ULUSLARARASI GÜZELLİK SIRLARI

EDİTÖR: ECE ACAR

Dünyanın dört bir yanından farklı kültürlere ait kadınlar mutfak içeriklerini yemek yapmanın dışında bakımları için de kullanıyorlar. Birçoğunu günlük hayatımızda hemen kullanmaya ve  sonuçları da hızlıca görmeye başlayabiliriz!

Kolombiya’dan… Avokado.

Avokado, Latin Amerika ülkelerindeki en önemli güzellik sırlarından biridir. Çok güçlü ve kaliteli yağlara sahip bu süper besin harika maskelerin bir numaralı içeriği.  Mesela daha kuvvetli ve parlak saçlar için bakın nasıl kullanılıyor;  1 adet avokado, 1 adet muz ve bir çorba kaşığı zeytinyağını macun kıvamı alıncaya kadar ezin, karıştırın. Saçınızın köklerine sürün. Ne kadar uzun tutarsanız o kadar etki ettiğini göreceksiniz. Yarım saat sonra saçınızdan önce su ardından da az biraz şampuan ile arındırın . Sonuçlar sizi şaşırtacak!

İspanya’dan… Patates 

Yorgunluk sebebiyle gözlerinizin etrafında oluşan koyu halkalardan ince patates dilimlerini kesip, on dakika gözünüzün üstüne koyarak kurtulabilirsiniz. Çünkü patatesin içerisinde nişasta göz çevresindeki cildi aydınlatacaktır. Dilimleri buzdolabında soğutup uygulamak etkisini artırır.

İsveç’ten…. Yeşil çay ve maden suyu

İsveçli makyaj sanatçısı Petra Strand’ın önerdiği harika bir tedavi de yeşil çay! Yeşil çayı demleyin ve buz küplerinde dondurun. Buz küplerini cildinize sürme fikrine pek hevesli değilseniz, bunun yerine çayınızı demledikten sonra soğumuş çay poşetlerini kullanabilirsiniz. İskandinavya’dan başka bir ipucu olarak buz küplerindeki maden suyu geliyor. Sabahları yüzünüze sürerek cildinizi sıkılaştırabilir, ayrıca buz küpleri göz çevresinde şişkinlik varsa bunu azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 İngiltere’den… Az Şampuan Daha Kuvvetli Saçlar

İngiltere’de yaşayan kadınlar, su kaynaklarındaki bol miktarda kireç sayesinde başa çıkmaları gereken benzersiz bir güzellik sorununa sahipler. Kireç, saçı kuru, kırılgan hale getirir. Bu nedenle saçı güçlü, yumuşak ve parlak tutmak zorlu bir mücadeledir. İngiltere’deki pek çok kadın saçlarını haftada iki defadan fazla yıkamıyor ve geri kalan zamanlarda saçlarını duş bonesinin altında tutuyor. Saçınızı ne kadar az yıkarsanız, saç kendi yağıyla daha çok beslenir ve sanılanın aksine daha az yağlanır. Ayrıca İngiltere’de kadınlar saçı yıkamadan geçen birkaç günü kuru şampuan kullanarak gayet güzel idare ederler.

Mısır’dan…. Süt ve Bal.

Bu güzellik sırrı o kadar eskidir ki, Kleopatra’ya kadar uzanmaktadır. Kleopatra, keçilerde elde edilen sütle banyo yapardı ve bu banyolara aromatik lavanta ve gül yaprakları ve bazı tarihçilere göre ahududu ve çilek eklerdi. Süt cildin yumuşamasını sağlar. Bal ise gerçek doğal bir nemlendiricidir, ciltteki sivilce pürüzlerle de savaşır. ikisinin karışımı aslına bakarsanız bir cilt bakımından istediğimiz herşeyi verir.

İsrail ve Hindistan’dan…. Zencefil ve Bal.

 Hindistan’da sıkça kullanılan taze zencefil ve bal karışımı aynı zamanda İsrailli kadınların da kırışıklıklara karşı kullandıkları sırlarından biri . Taze zencefili rendeleyin, biraz su ve bal ekleyerek cildinize sürün. Bekletin ve ılık suyla durulayın. Cildinizin kısa sürede daha canlı , saydam görünmeye başladığını , mimik çizgilerinin de rahatladığını fark edeceksiniz.

Written By
More from Beril Yilmaz
TREND ALARMI: YAPAY ÇİLLER
Yapay çiller için gelmiş geçmiş en tatlı trend desek yanlış olmaz. Güneş...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir