AY TUTULMASINDAN BURÇLAR NASIL ETKİLENECEK?

Günlerdir bugün saat 11.57’de gerçekleşen Boğa Burcundaki Ay Tutulması ile ilgili yorumları okuyorum, içlerinde şahane olanlarda vardı, insanları korkutan endişeye düşüren de.. 

Yazar: Melis Yamanlar (@mire.melo)

Bazısı da Twitter’da iki satır karalayıp tutuluyoruz şekerim kıvamında bırakmış. Belki en güzeli odur, etliye sütlüye karışmadan, popüler birkaç söylem yaratıp onun üzerinden hareketle oldu da bitti yapmaktır. Bilemiyorum. 

”Murada ermek, sabır iledir. ” Hacı Bektâş-ı Velî 

Mitoloji, psikoloji ve felsefe bilgisi olan biri olarak biraz daha faklı bakış açısı ile “standart” olmayan bir şey yazmak istiyorum sizlere… Yazıma Hacı Bektâş-ı Velî’nin muhteşem bir sözü ile başladım, tutulmalar ve yaşananlar bize ağır geldiği her an bu sözü hatırlayalım isterim. Sabır en güzel erdemlerden biridir bu dönemlerde de çok ihtiyacımız olabilir, çünkü günün sonunda her şey gerçekten güzel olacak!

Öncelikle Medusa meselesinden başlayalım. Medusa..

Yerebatan Sarnıcı’nda çocukken ilk gördüğümde öğretmenime sorduğumda öğrendiğim bilgi ile masallarda geçtiğini sandığım bir kadın! “Melis o  bir süsleme” diyerek geçiştirebilirdi, ama onun yerine mitolojik masallarda olan bir kahraman olduğunu söylemişti. Şimdi mitolojik hikayelerini bilen bir insan olarak neden “kahraman” dediğini daha iyi anlıyorum, sonuçta bu bilgiyi veren de bir kadındı.

Medusa’nın hikayesini buna bağlı olarak Algol sabit yıldızının bu tutulma ile bağlantısı yüzünden neler getirebileceğini birçok kişi yazdı. Bazısı gerçekten korkutucu, başka bir bakış açısı geliştirirsek aslında tutulma ile gerçekleşecek her şeye de farklı şekilde bakabileceğimizi düşünüyorum.

Medusa ihanete uğramış bir kadındır, hem de tapındığı, hizmetinde çalıştığı bir Tanrıça tarafından! Poseidon ile ilişkisi ister rızası ile olsun ister rızasız, Tanrıça Athena tarafından haksızca cezalandırılmış bir kadındı. Perseus tarafından da katledilmiş ve belki de ölümsüzlüğe mahkum edilen bu kadın huzuru en sonunda bulmuştu.

Algol sabiti de hakkında çok “tatlış” şeyler anlatılmayan belalı sabit yıldızlardan biridir. Medusa gibi kendisine bakanları taşa çevirdiği ile ilgili bir mitoloji ile korku salmıştır. Tarihte gerçekleşen birçok zorlu olayla bağlantısı olduğu iletilmiş;  örneğin savaşlar, doğal afetler gibi ve bunlar nedenli insanların topluca ölmesi ile ilişkilendirilmiştir.  

Kelle götüren sabit yıldız diye bana anlatılmıştı zamanında! Eskiden infazlar giyotin veya boynun vurulması ile gerçekleştiğinden Algol a.k.a “Kelle Götüren” olarak anılır.  Boğaz, boyun ile ilgili hastalıklardan tiroitten de sorumludur medikal astroloji gözüyle bakınca…

Haritasında Algol sabiti ile  iletişimde olan kişiler için kararlı, hırslı, sabırlı, çok çalışkan başarıya odaklı ve başarıya ulaşmak için engel tanımayan kişiler olarak anılır, ama bu istek o kadar yoğun olur ki bazısı bunu dengeleyemezse sert, keskin, acımasız, diktatör ruhlu bir insan haline gelir. Ünlüler içinde size bir kaç Algol yıldızı etkileşimi insan söylüyorum kafanızda canlandırın… Donald Trump, JFK,  Muhammed Ali,  Albert Einstein, Pablo Picasso, Robert De Niro, Salvador Dali, Johnny Depp, David Beckham, Megan Fox, Mick Jagger!

Şimdi gelelim tutulmaların içeriğine, ruhuna! Tutulma 2022 ve 2023 yıllarında gerçekleşerek dünyayı ve bizi baştan aşağı değiştirecek, yepyeni öğretiler verecek Boğa ve Akrep burcu tutulmaların ilki! Bu hatta olan tutulmalar insan doğası ile ilgilidir. İnsan doğasının temel taşları,  dünyevi gerçekler, onları anlamak ile ilgili…

Bununla beraber insana dair meşhur 7 günahı da aklımıza getirmeliyiz. Kibir, açgözlülük, şehvet, haset , oburluk, öfke ve tembellik.. Boğa ve Akrep’in temsil ettiği evlerin konuları içinde haz, doyum, keyif, konfor, güven, özgüven, güç, iktidar, seksüellik, şifa,  değişim dönüşüm, katharsis (Arınma), özümseme, ölüm gibi meselelerin yanında kaynaklar, mülkiyet, ilişkilerdeki paylaşım konuları, değer biçme, değer verme, maddi manevi destekler, borçlar alacaklar, miras gibi konular da var. Aslında görüldüğü üzere derin meseleler söz konusu.

Fakat size güzel bir haberim var ki bu tutulmada felaketler silsilesi olmayacak aslında. Bütün bu mitolojik, ezoterik bilgilerde anlatılanlar ne olursa olsun, aslında olan biten bizim insan olarak yaptığımız yatırımların bunca senedir neye olduğu ile ilgili…

2002-2003 yılında aynı hatta tutulmalar yaşamıştık. 20 Kasım 2002’de 27 derecede Boğa burcunda bir Ay Tutulması ile yine bu seri başlamıştı. Ardından 16 Mayıs 2003’de Akrep burcunda bir Ay Tutulması, 9 Kasım 2003’de bu sefer 16 derecede Boğa burcunda bir Ay Tutulması… 2002 -2003 yılına uzanıp bir hatırlayın hayatınızda nasıl değişiklikler olmuştu.

Bu tutulmada Algol yıldızı daha olumlu özellikleri ile ortaya çıkacağına inanıyorum. Birçok önemli olan şeyin kıymetini anlamakta, kıymetli olmayandan da vazgeçebilmek adına bizlere destek olacaktır. Mecazi olarak kafasını uçuracağımız şeyler / insanlar muhtemelen aslında bize faydadan çok zarar verenler olacak…

Çarçur ettiğimiz her şeyin değerini daha iyi göreceğiz, zaman, para, sağlık, aşk, dostluk gibi. Hayatımızın ne kadar kısa olduğunu anlamak, değer verdiğimiz şeylerin ne olduğunu anlayamaya çalışmak için şahane bir dönemdir bu tutulma dönemleri. Müsriflik ederek kıymetini bilemediğimiz ne varsa yüzleşmek zorunda kalacağız. Değiştirmemiz gereken düşünce, davranış kalıpları, inançlar bu dönemlerde biz istesek de  istemesek de değişim dönüşüme uğrarlar. Gölgeli karanlıkta kalan tarafımızla da yüzleşebiliriz. 

Özgüven ve güven duygusu mutlaka sorgulanacaktır, sorgulanmalıdır da hem de korkusuzca.. İlişkilerde güven meselesinin ne kadar önemli olduğunu göreceğiz. Kendi öz değerimizi bilemediğimizde başımıza nelerin gelebildiğini, nelere davet çıkardığımızı anlayacağız. Güçlü olmak güzel bir meziyet evet ama gücü nasıl kullandığımızın daha önemli olduğunu göreceğiz. Başka insanlara güç gösterisi yapanların, manipüle edenlerin, egosunu parlatanların, sadece haz için yaşayanların, paraya tapanların, para için her şeyi yapabilenlerin başlarına neler geliyor şahit olacağız! 

Nefsini bilemeyenlerin, kontrol edemeyenlerin sonu elbette hoş olmayacaktır. İnsan kendini biliyor ise endişe edecek korkacak ne vardır? Yüzeysel düşünülerek, içgüdüsel alınan her zararlı kararın bedelini ödeme zamanı gelir bu hepimiz için geçerlidir.

2002 yılından beri kim neye yatırım yaptıysa bu manada işte onun karşılığını alıyor olacak.

Size hiç teknik bilgiye girmeden tutulmadan nasıl faydalanabiliriz onu anlatmak istiyorum. Hem genel etkileri bilelim, farkında olalım, hem de korkusuz bir şekilde enerjileri lehimize çevirelim…

– Kendimize odaklanmalı, güçlenmeli ve geleceğe yönelik planlar yapabilmeliyiz. Bunları abartmadan, kafamızda hiçbir sorunu büyütmeden, kendimizi de büyütmeden akılcı bir şekilde yapmalıyız.

– Ekonomik durumlar ortada, unutmayalım ki kriz, kaos ortamını en iyi bilen halklardan biriyiz bu dünyada! Komaların birinden çıkıp diğerine giriyoruz hepimiz komando gibi olduk. Bu yüzden bu tecrübeyi unutmadan bu dönemi nasıl atlatabileceğimizin planını yapmalıyız. Korku tüneline girmeden, her şeyi kontrol altında tutamayacağımızı bilerek, güvenilir, huzurlu, sakin bir ortam yaratmak önceliğimiz olmalı. 

Maslow’un ihtiyaç teorisinin alt basamaklarına doğru gidiyor gibiyiz, haklısınız, hayatta önceliğimiz, değer verdiğimiz, ihtiyaç duyduğumuz şeyleri sorguluyoruz. Maddi değerler , manevi değerler, öz değer duygusu, kendimizi gerçekleştirme ihtiyacı, hayati güvence arasında gidip geliyoruz.  Herkesin ihtiyacı kendine göre şekillenir bu bir gerçek, ama bizim için gerçekte kıymetli olan şeyin ne olduğunu bu süreçte iyice araştıralım bulalım. Zaman en önemli ve en kıymetli şey olabilir unutmayalım.

– Herhangi bir şeye  “Sahip Olma” isteğinin nereden kaynaklandığını, hangi istek ve dürtüden dolayı olduğunu iyi tespit edelim. Yaşanan kayıplar olduysa veya bu süreçte olacaksa  o kayıplarında bize neler getirdiğini ve götürdüğünü anlamaya çalışalım. Belki de kayıp dediğimiz şeyler bize yeni özgürlüklerin kapısını aralıyordur. Bizi baştan yapılandırıyor, çürük olan güven vermeyen şeylerden kurtulmamıza neden oluyordur. Bazı koşullar yıkılacak, tekrar yapmaya mecbur olacağız, ama büyüme ve gelişme vaat eden enerjiler söz konusu. Tutkularımızı dengelemeyi de öğreneceğiz, öğrenmeyenler sorun yaşayacaktır, yıkıcı duygulardan , takıntılı düşüncelerden, bağımlılıklardan kurtulmak için çok doğru bir zaman!

– Yukarıda 7 ölümcül günahtan bahsetmiştim, bunların hangisi bizde varsa iyi anlamalı ve onunla yüzleşmeliyiz. Örneğin kibirli bir insansak, herkesi ezip, haklarını ihlal ediyorsak, kalbini kırıyor, sınırları aşma hürriyetine sahip olduğumuzu düşünecek kadar gözümüz kendimize kör olduysa günün sonunda yalnızlığa mahkum kalabileceğimizi görebilmeliyiz. Kimse mükemmel değildir, hepimiz hata yapmaya müsaitiz, kimseyi beğenmemek, kusur bulmak, kızmak, kırmak, küsmek, öfke kusmak, parasına puluna, görüntüsüne göre yargılamak kimsenin haddine değildir. Aynı zamanda sadece haz adına da yaşamanın da bedeli vardır. Bu süreçte haset enerjisi de yükselecektir.  Algol nedenli cinsellik ile ilgili abartılı davranışlar, haset, kıskançlık, skandal haberler ilişkiler vb. durumlar ortaya çıkacaktır, hepimize ders olmalıdır. 

– Yaptığımız iyilikleri insanların yüzüne vurmak için yapıyorsak, hesabını soruyorsak hiç yapmayalım daha iyidir, ne yapıyorsak öncelikle “iyilik” adına  yapılmalı yaptığımız şeylerin maksimi sadece kendisi olmalıdır. Yani yaranmak için, çıkar için iyilik yapılmaz. İyilik doğru olan bir eylem olduğu için yapılır, inançlı iseniz Allah rızası için yaparsınız. Bu süreçte değer yargılarımızı kıymet verdiğimiz şeyleri gözden geçirirken neyi neden yaptığımızı da daha iyi anlamalıyız.

–  Ortaklık ve aşk içeren ilişkileri değiştiren olaylar ortaya çıkacak, bunların çoğu gayet olumlu. Aniden bir araya gelen, evlenen, boşanan insanlar olacak, bu süreçte ilişkilerimizdeki dinamikleri ve değer yargılarını da süzgeçten geçirebiliriz. Evlilik, ortaklık konuları, bununla ilgili davalar, beraber çalışılan insanlar ile ilgili değişiklikler olacaktır, statülerimizde  değişimi mümkün. Olanı biteni sakinlik, dinginlik ve sabır ile karşılarsak sonucu bizim için olumlu olacaktır.

-Para ve paraya verdiğimiz değeri de sorguladığımız bu dönemde hem gönül zenginliği hem de maddi zenginlik kapıları aralanıyor. Enerjileri doğru yönlendirebilirsek, parasal kazançlarımızda da artış olacak. Paylaşım, empati duygularını çoğaltarak insanlara yardım eli uzatarak çıkan enerjileri doğru yönlendirmiş oluruz ve bolluk bereket akışı üzerimizde olur. Risk alma konusunda da akılcı olmalıyız, yatırım yapacak olanlar akılcı seçimler yapmalı, gerekirse danışmanlık almalı.

– Sağlık konularından dikkat etmemiz gereken alanlar, boğaz, boyun bölgesi hastalıkları, tiroit gibi durumlar. Sakatlanmalar, yaralanmalar da mümkün dikkatli olalım. Kadınlarımız çocuklarımıza sahip çıkalım, bunu her yazımda ayrıca belirtiyorum.  Athena Akıl Tanrıçasıydı ama yanlış bir yargılama yapıp bir haksızlığa imza attı. Önümüzdeki süreçte kadınlar kadınlara sahip çıkmalı, yanlış yargıda bulunmamalı, hemcinsini yarı yolda bırakmamalı, kadınlar kadınlarının sesini kesmemeli, tam tersine destek olmalı. Haset kıskançlık duygularını törpülemeliyiz. Kadınlar birbirine çok uzun zamandır haksızlık yapıyor bunun farkına varmalıyız. 

Ayrıca bu tutulmanın olduğu burç nedeniyle, gıda ile ilgili bazı sorunlar yaşanacağı bilinen bir şey. Hem bazı şeyleri bulmakta güçlük çekebiliriz, hem de bulunan ürünler zamlı bir şekilde önümüze gelecektir. Fakat bu tutulma etkisi de ülkemizde bir şeylerin aydınlanmasına neden olacak, doğal güzelliklerin, toprağın, ormanın çiçeğin böceğin meyvenin kıymetini biliyor hale geleceğiz. Tarım hayvancılık, gıda gibi alanlarda gelişmeler, standartların gözden geçirilmesi düzenlenmesi zaman içinde olacaktır. Doğal afetlerden bahsetmeme gerek var mı diye düşündüm, neredeyse herkes yazdı, sadece tarımda zorluklar değil aynı zamanda toprak kayması, deprem, volkan patlamaları, maden kazaları gibi durumlarda söz konusu ama unutmayalım, bunlar kolektif etkiler hepsi sevgili ülkemizde olacak demek değil.

– Bu tutulma ile şöyle bir sürece giriyoruz, 9 Aralık civarı yeniliklere, yeni başlangıçlara hareket etmemizi sağlayacak koşullar oluşacak, 13 Aralık’ta maddi alanda güzel gelişmeler olabilir ama o dönemde kibirli davranışlardan uzak duralım, 21 Ocak ve 6 Şubat civarlarında aşk, para ve ilişki konularından köklü değişimler gerçekleşmeye başlayacak.  Bitişler ve yeni başlangıçlar. Korkusuz şekilde kucaklayalım. 27 Nisan civarında ise aile, yuva, özel hayat gibi konularda ani beklenmedik olaylar, bitişler gerçekleşecektir. Böylece yeni bir hayat alanına, yeni başlangıçlara adım atabileceğiz.

– Kimler öncelikli etkilenir derseniz;

Sabit burçların  22-30 derece

Değişken burçların  0-2  derece

Öncü burçların  8-16 dereceleri arasında gezegenleri, önemli indikatörleri olanlar bugün gerçekleşen Boğa burcundaki Ay tutulmasından öncelikli etkilenen grup.*

Bununla beraber Oğlak, Başak, Balık ve Yengeç burçlarında 24-29 derecelerinde Güneş, Ay, gezegen ve önemli indikatörleri olanlar bu tutulmadan en pozitif şekilde faydalananlar olacak gibi gözüküyor. Boğa ve Akrep için sürpriz diyorum, kişisel haritaları görmeden konuşmak doğru olmayacaktır.

Tutulma yazımın sonuna gelirken yine Hacı Bektâş-ı Velî  ile bitirmek istiyorum. Boğa / Akrep aksındaki tutulmalarında değerlerimizi, sahip olduklarımızı, neyin kıymetli olduğunu sorgulayacaksak bu şiir bence aklımızda olmalı!

Malım mülküm servetim, hepsi evde kaldı,

Eşim dostum akrabam, geçtiğim yolda kaldı,

Dostlarımdan birisi, benden hiç ayrılmadı,

Allah için yaptığım iyilikler bende kaldı.

*Öncü burçlar: Koç, Yengeç, Terazi, Oğlak 

Sabit burçlar: Boğa, Aslan, Akrep, Kova ;

Değişken burçlar: İkizler, Başak, Yay, Balık

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir