GÜÇ KAYNAĞIMIZ: RENKLER

“Renk, doğrudan ruha etki eden bir güçtür” demiş ünlü ressam Vassily Kandinsky. Hemen her yerde hayatımızda olan renklerin aslında üzerimizde hiçte küçümsenmeyecek bir etkisi var. Bu konuda biraz bilinçlenerek renklerin gücünü yanıma çekmeye karar verdim. Hadi siz de gelin!

Aslında her birimiz için az çok benzer çağrışımlar yaratan renklerin, psikolojimiz üzerine olan etkisinin iki kaynağı bulunuyor; Kültürel faktörler ve kişisel referanslarımız. 

Yani hem doğup büyüdüğümüz toplumun ortak bilincini hem de bizim kendi hayatımızda o renkle eşleştirdiğimiz hatıralarımız.

Mesela beyaz, çoğu batı kültüründe saflık ve masumiyeti sembolize ederken, bir çok doğu kültüründe ise yasın rengi olarak karşımıza çıkıyor.

 Uzmanlar, renklerin psikolojimiz üzerinde kısa vadeli yani geçici bir etkisi olduğunu söylese de ben bunu kendi lehime kullanmaya kararlıyım. ‘Hangi renk, neden?’ listeme siz de bir göz atın, işinize yarayacağına eminim.

KIRMIZI

Kırmızı ‘daha fazla’ anlamına gelir, kırmızı araba kesinlikle daha fazla dikkat çekmek isteyenlerin ilk tercihi olur, onlar kesinlikle kendilerinden konuşulsun isterler.

Aşk, tutku, öfke gibi güçlü duyguları çağrıştırıyor. Aklımıza seksi şeyleri getirirken, karnımızı acıktırıyor. Merhaba McDonald’s, Burger King, KFC ve diğerleri!!

Savaşın rengi olan kırmızı, güç ve kudretin yanı sıra tehlikeyi anımsatıyor. Giyimde aksesuar olarak kullanıldığında enerji verirken, full giyinirseniz otorite kaynağı oluyor. Muhtemelen bundandır ki Donald Trump’ı sıklıkla kırmızı kravatla görüyoruz.

Vücudumuzda ise kırmızı rengin gücü yadsınamaz. Metabolizmayı hızlandırma ve kan dolaşımını arttırma etkisi oldukça güçlü. 

TURUNCU

Cesaret, sosyallik ve optimizmin rengidir. “Bir partide turuncu bluzlu birini görürsem hemen yanına giderim, eminim çok sosyal biridir ve gece boyunca bir çok kişiyle konuşacaktır!” diyor Renk Uzmanı Pelin Gülşen.

Turuncu rengi bedenimize yenilenme, canlılık kazanma ve enerji arttırma sinyalleri veriyor.

SARI 

Eğlence, zihin ve entellektüelliğin rengidir. Yaratıcılık ve aydınlanmanın yanı sıra oyun ve neşeyi çağrıştırıyor. Yani musmutlu bir renk.

Aman dikkat! Stresli ve gergin insanlar üzerinde pekiştirici bir etki yaparak anksiyeteye de sebep olabilir.

Bazı insanlar nezdinde basit ve ucuz bir algısı olabildiği için birini etkilemek istiyorsanız baştan aşağı sarı olmaktan kaçınmanızda fayda var.

YEŞİL

Doğa ve dengenin rengidir ve insan psikolojisine ahenk, şifa, ve tutarlılık olarak yansır. İş hayatında satıştan sorumlular ve sağlık sektörlerinde çalışan kişiler tarafından rahatlıkla giyilebilir.

Koyu yeşil ise varlığı temsil eder, Dolarlar gözünüzün önünden geçiyor mu?.. ve fazla koyu yeşil kişiyi cimri ve kıskanç duygulara yönlendirebilir. Aman dikkat!

MAVİ 

Bu senenin pantone rengi de maviydi. LaPointe  2020 Resort defilesinde birçok tasarımında mavinin dinlendirici ve rahatlatıcı bebek tonuna yer vermişti.

Etkisi gökyüzünden geliyor olsa gerek, huzur ve güvenin rengidir. Zihnimizde sadakat ve bütünlüğü çağrıştırır. Kırmızıyla karşıt etkiye sahiptir ve sakinleştiricidir, nabzı düşürür ve tokluk hissi verir. Canımız mavi!

Giyimde ise koyu mavi, lacivert tonlarının sıkıcı, yaşlı bir izlenim yaratma ihtimali olsa da, dilimizde kraliyet mavisi olarak adlandırılan Royal Blue rengi gardırobunuzda kullanmanız daha karizmatik bir etki yaratacaktır.

MOR

Son olarak da, hayal gücü ve spiritüelliğin simgesi, kutsal ve kanatlı renk mor. Kişinin kendi içine dönmesini ve düşüncelerini toparlamasını sağlar. İnsanlarda duygusal, şefkatli, anlayışlılık özellikleriyle birlikte gelir. Bir yandan huzur verirken, bir yandan bilgeliği çağrıştırır ve bizi fantastik bir dünyaya taşıyabilir. Aynı zamanda kraliyetin rengi olduğu için markalar yüksek kalitedeki ürünlerinde mor rengi kullanırlar.Siyah ve beyaz klişesinden biraz kopmak isteyenler  mor kıyafetleri güvenle taşıyabilir; zengin ve oturaklı bir etki elde etmelerini sağlayacaktır.

Mor renk, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in sıklıkla tercih ettiği renkler arasında geliyor. Kraliçenin çoğu zaman tek ve canlı bir renkte giyindiğini fark etmişsinizdir. Bunun nedeninin güvenlik ekiplerinin yoğun kalabalıklarda onu daha rahat seçmeleri için olduğunu biliyor muydunuz?

ÖNERİ: Renklerle daha da haşır neşir olmak ve konuyu derinlemesine öğrenmek için, Kasım ayında Destek Yayınları’nın çıkaracağı ve renklerin tarih, kültür ve sanat üzerindeki etkilerini en kapsamlı şekilde anlatan Türkiye’deki ilk kitap olma özelliğini taşıyan, Renk Uzmanı Pelin Gülşen’in kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir