PRENSES GELİNLER

Her geline söylenen klasik bir laftır, prenses gibisin… Bir de gerçek prenses olan gelinler var işte konumuz onlar. Kim ne derse desin sadece o ülkede yaşayanları değil ister istemez bizleri de etkisi altına alıyor kraliyet düğünleri. Dünden bugüne Kraliyet ailelerinin en güzel gelinlerini hızlıca hatırlayalım dedik. Sizce gelmiş geçmiş en güzel Kraliyet gelini kimdi? İşte bizimkiler…

  1. MONACO /  MONACO PRENSESİ GRACE KELLY GRIMALDI

Tabiki böyle bir listenin ilk sırası ona ait.  Sadece güzelliği ve insanlık dışı zarafeti yüzünden değil, Markle gibi Kraliyet ailesinin kurallarına uymayan, Amerikalı Hollywood oyuncusu bir prenses olduğu için de. Grace Kelly’nin gelinliği Metro Golden Mayer tarafından prensese hediye olarak Akademi Ödüllü tasarımcısı Helen Rose tarafından tasarlanmış. Rose’un yarattığı gelinlik için tam tamına 91 metre ham ipek , 23 metre de ipek tafta kullanılmış ve elbette tüm kol ve üst kısımda kullanılan antika Belçika dantelini de unutmamalı.  İncecik belini vurgulayan ipek tafta kumaştan kemeri de gelinliğin diğer önemli ve unutulmayan özelliklerden biri.

Gelinliğinin en çarpıcı detaylarından biri de bir prenses olarak taç yerine inci ve dantellerle bezeli Juliet başlığı kullanılması.

Kusursuz ense topuzu ve dantel başlık mükemmel yüz hatlarının daha da ön plana çıkmasına izin vermiş. Makyaj mı? 1956’da evlenen Grace Kelly döneminde limitli sayıda renkli kozmetik markalar vardı. Kelly, aktristliği döneminden itibaren kaşlarını belirginleştirmeyi ve hafif pembelik veren rujlar kullanmayı seçmiş. Eyeliner veya far kullanmayan Kelly, düğün gününde de kusursuz çerçevelenmiş dudakları ve belirginleştirilmiş kaşları ile göze çarpıyor. Zaten başka bir şeye de ihtiyacı yokmuş, kendisi benim için yıllar geçmiş olmasına rağmen zamansız güzelliğe ve tarza sahip, en güzel gelinlerden ve kadınlardan biri.

2. İNGİLTERE/ LADY DIANA SPENCER

Kişisel olarak Lady Diana’nın gelinliğini beğenmem ama yine Kraliyet düğününe yakışır bir gösterişi olduğu su götürmez bir gerçek. Gerçek bir prensese yakışır kabarıklıkta masaldan fırlamış gibi görünen gelinliğin detayları düğün gününe kadar kusursuzca saklanmış. Karı koca tasarımcılar David ve Elizabeth Emanuel tarafından yaratılan gelinlik, tüm zamanların en ikonik tuvaletlerinden biri. Metrelerce fildişi renginde ipek tafta kumaş kullanılmış, 10.000 adet gerçek inci işlenmiş, Kraliçe Marry’e ait el işi antika dantellerle süslenmiş. Bitmek bilmeyen uzunluktaki kuyruğu da cabası.

Düğün öncesi stresinden veya kendisiyle ilgili izlediğim belgeselde dediğine göre,uyuz Prens Charles’ın onu etine dolgun bulmasından mıdır bilinmez düğün döneminde oldukça kilo veren Diana’nın seremoniden önce gelinlik bedenine göre tekrar düzenlenmiş.

 İngiliz Kraliyet ailesi prensesin güzel genlerine çok şey borçlu…

Evlendiğinde 20 yaşında olan Diana’nın saç ve makyajında da abartıdan uzak, yaşına göre yapılmış seçimleri. Elzabeth Arden ve Max Factor o dönem prensesin makyajında tercih ettiği markalar olarak göze çarpıyor.  Hatta Elzabeth Arden’in Barely There, Pale Petal ve Sweet Pink isimli rujları prensesin ömrü boyunca kullandığı ruj renkleri olarak hala satışta bulunuyor. Düğün günü makyajında gözünün mavisini ortaya çıkaran açık kahve far ve siyah göz kalemi ve sadece siyah maskara kullanılmış. Dudaklarında da nötr bir renk. Belki bu da Arden’dir kim bilir? Yıllar sonra gelmiş geçmiş en taklit edilen kısa kesim olacak  küllü sarı saçlarına, kendi ailesinin yadigarı Spencer tacı takılmış.

Diana’nın düğün günü parfümü ile ilgili bir de sorun yaşanmış, gelinliği giydikten sonra bileklerine birkaç damla Quelques Fluers isimli parfümden damlatmak isterken gelinliğin önüne dökülmüş, hatta seremoni sırasında Prenses’in elini lekeyi örtmek amaçlı gelinliğin önünde tuttuğu görülür.

3. İNGİLTERE/ CAMBRIDGE DÜŞESİ KATE MIDDLETON 

Diana yaşasaydı gelini Kate Middleton’ı sever miydi? Bilemiyorum, saygılı bir ilişkileri olurdu o kesin, ama diğer gelini Megan’a bayılırdı gibi hissediyor insan. Middleton’ı güzel bulmuyorum, hoş olabilir, gitgide demode bir Kraliyet insanına dönüştüğünü düşünüyorum mesela.

Yaşlı gösteren bir tarza sahip, saçı başı da öyle, en güzel olduğu günlerden biri düğün günüydü diyebiliriz. Alexander McQueen’in kreatif direktörü , ingiliz tasarımcı Sara Burton tarafından yaratılan gelinlik biraz Grace Kelly’nin kini andırıyordu, modern versiyonuydu sanki. Middleton’ın gelinliği zarif ve güzeldi, zaten kendisinin en güzel taraflarından biri dar kalçası ve ince beli, gelinliğin de bunları vurgulayan bir tasarımı vardı. Çok kabarık değildi mesela, kayınvalidesinki gibi gelinliği ağırlaştıran çok uzun bir kuyruğu da yoktu. Etek kısmı dantellerle bezeli gelinliğin arkasında tam tamına saten 52 adet düğme mevcutmuş. Oralara yolunuz düşerse gelinlik Buckingham Sarayında sergileniyor.

Middleton’ın düğün makyajını kendisinin yaptığını biliyor muydunuz? İşte bu çok özel , güzel ve beklenen modern bir duruş. Makyaj artisti Arabella Preston’ından makyaj dersleri alan prenses, düğün günü varla yok arası bir makyaj tercih etmişti. Pürüzsüz bir ten makyajı, hafif pembe yanaklar ve dudaklar, siyah kalem ve maskara ile derinlik verilmiş gözler ve elbette gözlerin daha da vurgulayan belirginleştirilmiş kaşlar. Saçlarını açık kullanmayı tercih eden Middleton’ın genelde de topuz insanı olmadığını anlamış bulunuyoruz. İyi de yapıyor yanaklı bir tip, yüzü çok ortaya çıkmamalı. Düğün saçları antika Cartier tacın altında yarım toplanmış ve duvağı da bu şekilde sabitlenmişti. O omuzlara düşen kıvrım kıvrım bukleler de olmasaydı , çok daha sevebilirdim saçlarını.

4. İSPANYA/ KRALİÇE LETIZIA

Kuşkusuz en şanslı Kraliyet insanı, hala hayatta, mutlu, çok güzel ve en yakışıklı adama sahip, üstelik prenses olarak da sürünmüyor bildiğiniz kraliçe artık. Letizia Ortiz eski bir TV spikeri, gazeteci. Kesinlikle asil soydan değil hatta boşanmış ve o dönem Prens olan Felipe ile tekrar kilisede evlenmesi de o dönem oldukça büyük bir olaydı.  Düğün gününe gelirsek, Ortiz çok zarif ve güzel bir kadın olduğu için giydiği o garip gelinlikle bile iyi görünüyordu. Kayınvalidesinin favori tasarımcısı Manuel Pertegaz tarafından tasarlanan 5 metre uzunluğunda ipek gelinlik, gerçek altın işlemelere sahipti. Buraya kadar ok.  Gelinliğin sert yaka kısmı  ise benim pek sevmediğim ama  pek çok kişinin de bayıldığı gösterişli bir detay.

Daima açık saçla gördüğümüz Kraliçe Letizia, düğün günü daha klasik ve asil bir duruş için bir ense topuzu yaptırmış. Kayınvalidesinin de taktığı pırlantalarla bezeli, aile yadigarı taç ve dantel işlemeli kocasının hediuyesi duvakla da bu topuz süslenmiş. Oldukça doğru bir karar olduğunu düşünüyorum zira açık saçlar o yakanın üzerine gelecekti falan, olmazdı.

Makyajında ise kahve tonlarında göz makyajı,  gül kurusu allıkla renklendirilmiş teni ve hafif parlatıcı kullanılan dudakları ile oldukça sade görünmeyi tercih etmiş. Zaten genelde soylu gelinlerden ne örnek alalım diye soracak olursanız, kesinlikle makyajları diyebilirim,  genelinde bu az ama öz makyaj olayı dikkat çekiyor. Kendilerinin önüne geçmeyen makyajlarla en doğru olanı yapıyorlar.

5. MONACO/ HANOVER PRENSESI CAROLINE

Grace Kelly’nin büyük kızı, en az kendisi kadar zarif ve güzel Hanover Prensesi Caroline, 1979 yılında ailesinin karşı çıkmasına rağmen kendinden yaşça büyük bir iş adamı olan Philippe Junot ile evlendi. Kısa süre sonra boşanmasına ve ardından gerçek bir aşk evliliği olduğuna inandığım, 3 çocuğunun babası Stefano Casiraghi ile evlenmesine rağmen ne yazık ki burada ilk gelinliğe yer vereceğim.

Christian Dior’un tasarımcısı Marc Bohan tarafından yaratılmış gelinlik, 80’lerde evlenen pek çok gelinin ilham aldığı bir modeldi. Nedense bana ‘The godfather’ filmindeki düğün sahnesini anımsatan gelinlik modeli, tül kaplı uzun kollu üst kısmı, ve full Kraliyet ailesine ait amblem ve çiçekler işlenmiş dantel detaylara sahipti. 

Kuşkusuz gelinlikten daha çok ilk bakıldığında Star Wars’tan Prenses Leia’yı anımsatan saç modeli akıllara kazındı. Ortadan ayrılarak ense topuzu yapılmış saçlar, yan kısımlarında daire çizen çiçeklerle süslenerek ensede toplanmış ve duvak takılmış. 21 yaşında gençliğin ve doğal olarak güzel hatlara sahip olmanın avantajıyla Caroline zarif ama kraliyete ait değil de herhangi bir gelin gibi görünüyor. Siz ne dersiniz?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.