ONA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR, BİLMEDİĞİNİZ YÖNLERİYLE: ÇİKOLATA

Aşağıda, çikolatanın neden sadece lezzetli olmadığını, içerikleriyle bir doğa harikası olduğunu keşfedeceğiz… Hazırsanız başlayalım!

PEA:

İlk olarak feniletilamin (PEA) çikolata içerikleri listesinin başını çekiyor. PEA, çok ilginç gelse de kısaca, aşık olduğunuzda beyninizin saldığı kimyasaldır diyebiliriz. Feniletilamin, endorfin salınımını tetikleyerek hem dopamin hem de serotonin aktivitesini artırıyor. Genellikle yosun kaynaklı bir takviye olarak tek başına alınan PEA, güçlü bir antidepresan olarak da kabul ediliyor. Seviyesi kakao çekirdeklerinin mayalanması ve kavrulması sırasında artıyor. Bu da insanların, çikolata yiyerek beyinlerindeki PEA düzeylerini artırabilecekleri ve bununla, aşık olma arasında bağlantı kurulabileceği şeklindeki bir fikre neden olmuş…

TEOBROMİN:

Kalp atış hızını artıran bir uyarıcıdır. Kafeine benzer şekilde teobromin, adenosin reseptörlerini bloke ediyor. Bu da kişiyi yorulmaktan koruyor. Teobrominin kafeinden daha uzun ömrü vardır. Enerjik etkilerini kafeinden daha az hissediyor olsak bile, daha uzun süre vücudumuzda kalıyor.

MAGNEZYUM:

PMS döneminde (Adet görmeden önce) çikolata aşermek çoğu kadının yaşadığı ve kabul edilen bedensel bir ihtiyaçtır. Bunun nedeni, çikolatanın yatıştırıcı ve rahatlatıcı içeriği olan magnezyum içermesidir. Kaygıyı azaltır ve hafifletmeye yardımcı olur. Çikolata, magnezyum için RDA’nın (günlük alınması kabul görülmüş miktar) yaklaşık altıda birini içerir. Krampları rahatlatmak için magnezyumu, B6 vitamini ile kombine kullanabilirsiniz.

KAFEİN:

Yüzde 90’ımızın bildiği, sevdiği ve her gün tükettiği bir nevi ilacımız, kafein. Çikolata, porsiyon başına yalnızca on iki miligram kafein içeriyor. Bir fincan espresso veya bir fincan filtre kahveye eşdeğer değil ancak biraz enerji almak için miktarı yeterli. Özellikle de başka bir uyarıcı olan teobromin ile birleştirildiğinde… Bildiğimiz versiyonlarındaki kakao yağı miktarı sayesinde vücutta kafein emilimi yavaşlattığı için bu etkiyi daha az hissederiz.

İpucu: Kafeinin etkisini aza indirmek istiyorsanız bol su içmeyi unutmayın. Kahvenin ardından midede gaz sorunu yaşıyorsanız da, muz yemeyi deneyin. Ayrıca kahve tarafından tetiklenebilen asit geri akışı rahatlatmaya yardımcı olur. Muzda bulunan potasyum kalp atış hızınızı düzenlemenize de destek olacaktır.

ANANDAMİD:

Çikolatada kendini iyi hissettiren kimyasallar listesindeki en şok edici detay bu oldu bizim için ! Evet, doğru okudunuz. Çikolata anandamid içeriğiyle bilinen tek besindir. Kelime anlamı Sanskrit dilinde huzur ve iç mutluluğu taşıyan” anlamına gelen “ananda” kelimesinden geliyor. Bu sadece insan vücudunda ve çikolatada bulunuyor. İlginç yanı, esrarda aktif bir madde olan THC’ye çok benzer özelliklere sahip olması… Bu yüzden nörotransmitterin, insan vücudunun üretmiş olduğu “doğal esrar” olduğunu söyleniyor.

TRİPTOFAN:

Vücudumuzda bulunan proteinler, amino asit adı verilen küçük yapı taşlarından oluşur ve triptofan bir amino asit türüdür. Triptofan amino asidi vücudumuzun, mutluluk duygumuzu tetikleyen serotonin hormonuna dönüşür. Eğer vücuttaki triptofan seviyesi düşer veya biterse bu ruh halinizde düşmeye sebep olabilir. Triptofan; kümes hayvanları, kırmızı et, süt, yumurta, fındık, mercimek, kepekli ekmek, tahılların yanı sıra soya ürünleri ve çikolata da oldukça fazladır.

POLİFENOLLER:

Bir antioksidan türü olan polifenoller bakımından zengin besinler, ruh halleriyle ilişkilidir. Bu antioksidanlar, beyin üzerinde bilişsel ve psikiyatrik bozuklukların önlenmesine yardımcı olan nöroprotektif bir etkiye sahiptir. Çikolatadaki polifenol içeriği, kakao çekirdeklerinin nereden geldiğine bağlı olarak değişiyor, ancak bitter çikolata bu değerli antioksidanı içerir. 

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.