BİR BESİN, BİR BAKIM: SAFRAN

Safran, çok nadir bulunan ve bir o kadar da kıymetli, Ayurveda da kullanılan bir baharat. Bu bitki sadece yılın iki haftasında hasat edilir ve her bir safran çiçeği elle toplanır. Bu özellikleri onu bu kadar maliyetli yapan şeylerden bir kaçı aslında. Tipik olarak, safran yemeklerde kullanılır, yiyeceklere parlak sarı-turuncu bir ton verir, ama aynı zamanda  kumaş boyalarında ve parfümlerde hatta cilt bakımında yaşlanma karşıtı bi etki için de kullanılmakta…Detaylarına bakalım mı?

ÇOK YÖNLÜ ŞİFA BİTKİSİ: SAFRAN

Cilde etkisi;

Yenildiğinde safranın sağlığımız üzerindeki yararları saymakla bitmez. Aynı şey cildimiz için de geçerli. Bu küçük mor çiçeğin içindeki kırmızı teller çok faydalı özelliklere sahip, hepsini listelemek gerçekten de zor. Safran bir antioksidan deposudur ve ant-inflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Ciltte en dikkat çekici şifa özelliği olarak karotenoidler içermesi gösterilebilir. Havuç gibi bir A vitamini deposu olduğunu ekleyelim. Spesifik olarak, safran iki tip güçlü karotenoid içerir: krosin ve krosetin. Cilt hasarı onarımında ve genel hücresel sağlığı sağlamada etkili olduklarına çalışmalarda test edilmiş. Bu nedenle cildin günlük karşılaştığı çevresel, oksidatif, güneş hasarlarına karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Dolaşımı düzenliyor, izlerin görünümünü iyileştiriyor, ciltte lekelenmeyi hafifletiyor ve en önemlisi belki de göz altı halkaları ve yorgunluk görünümünü azaltıyor. Mucize değil de sizce ne bu safran?

Cilt bakım rutinine safran nasıl eklenir?

Maskelerden temizleyicilere hatta serumlara kadar pek çok farklı üründe formüle edilmiş safran içeriğini bulmak mümkün. Ne yazık ki pahalı bir içerik olduğu için, kilosu 45 bin TL, bu kullanılan ürünlere de yansıyor.

 

 

Nuxe Nuxuriance Creme Nuit Anti-Aging 240 TL –                                          Bi-floral® safran ve begonvil hücreli, genel yaşlanma önleyici yogunlastırıcı serum
SISLEY – Nuit Velours Aux Flueurs Safran 60ml Bakım Maskesi – 975.00 TL
                                                        Yves Saint Laurent Or Rouge Eye Crème – 1500 TL

Peki ya beslenmeye etkisi;

1- Kalp sağlına etkili; Potasyum açısından zengin olduğu için kan basıncını sağlıklı seviyelerde tutmayı sağlar.

2- Kan sağlığına etkili; Yüksek antioksidan özelliği, vücudu toksinlerden temizlemesi sayesinde kanın temizlenmesini sağlar.

3- Lezzetli; Uçucu yağ içermesi onun diğer besinlerle tüketildiğinde kokusunu daha çok ortaya çıkaracaktır.

4-Sindirim sistemine etkisi; Bağırsakları yumuşatır, sindirim sistemini düzenler.

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.