BU YAZ GÖZLERİMİZ KONUŞUYOR

Meğer ne çok ifade saklıymış ağzımızda. Hayır, sadece sözcüklerden bahsetmiyorum. Esas duygularımız orada saklıymış. Gülümsememiz, şaşkınlığımız, moral bozukluğu hep bir maskenin ardında gizli artık. Karşılaştığım kişiler beni görmekten mutlu mu, yoksa suratları mı asıldı mümkünü yok anlayamıyorum! Gözlerimizle konuşuyoruz. Üstelik ifadeler gibi rujla, allığı da göremiyoruz.  Gözlerimizle süsleniyoruz artık.  Benim gibi ‘sadece ruj sürerek makyaj yapanlar için  iyice büyük oyun bozumu; ama n’apalım… Bu yaz böyle.

Sezon trendlerine bir sene önceden karar veren markalar bir COVID-19 adaptasyonuyla mı karşımızdalar, yoksa bazılarının ‘içine mi doğdu’ bilmem ama bu yaz makyaj tamamen gözlerden yana. Markaların 2020 İlkbahar/Yaz makyajı rehberleri, tamamen gözlere odaklı rengarenk yorumlarla öne çıkıyor.  Belki de bu yaz markalar işimizi kolaylaştırıp bir nebze moral yükseltmek için bizi yormadan, bizden yana oynuyor.  Siz sevdiğiniz rengi, deseni, ışıltıyı seçin yeter.

Suluboya Efekti

Bu sezon göz kapakları gerçek anlamda renkleniyor  Christian Siriano’nun modellere uyguladığından ilham alabilir ve ‘smoky’ göz makyajınızı klasik koyu tonlar yerine pastel renklerle yapabilirsiniz. Bu tip makyajı ‘’gözlerde suluboya efekti’’ diye adlandıranlar da var. İç içe geçen renk skalası oyunun ilk kuralı.   Unutmadan, ne kadar fazla kontrast, o kadar fazla oyun alanı!  

  IRIS VAN HERPEN 

Allığın Yükselişi

Kim demiş allık sadece yanaklar içindir diye! Madem yanağımızın büyük kısmı maskelerin altında kalıyor, öyleyse allıkları biraz daha yukarıya doğru kaydıralım. Bu sezon göz kapaklarının üzerine allık uygulamak çok revaçta. Özellikle ela veya yeşil tonlarında gözlere sahipseniz hiç durmayın. Gözlerinizin rengini ne kadar fazla kişinin fark edip, bunu dillendirdiğine inanamayacaksınız. 

Clinique, 2020 yazı için yarattığı  Cheek Pop Blush’ların 3 rengi de birbirinden güzel ve gözlerde allık uygulamasını yapmak için ideal.

Işıltı Mevsimi

Valentino’nun kızları kadar iddialı olmayabilir ama kesin olan ışıltının yükselişte olduğu. Bu sezon metalik tonlarda liner’lar, sim ve pırıltının her cinsi mevcut.

VALENTINO 

Üstelik daha ziyade defilelerde kalmasına alışık olduğumuz bu iddialı uygulamalar çoktan sokak modasına indi bile. Öyleyse az biraz bronzlaşıp, ışıltıya yer açıyoruz. İlham için Off-White, Lutz Huelle veya Schiaparelli defilelerine bir göz atın.  

  OFF WHITE 

Hat Sanatı

Göz çevresine kalemle çizgiler çekerek yapılan makyaj uygulamaları için ayrı bir yazı derlesek yeridir. Belirgin hatlar kullanarak, sanki dövme yapar gibi göz kapağı ve çevresine iliştirilen ‘hat sanatı’ gözlere dikkat çekmekle kalmıyor, yüzü tamamen gözden ibaret hale getiriyor!

Kalemle uygulama yaparken sadece siyahla limitli kalmayın renkli kalemler ve liner’lar da kullanabilirsiniz. Hatta Anna Sui’nin defilesinden ilham alabilir, konuyu daha da teatral mertebeye taşıyabilirsiniz. Göz çevresine çizdiğiniz figürlerle gözü bulutlar arasında bir güneş, kelebek veya melek gibi göstermek mümkün. Özel bir gece veya kutlama varsa aklınızda olsun! 

ANNA SUI

Sephora Collection Color Block kalem eyeliner  54,90 TL

60’lara Saygıyla…

Kalın, uzun, tek tek ayrılmış, katman katman mascara taşıyan kirpikler pek moda! İngilizce’de ‘’spider leg’’ (örümcek bacağı) diye adlandırılan türden bahsediyorum…Sever misiniz ayrı konu , ben özellikle kirpiklerimi öyle göstermeyen maskaraları severim mesela,  Twiggy’e layıkıyla bir saygı duruşu ve 60’lara gönderme yapan bu tip kirpikler Fendi, Miu Miu ve Ralph&Russo gibi isimlerin defileleri ile rüştünü ispatladı. Hazır tüm bakışlar gözlerdeyken kirpiklerin oyun dışı kalması beklenemezdi elbette. 

MIU MIU 
TWIGGY 

Sapsarı

Tek bir renk söyleyeceğim, sarı! Açık koyu, mat parlak ve hatta fosforlu sarı. Bu sezon kendinize tek bir rengi hedef belirleyecekseniz seçiminizi sarıdan yana kullanın. Uyguladıkça aslında o kadar da aykırı durmadığını, bilakis yüze yumuşacık bir aydınlık sağladığını fark edeceksiniz. Alışma meselesi… Bronz tenlere çok yakıştığının altını da çizmek gerek elbet.

Nars Single Matte göz farı  160 TL 

More from Begüm Egeli Bursalıgil
ASLA DEMODE OLMUYOR: KOLONYA
Onunki öyle bir hikaye ki, ortaçağdan beri süregelen telif davaları Napoleon Bonaparte,...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir