BİR BESİN BİR BAKIM: KAHVE

Yeni normal hayat tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladı. Artık tükettiğimiz ürünler konusunda daha bilinçli hareket ediyor, yediğimiz içtiğimiz ne varsa sağlığa faydalarını araştırıyor ve en iyisini tüketmeye çalışıyoruz. Karantinadan bu yana kahve tüketimi alışkanlıkları da artmaya başladı. Çalışanların sabahları kendine gelmek, gün içinde mola vermek ve odaklanmak için tükettiği bir fincan kahve, aslında içinde kalp damar sağlığından cilde kadar birçok faydayı da barındırıyor. Kahvenin hem cildimize hem de bedenimize olan etkilerine gelin birlikte bakalım….

BESLENMEDE ETKİLERİ

Besin içeriği

Kahve, besin değeri yüksek olan ve değerli mikro besin ögeleri içeren bir içecektir.

Bir fincan kahve; içerdiği riboflavin (B12 vitamini) ile günlük gereksinimin %11’ini, pantotenik asit (B5 vitamini) ile günlük gereksinimin %6’sını, mangan ve potasyum mineralleri ile günlük gereksinimin %3’ünü, manganez minerali ve niasin (B3 vitamini) ile günlük gereksinimin %2’sini karşılar. Bu nedenle sağlıklı olduğu kadar da besleyici olduğunuda söyleyebiliriz.

Alzheimer, Parkinson ve Demans Hastalıklarına Karşı Korur

Bu hastalıklarda sağlıklı beslenme ve bazı besin türlerinin düzenli olarak tüketimi, diğer pek çok hastalık türüne oranla önemi daha büyük. Yapılan çalışmalar, Alzheimer hastalığının görülme olasılığının %65’e kadar azaltılabileceğini, Parkinson hastalığının görülme olasılığının ise %30-60 civarında azaltılabileceği göstermiştir.

Egzersiz performansını arttırır ve yağ yakımını hızlandırır

İçerdiği kafein sayesinde enerji veren ve odaklanmayı artıran kahve, spordan yarım saat önce içildiğinde yağ hücrelerinin yakımını hızlandırdığı gibi egzersiz sırasındaki performansınızı da artırarak antrenman yapma süresini uzatıyor. Bu sayede kilo vermeye de yardımcı oluyor.

Kansere ve Kardiyovasküler Hastalıklara Karşı Koruma Sağlar

Kahve, antioksidan içeriği oldukça yüksek olan bir besindir.

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde düzenli olarak kahve tüketen bireylerde karaciğer kanseri ve kolorektal kanser türleri başta olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskini önleyebilir.

Hücre yapısını koruyor ve kontrolsüz çoğalmayı önleyen kahve, aynı zamanda diyabet ve kardiyovasküler hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor.

CİLT ETKİLERİ

Gözaltı Torbalarını Hafifletiyor
B2, B5, manganez, potasyum, magnezyum içeren, antioksidan zengini kahvenin cildimize de birçok faydası bulunuyor. Cildimizdeki kusurları en aza indirerek, cildi gençleştiren kahve, içeriğindeki kafein sayesinde kan dolaşımını hızlandırıyor. Bu sayede derinin altında biriken suyu atmaya yardımcı oluyor, morlukları ve lekeleri de gideriyor

Hücre Yaşlanmasını Önlüyor

Günün her saatinde en çok tercih edilen içeceklerinden olan kahve, birçok farklı türde hazırlanıyor. Kahve geek’leri espresso’yu tercih ederken, geleneksel tatlardan vazgeçmeyenler Türk kahvesini, hafif bir lezzet arayanlar latte’yi, kahve keyfini uzun uzun yaşamak isteyenler ise filtre kahveyi tercih ediyor.

Yapılan araştırmalar kahvenin kalp damar, beyin damar, karaciğer hastalıkları ile kanser, alzheimer, parkinson, multiple skleroz gibi hastalıklara karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Antioksidan zengini kahve hücrelerin yaşlanmasını da önlüyor.

PEKİ TÜRK KAHVESİ?

 Lezzetinin yanı sıra sağlığa olan faydaları ile oldukça popüler bir besin türk kahvesi… Pişirme tekniği nedeniyle herhangi bir süzme veya filtreleme işlemine tabi tutulmayan türk kahvesi, kahvenin faydalarından çok daha yararlanabilmenizi sağlıyor…

Çözünür kahve türleri de birtakım fabrikasyon işlemler yapıldığından en sağlıklı ve doğal kahve türlerinden bir tanesinin Türk kahvesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kahveden vazgeçmeyenlere önerilerim:

  • Hazır kahveleri almayın. Bu kahvelerin üretiminde çok fazla tarım ilacı ve zararlı maddeler kullanılır. En iyi kahve organik kahve taneleridir.
  • Aç karnına kahve içmeyin. Çünkü aç karnına kahve içmek kan şekerinizi düşürebilir.
  • Kahveyi mümkünse düşük ısılarda demleyin.
  • Günde 3-4 fincan kahveyi geçmemeye çalışın. Fazla tüketirseniz eğer içtiğiniz fincanın iki katı kadar arkasına su için.
  • Kahvenize şeker, tatlandırıcı, krema ve süt eklemeyin. Bu kahvenizin kalorisini arttıracaktır. Eğer kahvenizi yumuşatmak istiyorsanız hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz.

Written By
More from Beril Yilmaz
ULUSLARARASI GÜZELLİK SIRLARI
EDİTÖR: ECE ACAR Dünyanın dört bir yanından farklı kültürlere ait kadınlar mutfak...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.