat evimize kadar geldi!

 

  • Bolşoy Operası da canlı olarak yayınlanan konserleriyle bizlere YouTube kadar yakın evimizdeyken… Muhakkak bir bakmanızı öneririm.

 

https://www.youtube.com/user/bolshoi

 

  • Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere, pek çok senfoni konseri de Trt arşivinden, YouTube üzerinden paylaşıma açılarak klasik müzik severleri sevindiriyor. 

 

https://www.youtube.com/playlist?list=PL0gMcF5aNgrO-HOsQ6-_vEjiBwkb2JPQs

 

  • Elbette evde sadece opera ve klasik müzik dinlemeyenler için de seçenekler var; Zorlu PSM’nin instagram ve YouTube sayfası #burasızorlupsm hashtag’iyle hem canlı hem de video yayınlarıyla müzik severleri coşturmaya devam ediyor.

 

 • İzlemek için

 

  • Pandemi sebebiyle ertelenen 39. İstanbul Film Festivalinin ödüllü filmleri mubi.com/istanbul adresinde ücretsiz olarak izleyiciyle buluşturuluyor. 

12 filmden oluşan film seçkisi ise şu şekilde:

1.Tony Manero (Pablo Larraín, 2008) – 28. İFF Altın Lale

 1. Körlük / Blind (Eskil Vogt, 2014) – 33. İFF Altın Lale
 2. Faydalı Hayat / A Useful Life (Federico Veiroj, 2010) – 30. İFF Jüri Özel Ödülü
 3. Oslo, 31 Ağustos / Oslo, August 31st (Joachim Trier, 2011) – 31. İFF Jüri Özel Ödülü
 4. Mikrofon / Microphone (Ahmad Abdalla, 2010) – 30. İFF Altın Lale
 5. İşe Yarar Bir Şey (Pelin Esmer, 2017) – 36. İFF Ulusal Yarışma FIPRESCI Ödülü
 6. Ne Yaptın Richard / What Richard Did (Lenny Abrahamson, 2012) – 32. İFF Altın Lale
 7. Şeylerin Boktanlığı / The Misfortunates (Felix Van Groeningen, 2009) – 29. İFF Altın Lale
 8. Taş Bebek / Papusza (Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, 2013) – 33. İFF Jüri Özel Ödülü
 9. Camille Claudel, 1915 (Bruno Dumont, 2013) – 32. İFF Jüri Özel Ödülü ve FIPRESCI Ödülü
 10. İmkânsızın Şarkısı / Norwegian Wood (Tran Anh Hung, 2010) – 30. İFF FIPRESCI Ödülü
 11. ’93 Yazı / Summer 1993 (Carla Simón, 2017) – 36. İFF Jüri Özel Ödülü

 

 • Öğrenmek için
  • Bu vesileyle instagram üzerinden farklı eğitimler vermeye başlayan çeşitli sayfalarla da karşılaşmak mümkün:
   • Sulu boya resim yapmayı öğreten bir sayfayla tanışmak isteyenler için; 

https://www.instagram.com/kaynsel/

 

   • Belki pek çoğumuz kişisel gelişime biraz doyduk ama hala aradığını bulamayanlar için her gün programını yayınlayıp, canlı yayınlar açan bir sayfa keyifli içeriğiyle sizlere “wellness festivali” sunuyor.  https://www.instagram.com/onlinewellnessfestival/

 

  • Elinizde henüz öğrenmeye başlayamadığınız bir enstrümanınız varsa bunun için de çeşitli imkanlar mevcut. Örneğin benim gibi evde duran bir gitarınız ve arkadaşlarınızın sizden beklentileri varsa https://www.youtube.com/watch?v=LkSFm-zrmnY&list=PL2lmxdgD8eh5ef73F19oiAxPJsYWycQ-V sayfasında Yol Project’in gitaristi Orçun Açabey sosyal izolasyonun başlarından beri herkese açık gitar dersleri veriyor, deneyebilir ya da farklı alternatifler için Udemy gibi online eğitim platformlarına bakabilirsiniz.

 

  • Online Temel Fotoğraf Semineri – Yüksel Altun

 

13 Nisan Pazartesi yapılacak etkinliğin biletini Biletino üzerinden alabilir ve Zoom üzerinden katılım sağlayabilirsiniz.

  • Ebru Nihan Celkan ile Dört Duvar Arasında üretkenlik 

School of Life’ın online atölyeleri kapsamında, pek çoğumuzun zorluk çektiği, bazen tıkandığı bir konu olan üretkenlik ele alınıp bize yol göstermeyi hedefleyen bir atölye çalışması yapılacak. Etkinlik 16 Nisan’da, biletlerini Biletino’dan almak mümkün.

 

 • Müzelere doymayanlar için

 

 • Bonus: Peki çocuklar?

Çocuklar hepimizden fazla teknolojiye hakim olduğundan, onların online olarak bir şeylere ulaşmakta sorun yaşamadığından eminiz tabii hepimiz. Fakat ebeveynlerin, bu geçen kayıp zaman için kaygılanmasının doğal olduğunu düşünerek bazı yayınevlerinin erişime açtığı deneme sınavlarını da, siz evden çalışırken, çocukların online eğitimi bittiğinde zaman zaman kendilerini denemelerini sağlamak için sizlerle paylaşmak istedim.

https://tudem.com/tudem-yaninda/

https://www.aydinyayinlari.com.tr/kurumsal-deneme-sinavlari-0

https://www.sadikuygun.com.tr/planlar

https://dijideneme.com/ogrenci_sinav/aktif_sinavlar

https://sinavdasonuc.com/OnlineDeneme

https://www.tambilgiyayinlari.com/denemeler

https://www.kitapaktif.com/deneme-ornekleri-indir

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.