EBEDİYEN ÇİZGİLİ

Öyle bir parça ki asla demode olmuyor, zamansız ve limitsiz. Her an her yerde her şekilde giyilebiliyor. Giydiğin anda seni ‘spor şık’ ve tarz yapmayı başarıyor.  Hatta köklerinden dolayı belki biraz da Fransız…

Trendler gelir, gider ama o modada zamanın aşımına uğramamış birkaç parçadan biridir, evet çizgili tişörtlerden bahsediyorum. Öyle ki 2 yaşındaki bir kız çocuğu da giyebilir, 70 yaşındaki yaşlı bir amca da. Bir kadının gardırobunda küçük siyah elbise ve jean’den sonra gelen anahtar bir parçadır.  

Mevsimler değişse de , yıllar geçse de onu giymeye devam ederiz. Özellikle de yaza çok yakışır, yaz geldi mi, doyasıya giymenin zamanıdır artık. 

Aslına bakarsanız Ortaçağ’da hrsız ve suçluların giydiği bir kılıkken yıllar içerisinde hayranı olduğumuz tüm moda ikonlarının da en tercih ettiği parçalardan birine dönüşmüştür. Jane Birkin, Audrey Hepburn, Jean Seberg, Francoise Hardy,   ve elbette Bardot… Kapayın gözlerinizi Bardot’un capri pantalonuyla çizgili bluzunu kombinlediği fotoğraf anında belirecektir aklınızda. 

Jane Birkin
Francoise Hardy
Jean Seberg
Brigitte Bardot
Audrey Hepburn

NEREDEN ÇIKTI BU ÇİZGİLER?

Bugün bildiğimiz klasik lacivert ve beyaz çizgili tişörtlerin doğum yeri Fransız kıyı bölgesi Breton’dur.  Bu yüzden Breton shirt olarak geçer adı. 1958 Fransa Yasası, bölgedeki donaMERAK nma denizcilerine 21 yatay şerit taşıyan (Napolyon’un zaferlerinin her biri için bir tane) ve bahriyeli olarak bilinen bir üniforma yaptırtır, tamamen işlevsellikten doğan bu üniforma, geniş yakasıyla denizcilerin hızlı giyinmelerini sağlarken aynı zamanda uzaktan ilk bakışta bir askeri gemi olduğunu anlaşılmasını da hızlandırmaktaydı.   

  ÇOK YAŞA CHANEL!

Audrey Tautou

Audrey Tautou’nun başrolünü oynadığı ‘Coco Avant Chanel’ filminde bir sahne vardır, Chanel henüz Chanel değilken kumsalda denizden ağlarını çıkaran balıkçılara bakar, kamera balıkçıların giydikleri çizgili tişörtlere fokuslanır, çizgileri beğendiğini anlar izleyici, zaten bir sonraki sahnede de Gabrielle, uzun kollu çizgili bluzu ve belinde de bir kemerle çıkar karşımıza. Çizgili tişörtler önceleri erkeklerin ve denizcilerin tekelindeyken , sevgili Coco Chanel’in en büyük armağanlarından biri olur kadınlara. Ne demişler nerede bir hikaye varsa orada moda vardır.

Coco Chanel
Chanel’in bahriyeli üstleri ilk gördüğü ve daha sonra ilk dükkanını açtığı  Parisli zenginlerin sayfiye yeri olarak bilinen Deauville kasabasıdır. 

Sezonun Güzelleri

Bu sezon gözümüze çarpan en güzel çizgililer…

Yargıcı V yaka triko 379,99 TL
Oysho Pamuklu crop tişört 99,95 TL
Tru Project Breton summer-time 90’s triko 545 TL
Zara vatkalı t-hirt  99,95 TL
COS geniş yaka t-shirt 350 TL


 James Dean’in asi genç imajını kazandığı 1955 yılı filmi ‘Rebel Without A Cause’ de Breton çizgilisiyle …

Ünlü tasarımcı Jean Paul Gaultier breton çizgileri denince akla gelen bir isim,  zira hem erkek hem de kadın kolleksiyonlarında çizgilere sıkça yer verdi, hatta bir kült olan JPG Le male isimli erkek parfüm şişesini de full çizgilerle donattı.  Resim 11

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir