PANDEMİ YALNIZLIĞI İLE NASIL BAŞA ÇIKACAĞIZ?

Editör: Uzm. Klnk. Psk. Naz Töz

Hayattaki büyük yaşam değişikliklerinin etkilerini en fazla gördüğümüz yerlerden birisidir sosyal ilişkilerimiz. İçinde bulunduğumuz günlerde sevdiklerinizi, iş arkadaşlarınızı, yakınlarınızı her zamankinden daha çok özlediğinizi hissedebilir, kendinizi daha yalnız, daha izole bir noktada bulduğunuz anların arttığını fark edebilirsiniz. Peki sosyal mesafeli yaşamda pandemi yalnızlığı ile nasıl baş edeceğiz? 

Yalnızlığı da konuşulabilir hale getirin.

Nasıl hissettiğinizi ifade edin, yalnızlıkla birlikte kaygı, korku, üzüntü her ne yaşıyorsanız onun adını koymak bile duygunun yoğunluğunun azalmasını sağlar. Güvendiğiniz, sevdiğiniz bir yakınınızla paylaşmak daha da iyi hissettirecektir. 

Sosyal medya detoksu yapmayı ihmal etmeyin!

Çoğu insan sosyal medyada olduğundan daha mutlu anlarını paylaşır, bu da bazen kişiyi daha yalnız ve mutsuz hissettirebilir. Kendinizi sosyal medyada gördüklerinizle kıyaslamamaya özen gösterin.

Sevdiklerinizle birlikte zaman geçirmenin yeni yollarını keşfedin.

Yapın kahvenizi, arayın sevdiğiniz bir arkadaşınızı görüntülü konuşun, online aile buluşmaları organize edin. Tanıdık bir ses duymak, içini ısıtan bir arkadaşınızın yüzünü görmek sizi daha az izole hissettirecektir.

Süreç olduğunu kendinize hatırlatın.

Zaman zaman daha yoğun bir yalnızlık hissettiğinizde bu değişikliklerin sonsuza kadar sürmeyeceğini, bir süreç olduğunu kendinize hatırlatın. 

Yalnızlık depresif hisleri çok sever.

Sosyal izolasyon durumlarında ne kadar yalnız kalırsak bizi daha fazla depresif döngüye sokacaktır; o döngüyü kırmanın yolu da sevdiklerinizle bağlantıya geçmek… 

Unutmayın, sevdiklerinizle aranıza sosyal mesafe girse de duygusal olarak bir arada olmak hala sizin elinizde… 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.